Kronika

Katalánština u nás??? Ano!!!

Hodina katalánštiny

V pátek 7. prosince nás navštívila naše loňská absolventka Kateřina Scheibová, nyní studentka bakalářského oboru Katalánský jazyk a literatura na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během dopoledne zavítala do všech tříd, kde se vyučuje španělský jazyk, tedy do prvního až třetího ročníku. Studenti tak měli jedinečnou možnost seznámit se s jedním ze sedmnácti autonomních společenství Španělska, jeho tradicemi, gastronomií, významnými osobnostmi, ale také jazykem. Po Katčině hodině se dovedli suverénně představit kataláns ky. Jako bonus dostali řadu cenných rad, jak se efektivně učit cizí jazyk prostřednictvím zajímavých videí, písniček, telenovel a knížek.

Katka patří ke studentům, kteří se po maturitě na naší škole rozhodli pro studium jazyků. Vzhledem k tomu, že se jedná o jazyk ne zcela obvyklý, zajímalo nás, proč zvolila právě katalánštinu, jaké je to na vysoké škole a jaké možnosti uplatnění bude mít po skončení studia:

Studium katalánštiny ke mně přišlo zcela neplánovaně, ale jako správná „odchovaná podnikatelka" jsem v tom hned viděla marketingovou strategii a řekla si, že po středoškolském studiu francouzštiny a španělštiny bude dobré nabídnout i něco netypického. 
Co se týká samotného oboru a vysoké školy, jsem zde velmi spokojená. Většina mých učitelů jsou cizinci, což bylo hned vidět i na jejich vřelém přístupu k práci se studenty. Studium na vysoké škole se samozřejmě dosti liší od středoškolského, jelikož zde člověk jede více sám za sebe. 

Věřím v to, že se mi do budoucna tento obor bude hodit, už teď mi toto rozhodnutí otevřelo dveře k dalším románským jazykům a dozajista upevnilo mé cestovatelské a podnikatelské tužby.

Děkujeme, Katko, za perfektní hodiny a těšíme se na další setkání!

Jarmila Svatošová

 

Fotografie pořízené během výuky naleznete na facebooku školy.

 

 


Návštěva Orlického muzea

Dnes se v rámci výuky konala exkurze do Orlického muzea, které se nachází  v Chocni. Krásného zimního výletu se zúčastnilo 16 studentů (zbytek studentů školy se jel podívat na adventní trhy do Vídněwink).

Seznámili jsme se s historií zámku, absolvovali komentovanou prohlídku archeologické, paleontologické a geologické expozice s unikátními nálezy počínaje pravěkem, prohlédli si expozici historie cihlářství. Na závěr jsme obdivovali sbírku tkaných záložek do knih, kalendářů a znaků. 

Pořídili jsme i pár fotek - můžete si je prohlédnout na facebooku školy.

Všem děkuji za příjemně strávený čas!

Blanka Janková

 

 


Návštěva adventní Vídně

Ve středu 12. prosince 2018 uspořádala naše škola tradiční adventní zájezd. Tentokrát jsme navštívili vánoční trhy ve Vídni. Součástí zájezdu byla prohlídka historické části Vídně a známé obrazové galerie Albertina.


Vítězství At Pop's, s. r. o.

Ve středu 14. listopadu se konal 6. Regionální veletrh fiktivních firem. Vedle našich firem se představily žákovské firmy ze středních škol Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Nejlepší firmou veletrhu byla vyhlášena naše firma At Pop's, s. r. o.

Nejlepším prodejcem v anglickém jazyce se stala Tereza Plašilová z firmy Funky monky, s. r. o.

Na základě hlasování návštěvníků veletrhu byla nejsympatičtější firmou veletrhu vyhlášena firma At Pop's, s. r. o.

 

Naše firmy získaly ocenění i v dalších soutěžích:

1. místo za nejlepší vizitku získala firma Exomex, s. r. o.

1. místo za nejlepší prezentaci vyhrála firma At Pop's, s. r. o.

2. místo za nejlepší prezentaci získala firma Funky monky, s. r. o.

2. místo za nejlepší slogan získala firma At Pop's, s. r. o.

Speciální cenu CEFIF za výkony podané na tomto veletrhu získala firma Exomex, s. r. o.

 

Všem blahopřejeme!!!

 

 

 


Na Erasmu v Belgii

Po návštěvě severoněmeckého města Glückstadt v minulém školním roce se několik našich žáků vydalo na další mezinárodní setkání v rámci projektu VITAE.

Tentokrát zamířili do belgického Genku, kde pracovali v týmech se svými vrstevníky z Belgie, Německa a Španělska. Společně vytvářeli aktivity na zdokonalení přenositelných dovedností, kdy např. vymýšleli deskové hry a natáčeli krátká videa.  V praktických seminářích se mohli naučit natáčet videa a pracovat v prostředí Moodle.

