image002
17. 5. 2021
Zajímavosti ze světa financí

Takto se jmenoval webinář, který připravil Institut ekonomického vzdělávání (INEV) ve spolupráci...

Read More
Výstřižek
7. 5. 2021
Krajské kolo ekologické olympiády

Tři žákyně naší školy Elen, Veronika a Gábina se zúčastnily krajského kola...

Read More
Screenshot_20210418-181513_Gallery
26. 4. 2021
The Best of Memes – velká dubnová soutěž

Velká dubnová soutěž The Best of MEMES zná své vítěze!!! Na začátku...

Read More
Výstřižek
15. 4. 2021
Společně za lepší přírodou – hlasování ukončeno

Animované video Klárky, Evči a Ádi se v soutěži moc líbilo a...

Read More
Ikona internetu
27. 3. 2021
Podnikatelské zkušenosti on-line

Podnikatelské zkušenosti on-line V rámci světového týdne finančního vzdělávání o penězích a...

Read More
1
26. 3. 2021
P1 podporuje akci “UKLIĎME ČESKO!”

V rámci předmětu Základy ekologie byla pro žáky P1 vyhlášena soutěž, která...

Read More
Napsali o nás
16. 3. 2021
Napsali o nás 🙂

V Orlickém deníku vyšel 12. 3. článek o přípravě deváťáků na přijímací...

Read More
vlajka-spanelsko-150-x-90-cm
16. 3. 2021
Lektoři ze Španělska na Střední škole podnikání

Na konci února se do hodin španělského jazyka na Střední škole podnikání ve...

Read More
aas
12. 2. 2021
Fiktivní firmy v akci – Fluffy Waffy s.r.o.

Z důvodu současné složité epidemiologické situace jsme na naší škole museli zásadně...

Read More
3D_tiskarna_Prusa
12. 2. 2021
Průša je nejlepší

Naše škola zareagovala na výzvu „3D tiskárna – Průša do školy“ a...

Read More
Sova
1. 12. 2020
Úspěch v ekonomické olympiádě

Olympiáda se konala i navzdory nepříznivé situaci Ano, je to tak, a...

Read More
lll
14. 10. 2020
Krajské kolo logické olympiády

Tim Pospíšil, žáka 3. ročníku, postoupil do krajského kola Logické olympiády, kde...

Read More
aaa
14. 10. 2020
Představuje se fiktivní firma Fluffy Waffy

„Žádná láska není tak opravdová jako naše láska k vaflím.“  To je...

Read More
119079315_922651868216704_1199026332197970235_n(1)
15. 9. 2020
P1 se seznámila

Prváci absolvovali druhý týden v září od pondělí do pátku seznamovací kurz...

Read More
podnikateelka
15. 4. 2020
Mezinárodní den na podnikatelce

Pátého března se na naší škole konal Mezinárodní den, který jsme pořádali...

Read More
www1
2. 3. 2020
“Byli jsme slyšet” – Český rozhlas Pardubice

Ředitelka školy Ing. Jitka Chládková a žákyně 3. ročníku Eliška Valášková v...

Read More
pexels-andrea-piacquadio-3769146
21. 2. 2020
Představujeme francouzskou rodilou mluvčí

Francouzská dobrovolnice ve Vysokém Mýtě Jako každý rok i letos přicestovali do...

Read More
Výstřižek 1
18. 2. 2020
Seminář “Můžeš podnikat”

Žáci třetího ročníku měli možnost diskutovat s úspěšnými podnikateli. Seminář se konal 18....

Read More
DSC_0224
5. 2. 2020
Vítězíme! Veletrh fiktivních firem v Olomouci

Mezinárodní veletrh fiktivních firem Olomouc               ...

Read More
Výstřižek(1)
30. 1. 2020
Reshoper Praha

Ve čtvrtek 30. ledna navštívila třída P3 odborný veletrh Reshoper 2020. Návštěva veletrhu...

Read More

Ekonomická olympiáda

Dvanáct žáků třetího a čtvrtého ročníku absolvovalo školní kolo ekonomické olympiády, kterou organizuje Institut ekonomického vzdělávání.

Ekonomická olympiáda je mezinárodní soutěž ve znalostech z ekonomie a financí. Vychází z rámcových vzdělávacích programů MŠMT a svým pojetím přispívá k dalšímu rozvíjení klíčových schopností a znalostí studentů v tomto oboru. Otázky do soutěže a samotnou koncepci olympiády vytvářejí ekonomové a odborníci z institutu a také České národní banky.

On-line testy vyplnili žáci ještě před stanovených časovým limitem a hned se také dozvěděli dosažený počet bodů. Hranici pro možný postup do krajského kola splnili tři z nich – Tomáš Novotný a Tereza Jebousková ze čtvrtého ročníku a Karolína Šejnová ze třetího ročníku. Karolína zaslouží pochvalu, protože splnila limit pro postup do krajského kola teprve po jednom roce výuky ekonomiky. Gratulujeme i Tomášovi a Tereze!

Vzhledem k velkému množství soutěžících (účastnilo se téměř 400 středních škol)  a jejich výsledkům postoupil do krajského kola pouze Tomáš Novotný, který měl ve školním kole nejvyšší počet bodů. Přejeme Tomášovi hodně úspěchů a postup do finále, které se koná tradičně v České národní bance.

Další disciplínou, kterou naši žáci právě absolvují, je Olympiáda lidských práv. Těšíme se na výsledky.

 

Prezentace rodilého mluvčího

 
Jsme rádi, že jsme opět mohli přivítat v naší škole Steva Siegelina z USA. Pro žáky naší školy si připravil prezentaci o státech Indiana, Michigan a Montana. Máme tak možnost se seznámit s přírodními krásami v národních parcích Glacier a Yellowstone na severozápadě USA a prohlédnout si jak zemědělskou, tak průmyslovou oblast u Velkých jezer v Severní Americe.
 
 
 
 

Konverzační soutěž v AJ

Jako každý rok se vybraní žáci naší školy zúčastnili konverzační soutěže v anglickém jazyce v Lanškrouně. Soutěž vždy pořádá Střední zemědělská a veterinární škola pro žáky středních odborných škol. Soutěž byla opět rozdělena do dvou kategorií (kategorie A pro 1. a 2. ročník, kategorie B pro 3. a 4. ročník. Každý soutěžící nejprve napsal rozřazovací test a poté postoupili do ústní části v každé kategorii jen ti nejlepší. Letos naší školu reprezentovalo 5 děvčat z 1. a 2. ročníku a 3 děvčata ze 3. ročníku. Nejlepší umístění v kategorii B dosáhla Lucie Drábková z 1. ročníku (6. místo) z celkového počtu 59 žáků. V kategorii A se umístila Karolína Šejnová ze 3. ročníku na 8. místě z počtu 39 žáků. 
Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy.
 

