DiscoverEU – jízda k začlenění: projekt Moje cesta do Evropy (MoE)

Osm studentů a studentek našeho třetího ročníku začalo na začátku dubna 2023 pracovat na novém projektu v rámci programu Erasmus+. Jedná se o projekt Moje cesta do Evropy (MoE) v rámci akce nazvané DiscoverEU – jízda k začlenění.

Cílem DiscoverEU – jízda k začlenění je dorovnat podmínky a umožnit cestovat i mladým lidem s omezenými příležitostmi. Naši mladí cestovatelé tak budou mít možnost projet vlakem kus Evropy a poznávat evropskou historii, kulturu a mnoho dalšího.

Účastníci projektu se každý čtvrtek schází na projektovém workshopu a pracují na přípravě svých cest po Evropské unii. Celkem máme v plánu realizovat dvě cesty. První cesta nazvaná Pilíře Evropské unie proběhne v červnu letošního roku a druhé putování nazvané České země v kontextu Rakouska-Uherska je plánováno na září.

 

DiscoverEU – jízda k začlenění: Pilíře Evropské unie

První skupina našich studentů vyrazila v červnu 2023 v rámci projektu Discover EU – Moje cesta do Evropy na svoji cestu vlakem po Evropě.

Čtyří mladí cestovatelé a dvě učitelky jako doprovodné osoby navštívili během sedmi dnů evropská města, ve kterých sídlí významné instituce Evropské unie. Účastníci projektu cestovali výhradně vlakem a městskou hromadnou dopravou. Věřili byste, že se během sedmi dnů dá projet sedm evropských měst a mít najeto vlakem přes 3000 km? A co se toho dá vidět a zažít! Cestovatelé měli například možnost si z nádherné budovy opery Elbphilharmonie prohlédnou obrovský přístav v Hamburku, projet se na lodi po kanálech a navštívit Van Goghovo muzeum v Amsterdamu, dozvědět se více o historii Evropy a Evropské unie v Domě evropských dějin v Bruselu či vystoupat 330 schodů katedrály Panny Marie ve Štrasburku a za odměnu si užít neopakovatelné pohledy na toto historické město.

Osvěžujícím pestřením našeho studijního výletu byla návštěva belgického lázeňského a přístavního města Ostende na pobřeží Severního moře, po které jsme se vydali do Lucemburku, kde jsme navštívili katedrálu Notre Dame, pod kterou se nalézá krypta českého krále Jana Lucemburského. V naší poslední zastávce, německém Řezně, jsme se ocitli přímo ve víru městského festivalu Bϋrgerfest, kterého se zúčastnilo kolem 250 000 návštěvníků. Během naší procházky historickým centrem města jsme se nechali unášet davem přes nejstarší most v Německu z 12. století. Obdivovali jsme také nejstarší dochovanou památku celého města, kterou je brána téměř 2000 let stará. Naši cestu jsme zakončili prohlídkou památníku Walhalla, který je připomínkou významných osobností spojených s německou historií.

 

 

 

DiscoverEU – jízda k začlenění: České země v kontextu Rakouska-Uherska

V září 2023 se už druhá skupina studentů naší školy vydala vlakem za poznáním.         Tentokrát za doprovodu dvou učitelů vyrazila skupina čtyř děvčat ze současné P4.  

Jednotícím tématem jejich cesty byla česká historie v kontextu Rakouska – Uherska a tak se skupina vydala přes Bratislavu do Budapešti, kde cestovatelé navštívili sídlo Maďarského parlamentu, Budínský hrad i Baziliku svatého Štěpána a pobyt v hlavním maďarském městě doplnili o poznávání tamější kultury či kuchyně. Z nádherného historického východního nádraží pak směřovali dál do centra bývalé habsburské říše, tedy do Vídně. Místa jako Schönbrunn, Hofburg, Stephansplatz a rakouský parlament vydala na celý den plný poznávání. V posledním zmíněném byly studentky přítomny jednání Národní rady, dokonce se nedopatřením dostaly i na patro zpřístupněné pouze poslancům. Naštěstí se tento úsměvný incident obešel bez nějakých nepříjemností.

Po návštěvě rakouského hlavního města následoval noční přejezd do italského Terstu. Zlatým hřebem prohlídky města byla návštěva zámku Miramare, sídla Maxmiliána Mexického – bratra císaře Františka Josefa I. Po prohlídce došlo i na koupání v moři, ochutnávku lokálních produktů a také na vytoužený odpočinek v jedné z autentických italských čtvrtí.

Cesta zpět do České republiky vedla přes Salzburk, jehož historické centrum bylo i přes horšící se počasí překrásné.

 

Prezentace MoE v P2

23. listopadu sdíleli všichni účastníci projektu DiscoverEU – jízda k začlenění svoje zážitky a zkušenosti s žáky P2. Teď již zkušení objevitelé připravili pro své mladší spolužáky prezentace obou realizovaných cest a seznámili je i s fungováním a cíli projektu DiscoverEU – jízda k zapojení. Děvčata i chlapci odvedli skvělou práci a jejich výkon byl inspirativní.

Prezentace projektu Moje cesta do Evropy v Centru volného času Mikádo