Naše partnerská škola pro nás připravila velmi zajímavý program. Kromě pracovních aktivit a přednášek o místním trhu práce měli všichni možnost více poznat město Genk a v jeho okolí navštívit bývalé uhelné doly, kde jsou pro veřejnost přístupné některé důlní budovy. Z vysoké těžební věže se nabízel krásný pohled na celé město. Všem se také líbila procházka historickým městem Hasselt a prohlídka hlavního města Belgie včetně Evropského parlamentu.

Jak uvedli někteří účastníci, jejichž komentáře si můžete přečíst níže, mezi největší přínosy patřilo získání dalších zkušeností s přenositelnými, komunikačními i jazykovými dovednostmi a navázání nových přátelství.

Z ohlasů některých účastníků:

„Projektu VITAE nejvíce vděčím za poznání nových přátel a kultur. Díky projektu jsem také zjistila jak důležité jsou v životě přenositelné, komunikační a jazykové dovednosti a jsem ráda, že se tento projekt zaměřuje právě na ně. V Belgii jsem si nejen zlepšila komunikaci v cizím jazyce, ale i organizační dovednosti a schopnost improvizovat. 

Setkání v Belgii pro mě bylo velice přínosné a já bych chtěla poděkovat lidem, díky kterým tento projekt může fungovat.          Taťána Hrdinová´

 

„Největším přínosem pro mě bylo to, že jsem si našla nové kamarády a poznala jejich kultury. Taky jsem si procvičila angličtinu. Líbily se mi snad všechny aktivity a všechno mě bavilo. Nejvíce asi exkurze. Jsem ráda, že jsem se projektu zúčastnila, získala jsem z něho spoustu zkušeností a těším se na výlet do Španělska.“          Jana Myšáková

 

„Líbilo se mi, že byli všichni přátelští. Největším přínosem bylo získání dalších zkušeností s přenositelnými dovednostmi a navázání nových přátelství.“          Katka Šrollerová

 

„Belgie jako celek pro mě byla přínosným zážitkem - měla jsem příležitost vidět krásná místa, seznámit se s přátelskými lidmi, vyzkoušet si nové činnost a nabýt nějaké teoretické i praktické zkušenosti. Prožila jsem příjemné zážitky, na které budu ještě dlouho vzpomínat. Líbila se mi možnost komunikace s lidmi z jiných států a také fakt, že některé věci, které jsem se při pobytu naučila, budu moci využít i v budoucnu. Také se mi líbilo, že pobyt hodně působil na rozvíjení spolupráce mezi jednotlivými lidmi i přes rozdíly, které mezi nimi jsou. Pobyt v Belgii jsem si velice užila a jsem ráda, že jsem se rozhodla zúčastnit.“          Tereza Vojtěchová

 


Odborná praxe v Německu září 2018

Ve dnech 9. – 29. září 2018 se studenti čtvrtého ročníku Tereza Jarešová, Nela Hoderová a Jan Svatoš zúčastnili odborné stáže v německém Korbachu, partnerském městě Vysokého Mýta.

Vyzkoušeli si práci v oblasti státní správy, každý v jiné organizaci – Tereza v odboru kultury a sociálních věcí na městském úřadě, Nela na osobním oddělení krajského úřadu a Jan ve správním oddělení krajského centra pro výuku řemesel. Podíleli se na běžném provozu kanceláře a plnili úkoly, k nimž patřila například práce s databází zaměstnanců, vyhledávání informací, vyřizování korespondence, archivace dokumentů, objednávky zboží, komunikace se zaměstnanci a s veřejností. Kromě toho nahlédli i do specifických oblastí. Nelu zajímaly odlišnosti v pracovním právu a byla přítomna u přijímacích pohovorů, kde si mohla zkusit ohodnotit kandidáta jako ostatní členové komise.  Jan se seznámil se širokým spektrem činností a služeb centra poskytujícího vyučení v různých oborech a pracoval v programech sloužících k placení pojištění a k evidenci osob, zatímco Tereza měla za úkol porovnat provoz mateřských škol v Korbachu a ve Vysokém Mýtě a výsledek své práce prezentovat před pracovníky oddělení.

Studenti brzy překonali počáteční obavy z neznámého prostředí díky laskavému přístupu svých vedoucích a kolegů, kteří pro ně uspořádali několik výletů, a byli nadšeni z poznávání města a kraje, z pracovního prostředí a nových přátelských vztahů. Praxe jim umožnila nejen zlepšit komunikaci v němčině, ale také osamostatnit se, ujasnit si některé životní postoje a budoucí profesní směřování.

Projekt se uskutečnil ve spolupráci s organizací Tandem, Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže, a byl financován z větší části z grantu Česko-německého fondu budoucnosti. Děkujeme také oběma partnerským městům, Korbachu a Vysokému Mýtu, za organizační a finanční pomoc, a podniku Iveco ve Vysokém Mýtě za významný sponzorský dar a za dlouhodobou podporu vzdělávání na naší škole.