Exkurze P1 – Pražský hrad

V pondělí 2. prosince jsme měli jedinečnou možnost prohlídky reprezentačních prostor Pražského hradu, které jsou běžně pro veřejnost uzavřeny, neboť v nich prezident republiky vykonává své ústavní pravomoci a slouží i jiným státně-reprezentačním účelům. Všechny prostory byly mimořádně nazdobeny ve vánočním duchu. V tomto adventním čase jsme si mohli cestou z Pražského hradu vychutnat i vánoční  atmosféru na Staroměstském náměstí.  
 
 
 
 
 

Přednáška – Police ČR

Kam po maturitě?

Tak třeba do služebního poměru k Policii ČR!

A jaké to je pracovat u policie? Je to práce vhodná pro absolventa naší školy? Jaké musí splňovat podmínky? O tom a dalších podrobnostech debatovali žáci třetího a čtvrtého ročníku s policejní preventistkou pro Územní odbor Ústí nad Orlicí por. Bc. Lenkou Vilímkovou a zástupkyní vedoucího Obvodního oddělení Vysoké Mýto npor. Mgr. Šárkou Vlčkovou v adventním čase u nás ve škole.

 

Mýtské firmy ovládly veletrh fiktivních firem

Střední škola podnikání Vysoké Mýto hostila v pořadí již 7. regionální veletrh fiktivních firem. Ten se uskutečnil ve středu 13. listopadu v prostorách M-klubu.

Veletrh se jako každoročně dělil na dvě části. Od 9 hodin se na klubové scéně prezentovaly jednotlivé firmy z Vysokého Mýta, Hradce Králové, Náchoda a Pardubic v českém i anglickém jazyce. Od 10 hodin byl pak veletrh otevřený veřejnosti a studenti tak mohli obchodovat nejenom mezi sebou, ale i s přítomnými návštěvníky. Po celý veletrh byli soutěžící hodnoceni odbornou porotou i laickou veřejností. 

Nadešel čas vyhlášení vítězů, napětí v místnosti by se dalo krájet. Firmy ze SŠPO se umístily hned na několika předních příčkách. Firma SPOKOČOKO, s. r. o. získala 3. místo v soutěži o nejlepší slogan. Firma IcePoint, s. r. o. obsadila 3. místo v soutěži o nejlepší vizitku, 2. místo v soutěži o nejlepší prezentaci, ředitelka firmy Nela Netková se stala nejlepším prodejcem v anglickém jazyce a v celkové soutěži se stala 2. nejlepší firmou veletrhu. V neposlední řadě firma Cotton Candy, s. r. o. získala 2. místo v soutěži o nejlepší vizitku, 3. místo v soutěži o nejlepší prezentaci, zvítězila v soutěži o nejlepší stánek, stala se nejsympatičtější firmou veletrhu a také nejlepší firmou celého veletrhu.

Studenti pomyslnou laťku posunuli opět o úroveň výš. Nezbývá, než se těšit, co si připraví příště.

Alice Šplíchalová

 

Zkoušky English Cambridge

V pátek 15. listopadu proběhly na naší škole zkušební testy jazykové zkoušky Cambridge English. 
 
Jazykové zkoušky Cambridge Assessment English jsou mezinárodně nejuznávanější jazykovou kvalifikací. Fakt, že zkoušky jsou mezinárodně platné, přináší studentům velikou  výhodou oproti např. českým státním zkouškám nebo maturitě.
Úspěšný kandidát, který složí zkoušku, se stane doživotně držitelem certifikátu Cambridge English, potvrzujícím jeho zdatnost v anglickém jazyce. Certifikáty úspěšných kandidátů uznává více než 11.000 univerzit, zaměstnavatelů, autorit a úřadů, včetně českého MŠMT a vládních institucí v ČR. Mnoho škol včetně předních univerzit přihlíží k výsledkům Cambridge zkoušek a přiznává studentům bodovou bonifikaci u přijímacího řízení.
 

Pátek s rodilými mluvčími

V pátek 26. října v hodinách anglického jazyka vyučovali rodilí mluvčí. Do výuky se zapojila Christy , která je z USA a v ČR je na ročním pobytu. Dave pochází z Austrálie a trvale žije ve Vysokém Mýtě. Christy se v tomto školním roce bude do výuky zapojovat v rámci projektových dnů. Dave bude pravidelně vyučovat konverzaci v anglickém jazyce.

 

Mezinárodní zkoušky Cambridge English

Ve středu 9. října 2019 navštívil naši školu zástupce Evropského vzdělávacího centra s prezentací o mezinárodních zkouškách Cambridge. 

Zkoušky Cambridge English motivují lidi všech věkových kategorií a schopností, aby se učili angličtinu a rozvíjeli praktické znalosti pro reálný život. Každá zkouška se zaměřuje na jednu jazykovou úroveň a pomáhá studentům zlepšovat jejich komunikační dovednosti.

Základní informace dostali žáci všech ročníků.

 
Výsledek obrázku pro zkoušky cambridge
 

Sbírka Bílá pastelka

Jsme rádi, že se jako každý rok můžeme zúčastnit celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka, která je letos pořádána již po dvacáté. Naši žáci se zapojí mezi dobrovolníky a dovolí si vás oslovit v ulicích Vysokého Mýta ve středu 16. října 2019. Koupí pastelky můžete podpořit například zaměstnávání lidí se zrakovým postižením, v&yacut e;cvik vodicích psů nebo navigace pro nevidomé.

Výsledek obrázku pro bílá pastelka

 

Zřizovatel naší školy – PaedDr. Karel Kostka

Chtěli bychom Vám netradičním způsobem představit zřizovatele naší školy –

PaedDr. Karla Kostku, MBA, Ph.D.

Výsledek obrázku pro dr. Karel Kostka

Dr. Karel Kostka založil naši školu v roce 1993. Tehdejší Soukromá střední podnikatelská škola ve Vysokém Mýtě byla součástí sítě soukromých škol, jejichž zřizovatelem byl právě Dr. Kostka. Některé z těchto škol zanikly, jiné přešly pod nové zřizovatele. Kromě své “centrální školy” ve Vsetíně si Dr. Kostka ponechal pod svou patronací pouze jedinou školu, a to tu naši ve Vysoké Mýtě. 

Vliv “školní filozofie” Dr. Kostky na chod naší školy je patrný od samého začátku. Jde především o dobrou atmosféru, partnerský přístup k žákům a o výbornou profesní i osobní připravenost absolventů. 

