Spuštění mezinárodního projektu VITAE v rámci programu Erasmus +

Po dlouhém a napjatém čekání jsme se v polovině prázdnin dočkali radostné zprávy o schválení grantu na náš nový mezinárodní projekt Partnerství škol v programu Erasmus+.

Projekt nazvaný VITAE potrvá dva roky, od září 2017 do záři 2019. Náplní projektu bude vytváření aktivit zaměřených na osvojení si či posílení měkkých a přenositelných dovedností a jeho výsledkem pak bude internetová stránka s volně dostupnými aktivitami a metodikami.

Projektu se účastní čtyři partnerské školy. Budeme tedy spolupracovat s žáky a učiteli z belgického Genku, německého Itzehoe a španělské Valencie. Žáci a učitelé zapojení do projektu budou mít také možnost tato místa v rámci pracovních projektových setkání navštívit.

Věříme, že výsledkem a přínosem projektu VITAE budou nejen užitečné aktivity a kvalitní metodiky, ale také nové možnosti zahraniční spolupráce a navázaná mezinárodní přátelství.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Informace o aktuálním dění v projektu, probíhajících aktivitách a nových produktech najdete na VITAE profilech na sociálních sítích:

nebo na samotné webové stránce projektu:

http://www.vitaeproject.eu

Vysokomýtský zpravodaj otiskl v březnovém čísle článek o pracovním setkání projektu VITAE v Německu.

DSCF4616

VITAE průzkum ve firmách

Školní projektový VITAE tým pokračuje v pilné práci i po návratu z mezinárodního partnerského setkání v německém Glückstadtu.

V průběhu února jsme nejprve připravili dotazníky pro průzkum zaměřený na přenositelné dovednosti na českém trhu práce a poté jsme s nimi navštívili řadu škol, firem a dalších organizací ve Vysokém Mýtě a okolí. Průzkum probíhá i v měsíci březnu, kdy získané informace zároveň postupně zpracováváme a připravujeme na srovnávání s výsledky v našich partnerských zemích.

Děkujeme všem, kteří nám věnovali svůj čas a dotazník s námi vyplnili.

Fotky z VITAE workshopu i z průběhu průzkumu naleznete ve fotogalerii.

Po návštěvě severoněmeckého města Glückstadt v minulém školním roce se několik našich žáků vydalo na další mezinárodní setkání v rámci projektu VITAE.

Tentokrát zamířili do belgického Genku, kde pracovali v týmech se svými vrstevníky z Belgie, Německa a Španělska. Společně vytvářeli aktivity na zdokonalení přenositelných dovedností, kdy např. vymýšleli deskové hry a natáčeli krátká videa.  V praktických seminářích se mohli naučit natáčet videa a pracovat v prostředí Moodle.

Naše partnerská škola pro nás připravila velmi zajímavý program. Kromě pracovních aktivit a přednášek o místním trhu práce měli všichni možnost více poznat město Genk a v jeho okolí navštívit bývalé uhelné doly, kde jsou pro veřejnost přístupné některé důlní budovy. Z vysoké těžební věže se nabízel krásný pohled na celé město. Všem se také líbila procházka historickým městem Hasselt a prohlídka hlavního města Belgie včetně Evropského parlamentu.

Jak uvedli někteří účastníci, jejichž komentáře si můžete přečíst níže, mezi největší přínosy patřilo získání dalších zkušeností s přenositelnými, komunikačními i jazykovými dovednostmi a navázání nových přátelství.

Ohlasy účastníků setkání si můžete přečíst ve školní kronice.

 

Byli jsme ve slunné Valencii (leden 2019)

V rámci mezinárodního projektu Erasmus+ nazvaného VITAE se skupina žáků střední školy podnikání vydala na další mezinárodní setkání. Po předchozích setkáních v loňském roce v Německu (leden 2018)  a Belgii (září 2018) nás tentokrát hostila španělská škola Abastos ve Valencii, třetím největším městě Španělska.

Po oficiálním přivítání ve škole se žáci rozdělili do mezinárodních skupin, ve kterých společně pracovali na aktivitách, které jsou zaměřené na přenositelné dovednosti. Dělali praktické kroky k tomu, jak uspět na trhu práce – jak si správně připravit životopis, napsat žádost o práci a poté všechny čekaly simulace pracovních pohovorů v anglickém jazyce. Žáci také prezentovali vlastní vytvořené aktivity včetně krátkého videa nejen žákům z ostatních zemí zapojených do projektu, ale také skupinám z jiných škol v okolí Valencie. Během celého týdne jsme měli možnost poznat krásy Valencie především díky španělským studentům, kteří nás provázeli centrem tohoto historického města, o něco menšího než Praha. Vyzkoušeli jsme si i typický sport nazvaný pelota, což je druh tenisové hry, ve které hráči odehrávají míč holou dlaní nebo špičkami prstů. Ochutnali jsme i místní rýžovou specialitu s mořskými plody nazvanou paella, osvěžující nápoj horchata či sladké pečivo churros s čokoládou. Naopak na nás bylo uvařit českou večeři pro celou skupinu asi čtyřiceti lidí. K radosti všech jsme zvládli připravit typické obložené chlebíčky a usmažit bramboráky s uzeným masem. Jako sladkou tečku jsme nabídli domácí vanilkové rohlíčky a krásně ozdobené perníčky.

Další setkání bude již na konci března přímo ve Vysokém Mýtě, kde nás kromě pestrého programu čeká ve středu 27. března 2019 v M-klubu mezinárodní veletrh s ukázkou aktivit, na které jsou srdečně zváni žáci místních škol i široká veřejnost. Rádi vás na veletrhu uvidíme od 10:00 do 11:30 a potom od 13:00 do 15:00. Těšíme se na vás!

VITAE ve Vysokém Mýtě

 V neděli 24. března 2019 jsme přivítali na naší škole mezinárodní projektovou skupinu Erasmus+ VITAE, která měla celkem  39 účastníků a byli v ní žáci a učitelé z Belgie, Španělska a Německa. Naši školu zastupupovalo v tomto projektu pět žáků.

 Pro účastníky projektu byl připraven pestrý program:

  1. – návštěva Městského úřadu
  2. – prohlídka Vysokého Mýta s výkladem našich žáků
  3. – projektový den ve škole
  4. – v M-klubu Vysoké Mýto se uskutečnil ve středu 27. března Mezinárodní veletrh přenositelných – dovedností, kam jsou pozváni žáci a učitele místních škol
  5. – exkurze v závodě Škoda-Auto v Mladé Boleslavi
  6. – výlet do Kutné Hory

 

Projekt byl ukončen v pátek 29. března velkou party v restauraci Jangelec.

Video z veletrhu si můžete prohlédnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=zu8X76QWOBs&feature=share

Dvouletý projekt VITAE v rámci programu Erasmus+ skončil, ale přátelství mezi učiteli a žáky zúčastněných partnerských škol pokračuje dál a už teď a těšíme se na další spolupráci.