PhDr. Jarmila Svatošová


Na veřejné dražbě

Ve středu 3. října si studenti čtvrtého ročníku vyzkoušeli roli návštěvníků veřejné dražby - dražilo se 6 vozidel. 
Součástí exkurze byla také přednáška o problematice a chodu dražeb, činnosti finanční správy a finančních úřadech.
To vše se konalo na územním pracovišti finančního úřadu pro Pardubický kraj v Chrudimi.


Vzakzy z letošního kempu

Některé ze vzkazů účastníků seznamovacího kempu:

"Kemp byl skvělou příležitostí poznat své spolužáky."

"Z počátku jsem se kempu bála a neměla jsem z toho dobrý pocit. Nakonec jsem zjistila, že jsou tady fajn lidi."

"Kemp se mi líbil, některá pravidla byla až příliš hrocená."

"Po dvou týdnech na Podnikatelské škole máme k sobě blíž, něž na základní škole po 9 letech."

"BANG!!!  ...byl taky top, jen jsem jednou naštval učitele, protože jsem jako šerif furt neumíral :)"

"Z kempu si odnáším velice dobré vzpomínky a zážitky."

"Prodlužte nám večerku a mám vás rád."

"Líbilo se mi jaká jsme parta."

"Občas trochu hluk, ale ne zas tolik."

"Kuchyně velmi dobře vařila."

"Kemp byl super, spousta zábavy."

" Líbilo se mi chování učitelů."

"Nejvíce se mi líbila poslední noční hra."

 


Přijela k nám zmrzlina

Neobvyklou cenu vyhrál jeden z našich žáků - 300 porcí Opočenské zmrzliny.

Mohl tak pozvat na zmrzlinovou party celou školu. Opočenská vanilka a jablko chutnaly opravdu výtečně.  


OSOBNOSTNÍ TRÉNINK - ITÁLIE 2018

Termín kurzu v Itálii: 2. - 9. června 2018

V přímořském letovisku Rosolina Mare v Itálii absolvovali žáci prvního ročníku druhou část osobnostního tréninku, ve kterém pracovali na svých soft skills, tzv. měkkých dovednostech. 

Náplň kurzu byla velmi pestrá. Pro studenty byly přichystány ranní workshopy na téma "Kam chci dojít?", dále pak jednodenní návštěva Benátek a Chioggi a také mnoho dopoledních a odpoledních pohybových aktivit. 

Nevynechali jsme samozřejmě koupání v moři, což bylo vždy příjemným zpestřením aktivitami nabitého dne.

Osobnostní trénink považujeme za důležitou součást výuky na naší škole.

Žáci absolvují jeho první část na seznamovacím kurzu, druhá část probíhá v Itálii a osobnostní trénink dokončí žáci v pracovních týmech ve fiktivních firmách.

 

 


Americký Ballet Magnificat

Členové amerického baletu byli u nás dnes ve škole!!!

Americký profesionální soubor Ballet Magnificat vystoupil v úterý 24. dubna v Šemberově divadle a jeho členové navštívili ve středu 25. dubna naši školu.

Žáci tak měli možnost se seznámit s jejich zajímavou uměleckou činností a procvičit angličtinu.

Ve Vysokém Mýtě vystoupil balet  s představením nazvaným Místo ukrytí (Hiding Place). Balet zachycuje pravdivý příběh Holanďanky Corrie ten Boom, která během druhé světové války skrývala židovské sousedy za stěnou své ložnice, za což se dostala do koncentračního tábora.

Ballet Magnificat je křesťanský baletní soubor, který založila stříbrná medailistka Mezinárodní baletní soutěže Kathy Thibodeaux. Od skromných začátků, bez tanečníků, prostředků či zázemí, se Ballet rozrostl do dvou profesionálních souborů. Jeho členové pocházejí z různých koutů světa včetně Česka. Vlastní repertoár je umělecky vyspělý a obsahově velmi zajímavý. Některá představení byla i filmově zpracována.

ZDE se můžete podívat na jedno z jejich představení.Prosadila se ve světě - Hana Kvapilová

Hanka odmaturovala na naší škole s vyznamenáním v roce 2017.
Vykonala úspěšně přijímací zkoušky a následně získala stipendium na Hillsborough Community College v Tampě na Floridě a studuje obor psychologie.

V současné době má Hana hotový první semestr a úspěšně reprezentuje školu v tenise.


Výborné umístění v celostátní soutěži

3. místo v celostátní soutěži fiktivních firem CEFIF

Fiktivní firma Sign, s. r. o. skončila třetí v soutěži o nejlepší videospot

a získala tak pro sebe odměnu ve výši 1.000 Kč.                                                        

Na úspěšný videospot se můžete podívat ZDE.

 


Řidičský průkaz pro Boziana

Dlouhodobě podporuje naše škola "svého studenta" v Africe. Aktuální forma podpory představuje finanční příspěvěk na složení zkoušek, které Bozianovi umožní řídit motorová vozidla, což prakticky znamená větší šanci na získání práce.

Nejnovější foto Boziana:


Střední škola podnikání Vysoké Mýto, s.r.o.

Tvorba webu: wwworks.cz