V následujících dvou pořadech se můžete seznámit s osobností Dr. Kostky blíže:

pořad známého herce Jaroslava Duška: https://www.youtube.com/watch?v=fk4H6lDwfzg

pořad České televize Gejzír: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10805121298-gejzir/219562235000013/video/687737.

 

Osobnostní trénink P1 – Itálie 2019

GALERII naleznete nová fota ze sprotovně turistického kurzu v Itálie, kterého se zúčastnila v prvním červnovém týdnu třída P1.

Nově přikládáme článek z pera žákyně P1, který jsme také zaslali ke zveřejnění do vysokomýtského zpravodaje:

Podnikatelka opět v Itálii

Dne 31. 5. 2019 se třída P1 vydala na turistický kurz do italského městečka Rosolina Mare. V podvečer se 28 dětí sešlo se svými učiteli na školním parkovišti, naložili jsme své kufry a krabice s jídlem do autobusu a čekali, až se konečně vyjede.

Cesta byla náročná, trvala dlouhých třináct hodin. Kolem osmé ráno v sobotu jsme dojeli před naše apartmány. Po předání apartmánů bylo na čase se ubytovat. Pokoje byly s krásným výhledem na naši ulici. Kupodivu Rosolina Mare není vůbec rušné město. Lidé vycházeli jen večer, kdy už nebylo takové teplo, což byl pravý opak Benátek.

V pondělí jsme se totiž vydali do Benátek, a přestože to je krásné město, byla tam i jedna věc, která vadila snad nám všem. Lidi. Bylo tam velké množství lidí. Benátky jsou známé tím, že v centru města nesmí jezdit auta, ale ulice jsou velice úzké a narvané lidmi. Prosoukat se vůbec do tohoto centra byl extrém. Tolik turistů jsem snad neviděla ani o Vánocích na Staromáku, ale proč se divit, když jsou Benátky historické město plné krásných památek. Navštívili jsme náměstí Sv. Marka, samozřejmě nesměla chybět návštěva Ponte Di Rialto, světoznámého mostu přes kanál Grande. Podobný most byl i v Chioggii, nebo-li v malých Benátkách. 

Do Chioggie jsme se podívali už v pondělí, ale pouze proto, že jsme tam nastupovali na loď do Benátek, takže nesměla chybět samostatná návštěva tohoto města ve čtvrtek odpoledne. Je to opravdu tiché město, ale moc se mi líbily místní stánky se suvenýry. Měli tam plné stánky mušlí, škeblí, hvězdic a samozřejmě pohledů a krásných magnetek. Tam jsme s kamarádkami zavítaly jako první a nakoupily spousty dárků pro naše rodiny. 

Kromě výletů do historických měst jsme měli i jiné aktivity. Každý den jsme chodili k moři, hráli míčové hry a soutěžili s panem učitelem Jankem, kdo vyhrabe hlubší díru do písku. V pátek bohužel nastal den D a s ním i cesta zpátky do Čech. Vůbec se nám nechtělo, hlavně proto, že v Čechách tou dobou byly bouřky a v Rosolině 30 stupňů. Cesta zpátky utekla velmi rychle. Možná to bylo tím, že jsme byli všichni unaveni a celou cestu jsme prospali. 

Upřímně se mi původně do Itálie vůbec nechtělo, ani nevím proč, ale teď? Hned bych se tam vrátila. 

Klára Pechová P1

 

Po stopách Tomáše Bati

Ve středu 15. května jsme se vydali se třídou P3 po stopách Tomáše Bati – navštívili jsme Baťovo město Zlín.

Na programu byla prohlídka Zlínského – Baťova mrakodrapu a návštěva Muzea obuvnictví . 
Pátrali jsme po slavných vilách Tomáše a Jana Antonína Bati, prohlédli jsme si Baťovy cihlové domky a původní studentské internáty.

Exkurze se konala v rámci předmětu management. 

 

Workshop – Latinská Amerika

V pátek 10. května se zúčatnili žáci naší školy – “španělštináři” – interaktivního workshopu na téma: Latinská Amerika.

Workshop se konal v Pardubicích  v Evropském spolkovém domě a vedli ho rodilí mluvčí. 

Žáci se dozvěděli mnoho zajímavého o zemích Latinské Ameriky, o zvycích a kultuře místního obyvatelstva.

 

Ocenění za rozvoj česko-německých vztahů

Střední škola podnikání ve Vysokém Mýtě obdržela 28. února 2019 ocenění od ředitele Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem za aktivní účast na „Programu podpory odborných praxí“.

Díky spolupráci , v níž spojily síly organizace, školy a podniky na obou stranách hranic, absolvovala od roku 2015 řada německých žáků ze školy Hans-Viessmann-Schule v Bad Wildungen a Frankenberku odbornou stáž ve Vysokém Mýtě a okolí, ve firmách Iveco, Mikroelektronika a Autoneum, a žáci naší školy měli naopak příležitost poznat pracovní prostředí německých firem a organizací
v Bad Wildungen a v partnerském městě Korbachu.

Účast na této zahraniční mobilitě přispěla nejen k rozšíření odborných znalostí žáků obou škol a ke zvýšení jejich šancí při uplatnění na evropském trhu práce, ale i ke sblížení a rozvoji všestranných přátelských vztahů mezi mladými lidmi z České republiky a Německa.

 

 

Mezinárodní projekt VITAE ve Vysokém Mýtě

V neděli 24. března jsme přivítali na naší škole mezinárodní projektovou skupinu Erasmus+ VITAE, která měla celkem  39 účastníků a byli v ní žáci a učitelé z Belgie, Španělska a Německa. Naši školu zastupupovalo v tomto projektu pět žáků.

 Pro účastníky projektu byl připraven pestrý program:

 1. – návštěva Městského úřadu
 2. – prohlídka Vysokého Mýta s výkladem našich žáků
 3. – projektový den ve škole
 4. – v M-klubu Vysoké Mýto se uskutečnil ve středu 27. března Mezinárodní veletrh přenositelných – dovedností, kam jsou pozváni žáci a učitele místních škol
 5. – exkurze v závodě Škoda-Auto v Mladé Boleslavi
 6. – výlet do Kutné Hory

Projekt byl ukončen v pátek 29. března velkou party v restauraci Jangelec.

 

 

Byli jsme ve slunečné Valencii

V rámci mezinárodního projektu Erasmus+ nazvaného VITAE se skupina žáků střední školy podnikání vydala na další mezinárodní setkání. Po předchozích setkáních v loňském roce v Německu a Belgii nás tentokrát hostila španělská škola Abastos ve Valencii, třetím největším městě Španělska.

Po oficiálním přivítání ve škole se žáci rozdělili do mezinárodních skupin, ve kterých společně pracovali na aktivitách, které jsou zaměřené na přenositelné dovednosti. Dělali praktické kroky k tomu, jak uspět na trhu práce – jak si správně připravit životopis, napsat žádost o práci a poté všechny čekaly simulace pracovních pohovorů v anglickém jazyce. Žáci také prezentovali vlastní vytvořené aktivity včetně krátkého videa nejen žákům z ostatních zemí zapojených do projektu, ale také skupinám z jiných škol v okolí Valencie. Během celého týdne jsme měli možnost poznat krásy Valencie především díky španělským studentům, kteří nás provázeli centrem tohoto historického města, o něco menšího než Praha. Vyzkoušeli jsme si i typický sport nazvaný pelota, což je druh tenisové hry, ve které hráči odehrávají míč holou dlaní nebo špičkami prstů. Ochutnali jsme i místní rýžovou specialitu s mořskými plody nazvanou paella, osvěžující nápoj horchata či sladké pečivo churros s čokoládou. Naopak na nás bylo uvařit českou večeři pro celou skupinu asi čtyřiceti lidí. K radosti všech jsme zvládli připravit typické obložené chlebíčky a usmažit bramboráky s uzeným masem. Jako sladkou tečku jsme nabídli domácí vanilkové rohlíčky a krásně ozdobené perníčky.

Další setkání bude již na konci března přímo ve Vysokém Mýtě, kde nás kromě pestrého programu čeká ve středu 27. března v M-klubu mezinárodní veletrh s ukázkou aktivit, na které jsou srdečně zváni žáci místních škol i široká veřejnost. Rádi vás na veletrhu uvidíme od 10:00 do 11:30 a potom od 13:00 do 15:00. Těšíme se na vás!

 

Návštěva Městského úřadu ve Vysokém Mýtě

 V pátek 15. února měli možnost žáci třetího ročníku navštívit Městský Úřad ve Vysokém Mýtě. Ve velké zasedací místnosti, která je obvykle určena k jednání vysokomýtského zastupitelstva, pro studenty uspořádala přednášku matrikářka úřadu, paní Jaroslava Zajíčková. Studenti si nechali vyprávět o zajímavé náplni práce matrikáře, seznámili se i některými dokumenty, které vyplňují např. snoubenci před vstupem do manželství. Dále si mohli tak&eacut e; prohl édnout matriční knihy (samozřejmě nevyplněné) a dostali poučení o tom, jak se tyto knihy v praxi vedou. Celá exkurze skončila v obřadní síni úřadu, kde si názorně studenti vyzkoušeli klasický svatební obřad.

Exkurze měla mezi studenty veliký ohlas, aktivně se paní matrikářky vyptávali na uplatnění některých vědomostí, které ve škole nabyli v hodinách práva.

Studenti také velmi ocenili, když je během exkurze přišel pozdravit pan Mgr. Jan Vlček, tajemník vysokomýtského úřadu. I to nakonec přispělo k tomu, že se tato exkurze stala pro naše žáky příjemným zážitkem.

 

Katalánština u nás??? Ano!!!

Hodina katalánštiny

V pátek 7. prosince nás navštívila naše loňská absolventka Kateřina Scheibová, nyní studentka bakalářského oboru Katalánský jazyk a literatura na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během dopoledne zavítala do všech tříd, kde se vyučuje španělský jazyk, tedy do prvního až třetího ročníku. Studenti tak měli jedinečnou možnost seznámit se s jedním ze sedmnácti autonomních společenství Španělska, jeho tradicemi, gastronomií, významnými osobnostmi, ale také jazykem. Po Katčině hodině se dovedli suverénně představit kataláns ky. Jako bonus dostali řadu cenných rad, jak se efektivně učit cizí jazyk prostřednictvím zajímavých videí, písniček, telenovel a knížek.

Katka patří ke studentům, kteří se po maturitě na naší škole rozhodli pro studium jazyků. Vzhledem k tomu, že se jedná o jazyk ne zcela obvyklý, zajímalo nás, proč zvolila právě katalánštinu, jaké je to na vysoké škole a jaké možnosti uplatnění bude mít po skončení studia:

Studium katalánštiny ke mně přišlo zcela neplánovaně, ale jako správná „odchovaná podnikatelka” jsem v tom hned viděla marketingovou strategii a řekla si, že po středoškolském studiu francouzštiny a španělštiny bude dobré nabídnout i něco netypického. 
Co se týká samotného oboru a vysoké školy, jsem zde velmi spokojená. Většina mých učitelů jsou cizinci, což bylo hned vidět i na jejich vřelém přístupu k práci se studenty. Studium na vysoké škole se samozřejmě dosti liší od středoškolského, jelikož zde člověk jede více sám za sebe. 

Věřím v to, že se mi do budoucna tento obor bude hodit, už teď mi toto rozhodnutí otevřelo dveře k dalším románským jazykům a dozajista upevnilo mé cestovatelské a podnikatelské tužby.

Děkujeme, Katko, za perfektní hodiny a těšíme se na další setkání!

Jarmila Svatošová

Fotografie pořízené během výuky naleznete na facebooku školy.

 

 

 

Návštěva Orlického muzea

Dnes se v rámci výuky konala exkurze do Orlického muzea, které se nachází  v Chocni. Krásného zimního výletu se zúčastnilo 16 studentů (zbytek studentů školy se jel podívat na adventní trhy do Vídněwink).

Seznámili jsme se s historií zámku, absolvovali komentovanou prohlídku archeologické, paleontologické a geologické expozice s unikátními nálezy počínaje pravěkem, prohlédli si expozici historie cihlářství. Na závěr jsme obdivovali sbírku tkaných záložek do knih, kalendářů a znaků. 

Pořídili jsme i pár fotek – můžete si je prohlédnout na facebooku školy.

Všem děkuji za příjemně strávený čas!

Blanka Janková

 

Návštěva adventní Vídně

Ve středu 12. prosince 2018 uspořádala naše škola tradiční adventní zájezd. Tentokrát jsme navštívili vánoční trhy ve Vídni. Součástí zájezdu byla prohlídka historické části Vídně a známé obrazové galerie Albertina.

 

Vítězství At Pop’s, s. r. o.

Ve středu 14. listopadu se konal 6. Regionální veletrh fiktivních firem. Vedle našich firem se představily žákovské firmy ze středních škol Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Nejlepší firmou veletrhu byla vyhlášena naše firma At Pop’s, s. r. o.

Nejlepším prodejcem v anglickém jazyce se stala Tereza Plašilová z firmy Funky monky, s. r. o.

Na základě hlasování návštěvníků veletrhu byla nejsympatičtější firmou veletrhu vyhlášena firma At Pop’s, s. r. o.

Naše firmy získaly ocenění i v dalších soutěžích:

1. místo za nejlepší vizitku získala firma Exomex, s. r. o.

1. místo za nejlepší prezentaci vyhrála firma At Pop’s, s. r. o.

2. místo za nejlepší prezentaci získala firma Funky monky, s. r. o.

2. místo za nejlepší slogan získala firma At Pop’s, s. r. o.

Speciální cenu CEFIF za výkony podané na tomto veletrhu získala firma Exomex, s. r. o.

Všem blahopřejeme!!!

Na Erasmu v Belgii

Po návštěvě severoněmeckého města Glückstadt v minulém školním roce se několik našich žáků vydalo na další mezinárodní setkání v rámci projektu VITAE.

Tentokrát zamířili do belgického Genku, kde pracovali v týmech se svými vrstevníky z Belgie, Německa a Španělska. Společně vytvářeli aktivity na zdokonalení přenositelných dovedností, kdy např. vymýšleli deskové hry a natáčeli krátká videa.  V praktických seminářích se mohli naučit natáčet videa a pracovat v prostředí Moodle.

Naše partnerská škola pro nás připravila velmi zajímavý program. Kromě pracovních aktivit a přednášek o místním trhu práce měli všichni možnost více poznat město Genk a v jeho okolí navštívit bývalé uhelné doly, kde jsou pro veřejnost přístupné některé důlní budovy. Z vysoké těžební věže se nabízel krásný pohled na celé město. Všem se také líbila procházka historickým městem Hasselt a prohlídka hlavního města Belgie včetně Evropského parlamentu.

Jak uvedli někteří účastníci, jejichž komentáře si můžete přečíst níže, mezi největší přínosy patřilo získání dalších zkušeností s přenositelnými, komunikačními i jazykovými dovednostmi a navázání nových přátelství.

Z ohlasů některých účastníků:

„Projektu VITAE nejvíce vděčím za poznání nových přátel a kultur. Díky projektu jsem také zjistila jak důležité jsou v životě přenositelné, komunikační a jazykové dovednosti a jsem ráda, že se tento projekt zaměřuje právě na ně. V Belgii jsem si nejen zlepšila komunikaci v cizím jazyce, ale i organizační dovednosti a schopnost improvizovat. 

Setkání v Belgii pro mě bylo velice přínosné a já bych chtěla poděkovat lidem, díky kterým tento projekt může fungovat.          Taťána Hrdinová´

„Největším přínosem pro mě bylo to, že jsem si našla nové kamarády a poznala jejich kultury. Taky jsem si procvičila angličtinu. Líbily se mi snad všechny aktivity a všechno mě bavilo. Nejvíce asi exkurze. Jsem ráda, že jsem se projektu zúčastnila, získala jsem z něho spoustu zkušeností a těším se na výlet do Španělska.“          Jana Myšáková

„Líbilo se mi, že byli všichni přátelští. Největším přínosem bylo získání dalších zkušeností s přenositelnými dovednostmi a navázání nových přátelství.“          Katka Šrollerová

„Belgie jako celek pro mě byla přínosným zážitkem – měla jsem příležitost vidět krásná místa, seznámit se s přátelskými lidmi, vyzkoušet si nové činnost a nabýt nějaké teoretické i praktické zkušenosti. Prožila jsem příjemné zážitky, na které budu ještě dlouho vzpomínat. Líbila se mi možnost komunikace s lidmi z jiných států a také fakt, že některé věci, které jsem se při pobytu naučila, budu moci využít i v budoucnu. Také se mi líbilo, že pobyt hodně působil na rozvíjení spolupráce mezi jednotlivými lidmi i přes rozdíly, které mezi nimi jsou. Pobyt v Belgii jsem si velice užila a jsem ráda, že jsem se rozhodla zúčastnit.“          Tereza Vojtěchová

 

Odborná praxe v Německu září 2018

Ve dnech 9. – 29. září 2018 se studenti čtvrtého ročníku Tereza Jarešová, Nela Hoderová a Jan Svatoš zúčastnili odborné stáže v německém Korbachu, partnerském městě Vysokého Mýta.

Vyzkoušeli si práci v oblasti státní správy, každý v jiné organizaci – Tereza v odboru kultury a sociálních věcí na městském úřadě, Nela na osobním oddělení krajského úřadu a Jan ve správním oddělení krajského centra pro výuku řemesel. Podíleli se na běžném provozu kanceláře a plnili úkoly, k nimž patřila například práce s databází zaměstnanců, vyhledávání informací, vyřizování korespondence, archivace dokumentů, objednávky zboží, komunikace se zaměstnanci a s veřejností. Kromě toho nahlédli i do specifických oblastí. Nelu zajímaly odlišnosti v pracovním právu a byla přítomna u přijímacích pohovorů, kde si mohla zkusit ohodnotit kandidáta jako ostatní členové komise.  Jan se seznámil se širokým spektrem činností a služeb centra poskytujícího vyučení v různých oborech a pracoval v programech sloužících k placení pojištění a k evidenci osob, zatímco Tereza měla za úkol porovnat provoz mateřských škol v Korbachu a ve Vysokém Mýtě a výsledek své práce prezentovat před pracovníky oddělení.

Studenti brzy překonali počáteční obavy z neznámého prostředí díky laskavému přístupu svých vedoucích a kolegů, kteří pro ně uspořádali několik výletů, a byli nadšeni z poznávání města a kraje, z pracovního prostředí a nových přátelských vztahů. Praxe jim umožnila nejen zlepšit komunikaci v němčině, ale také osamostatnit se, ujasnit si některé životní postoje a budoucí profesní směřování.

Projekt se uskutečnil ve spolupráci s organizací Tandem, Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže, a byl financován z větší části z grantu Česko-německého fondu budoucnosti. Děkujeme také oběma partnerským městům, Korbachu a Vysokému Mýtu, za organizační a finanční pomoc, a podniku Iveco ve Vysokém Mýtě za významný sponzorský dar a za dlouhodobou podporu vzdělávání na naší škole.

PhDr. Jarmila Svatošová

 

Na veřejné dražbě

Ve středu 3. října si studenti čtvrtého ročníku vyzkoušeli roli návštěvníků veřejné dražby – dražilo se 6 vozidel. 
Součástí exkurze byla také přednáška o problematice a chodu dražeb, činnosti finanční správy a finančních úřadech.
To vše se konalo na územním pracovišti finančního úřadu pro Pardubický kraj v Chrudimi.

 

Vzakzy z letošního kempu

Některé ze vzkazů účastníků seznamovacího kempu:

“Kemp byl skvělou příležitostí poznat své spolužáky.”

“Z počátku jsem se kempu bála a neměla jsem z toho dobrý pocit. Nakonec jsem zjistila, že jsou tady fajn lidi.”

“Kemp se mi líbil, některá pravidla byla až příliš hrocená.”

“Po dvou týdnech na Podnikatelské škole máme k sobě blíž, něž na základní škole po 9 letech.”

“BANG!!!  …byl taky top, jen jsem jednou naštval učitele, protože jsem jako šerif furt neumíral :)”

“Z kempu si odnáším velice dobré vzpomínky a zážitky.”

“Prodlužte nám večerku a mám vás rád.”

“Líbilo se mi jaká jsme parta.”

“Občas trochu hluk, ale ne zas tolik.”

“Kuchyně velmi dobře vařila.”

“Kemp byl super, spousta zábavy.”

” Líbilo se mi chování učitelů.”

“Nejvíce se mi líbila poslední noční hra.”

 

Přijela k nám zmrzlina

Neobvyklou cenu vyhrál jeden z našich žáků – 300 porcí Opočenské zmrzliny.

Mohl tak pozvat na zmrzlinovou party celou školu. Opočenská vanilka a jablko chutnaly opravdu výtečně.  

 

OSOBNOSTNÍ TRÉNINK – ITÁLIE 2018

Termín kurzu v Itálii: 2. – 9. června 2018

V přímořském letovisku Rosolina Mare v Itálii absolvovali žáci prvního ročníku druhou část osobnostního tréninku, ve kterém pracovali na svých soft skills, tzv. měkkých dovednostech. 

Náplň kurzu byla velmi pestrá. Pro studenty byly přichystány ranní workshopy na téma “Kam chci dojít?”, dále pak jednodenní návštěva Benátek a Chioggi a také mnoho dopoledních a odpoledních pohybových aktivit. 

Nevynechali jsme samozřejmě koupání v moři, což bylo vždy příjemným zpestřením aktivitami nabitého dne.

Osobnostní trénink považujeme za důležitou součást výuky na naší škole.

Žáci absolvují jeho první část na seznamovacím kurzu, druhá část probíhá v Itálii a osobnostní trénink dokončí žáci v pracovních týmech ve fiktivních firmách.

 

Americký Ballet Magnificat

Členové amerického baletu byli u nás dnes ve škole!!!

Americký profesionální soubor Ballet Magnificat vystoupil v úterý 24. dubna v Šemberově divadle a jeho členové navštívili ve středu 25. dubna naši školu.

Žáci tak měli možnost se seznámit s jejich zajímavou uměleckou činností a procvičit angličtinu.

Ve Vysokém Mýtě vystoupil balet  s představením nazvaným Místo ukrytí (Hiding Place). Balet zachycuje pravdivý příběh Holanďanky Corrie ten Boom, která během druhé světové války skrývala židovské sousedy za stěnou své ložnice, za což se dostala do koncentračního tábora.

Ballet Magnificat je křesťanský baletní soubor, který založila stříbrná medailistka Mezinárodní baletní soutěže Kathy Thibodeaux. Od skromných začátků, bez tanečníků, prostředků či zázemí, se Ballet rozrostl do dvou profesionálních souborů. Jeho členové pocházejí z různých koutů světa včetně Česka. Vlastní repertoár je umělecky vyspělý a obsahově velmi zajímavý. Některá představení byla i filmově zpracována.

ZDE se můžete podívat na jedno z jejich představení.


 

Prosadila se ve světě – Hana Kvapilová

Hanka odmaturovala na naší škole s vyznamenáním v roce 2017.
Vykonala úspěšně přijímací zkoušky a následně získala stipendium na Hillsborough Community College v Tampě na Floridě a studuje obor psychologie.

V současné době má Hana hotový první semestr a úspěšně reprezentuje školu v tenise.

 

Výborné umístění v celostátní soutěži

3. místo v celostátní soutěži fiktivních firem CEFIF

Fiktivní firma Sign, s. r. o. skončila třetí v soutěži o nejlepší videospot

a získala tak pro sebe odměnu ve výši 1.000 Kč.                                                        

Na úspěšný videospot se můžete podívat ZDE.

 

Řidičský průkaz pro Boziana

Dlouhodobě podporuje naše škola “svého studenta” v Africe. Aktuální forma podpory představuje finanční příspěvěk na složení zkoušek, které Bozianovi umožní řídit motorová vozidla, což prakticky znamená větší šanci na získání práce.

Nejnovější foto Boziana:

 

Lyžařský výcvik 2018

Lyžák

Lyžák, správně tedy lyžařský výcvik, termín uvedený na všech přihláškách a dokumentech – a stejně každý řekne – lyžák. Je to paradox, protože dnes se polovina studentů jezdí učit na snowboardu, ale respektujme, „ úřední záznam“  – prostě lyžařský výcvik.

Tak se stalo, že se dne 25. 2. v neděli ráno v devět sešla před školou partička z naší školy, abychom společně vyrazili autobusem vstříc horám a zážitkům.

Náš lyžák byl ve znamení jedné velké zimy. A to opravdu velké. Zima byla pod sjezdovkou, nad sjezdovkou i uprostřed sjezdovky. Občas foukal vítr tak silně, že pokud jste se nechytli stromu, skončili jste na vedlejší sjezdovce. Jediné místo, kam se dalo schovat, byl bufet, kde jsme taky strávili většinu našeho času.

Jak jsem uvedla už na začátku, polovina studentů se na lyžák jezdí učit na snowboardu. Já jsem patřila mezi ně. Učila jsem se opravdu od základů. A nakonec mi to i docela šlo.  Sice jsem občas spadla, no dobře, často jsem padala. No tak jo… – pořád jsem padala. Vlastně jsem se učila spíše padat, než jezdit, ale jak jsem zjistila – i to je na snowboardu dost důležité.

Lyže jsem si ale neodpustila, poslední den jsem je taky vytáhla a užívala si, jak nepadám a nikdo na mě nemusí čekat.

Příjemný čas jsme strávili taky na běžkách a já osobně byla překvapená, jako moc mě to bavilo.

Večery byly věnované hraním her – jak kolektivním, tak i deskovým. Poslední večer byl věnován hrám, které vymysleli žáci, a také zpěvu a kytaře. A dokonce i pár z nás se podílelo na tvorbě vlastní písničky o lyžáku.

Táňa Hrdinová

 

Napsali o nás

Vysokomýtský zpravodaj otiskl v březnovém čísle článek o pracovním setkání projektu VITAE v Německu o úspěchu našich fiktivních firem.

 

 

Přednáška Policie ČR

Studenti čtvrtého ročníku se zúčastnili přednášky od příslušníka Policie ČR. Takto vypadá jejich zpětná vazba:

Přednáška v podání paní Vlčkové byla pro nás velmi přínosná. Seznámila nás jak s denními událostmi, tak i s ojedinělými případy. Milé nás překvapila svým bezprostředním vystupováním a sympatickým projevem.

 • Lucie a Kateřina

Paní Vlčková byla sympatická a její projev se nám velice líbil, jelikož celková atmosféra ve třídě byla uvolněná. Přednáška byla zábavná a přínosná s několika zajímavými příklady ze života.

 • Nikola a Kristýna

Paní policistka byla velmi zajímavá svým přístupem k přednášce. Působila mile a přátelsky. I když se jednalo o vážné případy, humor jí nechyběl. Velice zajímavá přednáška s vlastními zážitky a poznatky ze života policistky.

 • Markéta a Adéla

Přednáška byla opravdu zajímavá a zábavná. Paní Vlčková je velmi sympatická, milá a vtipná. Líbily se mi historky ze zákulisí a zásahů. Mělo to jedno jediné mínus – názorná ukázka pacifikace protivníka neproběhla.

 • Dominik

Musíme uznat, že tato přednáška byla nejlepší za ty čtyři roky, co tu jsme. Bylo to záživné, zajímavé a naučné. Případy, které nám paní Vlčková popisovala, zaujaly celou třídu.

 • Káťa a Jana

Přednáška byla velmi zajímavá a poučná. Líbil se nám přístup paní Vlčkové. Byla sympatická, vtipná a milá. Zážitky, které nám vypravovala, byly zajímavé.

 • Zubaida a Ilona

Přednáška paní Vlčkové se nám velmi líbila, neboť byla vtipně pojatá, i když se jednalo o vážné věci. Jde vidět, že paní Vlčková své práci rozumí, a bylo by super mít více takových lidí na tomto světě.

 • Eliška a Míša

Přednáška se mi velice líbila. Byla zajímavá a velmi poučná. Byla pojatá zábavnou formou a propojená s mnoha užitečnými informacemi. Mnoho jsem se naučila a hodně toho pochopila.

 • Petra

Přednáška se mi líbila. Řekla bych, že byla nejlepší, jakou jsme tu měli. Velmi mě zaujala a poučila. Líbily se mi příběhy, které nám paní Vlčková vyprávěla. Ráda bych si poslechla další takovou přednášku. Paní Vlčková byla velmi příjemná a sympatická, především byla velmi ochotná zodpovědět naše dotazy.

 • Michaela

Přednáška mě velice nadchla a zaujala. Bylo zajímavé slyšet případy, které musela řešit. Myslíme, že jsme si z přednášky mnohé odnesly. Klidně by paní Vlčková mohla dorazit ještě jednou.

 

Byli jsme v divadle

V úterý 13. února 2018 zamířila celá naše škola do Východočeského divadla v Pardubicích.

Na programu byla hra Bílá nemoc od Karla Čapka.

Bílou nemoc napsal Karel Čapek v roce 1937 jako ostré varování před nastupujícím nacismem, ale zároveň napsal dílo, které má svoji platnost i v době dnešní. Prvním Galénem byl toho roku v Národním divadle Hugo Haas, který tuto roli posléze ve vlastní režii ztvárnil i na filmovém plátně.

Na zemi vládne z více stran touha po válce. Zbrojařské podniky navyšují výrobu. Zemi však nezaplaví jen tato touha, ale i varovná bílá nemoc, která se nedá léčit a je prudce nakažlivá. Lék objeví praktický lékař Dr. Galén, který svojí metodou léčí jen chudé. Ostatním dá podmínku, za které je ochoten svůj lék vydat všem – aby se přičinili o konec válečných plánů a o světový mír navždy. Touha po penězích, slávě a moci čelních představitelů státu (Maršál) a zfanatizovaný dav jsou však Galénovým silným protihráčem, přestože všem může jít přece kvůli bílé nemoci o život! Kolik ten vlastně stojí? Copak musí člověk poznat nemoc na vlastní kůži, aby Galénovu podmínku splnil?

Citace – zdroj: Východočeské divadlo Pardubice

  

 

Úspěch na veletrhu v HK

Firma Sign sr.o. získala ocenění v soutěži za nejlepší REKLAMU

Cenného úspěchu dosáhla firma Sign s.r.o. na Veletrhu fiktivních firem, který se konal 30. ledna 2018 v Hradci Králové.

ZDE si můžete prohlédnout video, se kterým se firma zúčastnila soutěže.

 

Návštěva Ruského střediska vědy a kultury

Ruštináři čtvrtého ročníku podnikli v úterý 12. prosince zajímavou akci. Navštívili Ruské středisko vědy a kultury, které se nachází v Praze.

K základním činnostem RSVK patří příprava a realizace programů v oblasti vědy, kultury a vzdělávání, propagace ruského jazyka a Ruska. Úlohou RSVK je seznámení české veřejnosti s historií a kulturou národů Ruské federace, s jejím kulturním, vědeckým a hospodářským potenciálem; pomoc při vytváření a rozvoji kontaktů a spolupráce s uměleckými a kulturně-vzdělávacími organizacemi České republiky; vytváření vhodných podmínek pro rozšiřování vzájemně výhodné rusko-české spolupráce i pro prezentaci regionů.

Podívejte se na několik fotek z povedené akce:

 

PROJEKT ERASMUS +

Spuštění mezinárodního projektu VITAE v rámci programu Erasmus +

Po dlouhém a napjatém čekání jsme se v polovině prázdnin dočkali radostné zprávy o schválení grantu na náš nový mezinárodní projekt Partnerství škol v programu Erasmus+.

Projekt nazvaný VITAE potrvá dva roky, od září 2017 do záři 2019. Náplní projektu bude vytváření aktivit zaměřených na osvojení si či posílení měkkých a přenositelných dovedností a jeho výsledkem pak bude internetová stránka s volně dostupnými aktivitami a metodikami.

Projektu se účastní čtyři partnerské školy. Budeme tedy spolupracovat s žáky a učiteli z belgického Genku, německého Itzehoe a španělské Valencie. Žáci a učitelé zapojení do projektu budou mít také možnost tato místa v rámci pracovních projektových setkání navštívit.

Věříme, že výsledkem a přínosem projektu VITAE budou nejen užitečné aktivity a kvalitní metodiky, ale také nové možnosti zahraniční spolupráce a navázaná mezinárodní přátelství.

 

Sbírka na Boziana

Ve čtvrtek 23. listopadu proběhla na naší škole finanční sbírka určená na podporu BOZIANA – našeho adoptivního studenta v africké Keni.

Bylo vybráno celkem 3 600,- Kč.

Žáci a učitelé měli možnost během velké přestávky ochutnat produkty domácí kuchyně a přitom přispět na dobrou věc.

 

Adventní zájezd do Wroclawi

Ve čtvrtek 7. prosince jsme uspořádali pro naše žáky adventní zájezd do polské Wroclawi. 

Adventní trhy ve Wroclawi jsou velmi oblíbené a město „sta mostů“, jak se Wroclawi říká, vás svou scenérií určitě uchvátí. Město Wroclaw se rozkládá na 10 ostrovech, které jsou navzájem propojeny více jak sto mosty. Někdy se Wroclawi také říká „polské Benátky“. Navštívíte tak jedny z nejhezčích adventních trhů v Evropě v historickém centru města (UNESCO).

 

Podnikatelka opět zabodovala

Ve středu 8. listopadu 2017 se uskutečnil v režii Střední školy podnikání Vysoké Mýto, s. r. o. už pátý Regionální veletrh fiktivních firem v Mklubu ve Vysokém Mýtě.

Letos se prezentovalo celkem čtrnáct fiktivních firem z Vysokého Mýta, Hradce Králové, Náchoda, Pardubic a Poličky. Veletrh byl přístupný široké veřejnosti.

Po aktivním obchodování a prezentaci všech firem v českém i anglickém jazyce byly vyhodnoceny ty nejúspěšnější. Stejně jako v předchozích letech naše vysokomýtské firmy opět zabodovaly.

V soutěžích, které hodnotila nezávislá porota, jsme se umístili takto:

Soutěž o nejlepší firemní vizitku – FF Sweet Love, s. r. o. – 2. místo

Soutěž o nejlepší slogan – FF Sign, s. r. o. – 2. místo

Nejlepší prodejce v anglickém jazyce – FF Sign, s. r. o. (Jan Svatoš) – 2. místo

Nejlepší stánek veletrhu – FF Sweet Love, s. r. o. – 1. místo a FF Sign, s. r. o. – 3. místo

Do hlavní soutěže Nejlepší firma veletrhu byla započítána celková prezentace firmy, design stánku, úroveň propagačních materiálů, kvalita administrativy a vystavených účetních dokladů a v neposlední řadě přístup zástupců firem k zákazníkům a jejich komunikativní a prodejní dovednosti. V této soutěži FF Sweet Love, s. r. o. zvítězila a FF Sign, s. r. o. se umístila na velmi pěkném třetím místě.

Návštěvníci veletrhu zvolili také nejsympatičtější firmu veletrhu, kterou se stala opět vysokomýtská Sweet Love, s. r. o.

O úspěch akce se zasloužili především studenti třetího ročníku naší školy, kteří díky svému obrovskému nasazení pod vedením svých pedagogů dokázali založit a provozovat smysluplné podnikání. Všichni si tak osvojili mnoho dovedností nezbytných pro svůj profesní život.

Nejvýznamnějšími sponzory veletrhu byly:

Město Vysoké Mýto
Centrum fiktivních firem (CEFIF), Národní ústav odborného vzdělávání
Iveco Czech Republic, a. s., Vysoké Mýto
Partners Financial Services Vysoké Mýto
Pekařství Slatiňany – Jaromír Čavrnoch

Děkujeme všem sponzorům, návštěvníkům, studentům a jejich pedagogům za účast, nasazení a podporu celé akce.

 

Palačinky po “francouzku”

Crêpes françaises pendant la classe de français

    Le mardi 17 octobre, notre classe de francais P4 a visité une Française gentille et belle, Harmony Ville, qui vit maitenant a Vysoké Mýto. Elle est ici comme volontaire au Centre de loisirs, MIKADO.
    Harmony vient chaque semaine pour faire le cours de conversation avec nous, ce qui est excellent pour améliorer notre francais. Elle a 20 ans, donc, elle a plûtot le même âge que nous.
    Mais maintenant, on va revenir au mardi. Alors, à 8 heures du matin, nous sommes allés voir Harmony au centre Mikado. Le programme de la journeé a été de se réunir pour faire des crêpes et pour parler français bien sûr. Nous avons partagé le travail – quelqu’un  faisait des crêpes, quelqu’un préparait du café, quelqu’un tartinait les crêpes avec du Nutela ou de la confiture et quelqu’un faisait des photos.
      Certains moments ont été très amusants parce que quand nous avons essayé de parler en français avec Harmony, ça sonnait parfois assez ridicule.  Mais Harmony  était toujours compréhensive et elle disait : «Ce n’est pas grave, je suis contente que vous essayiez de communiquer».
    Nous avons fait environ 15 crêpes. Nous en avons pris quatre à l’école pour faire goûter à nos professuers. En fait, les crêpes françaises sont très similaires aux tchèques, alors, nous avons tous bien apprécié.       

    Ve středu 17. října navštívila naše skupina francouzštinářů ze třídy P4 krásnou
a milou Francouzku Harmony Ville, která zde ve Vysokém Mýtě působí jako dobrovolnice v Mikádu.
     Harmony navštěvuje naše francouzské hodiny každý týden, aby s námi mohla konverzovat ve svém rodném jazyce, což je velmi dobré pro nás, abychom si zlepšili daný jazyk. Harmony je dvacet let, takže jsme si všichni poměrně blízcí.
     Ale už tedy k samotné středě – v osm hodin ráno jsme Harmony navštívili v Mikádu. Účelem návštěvy bylo společně udělat palačinky a též si pohovořit ve francouzštině. Rozdělili jsme si práci – někdo se ujal samotného dělání palačinek, někdo připravoval kávu, někdo pořizoval fotografie a někdo ochucoval palačinky Nutellou či šlehačkou.
     Některé momenty byly docela zábavné, jelikož když se snažíme konverzovat s Harmony ve francouzštině, je to někdy dosti směšné. Ale Harmony má vždy velké pochopení a říká nám: ,,Nevadí, jsem velmi ráda, že se alespoň snažíte komunikovat“.
    Vyrobili jsme přes patnáct palačinek. Čtyři jsme donesli našim paním učitelkám a pánům učitelům jako malou ochutnávku naší práce. Myslím, že si všichni velmi pochutnali, jelikož francouzské palačinky jsou velmi podobném českým.

 

Exkurze do České národní banky

V úterý 3. října navštívila třída P4  expozici Lidé a peníze v České národní bance

Expozice “Lidé a peníze” v Praze se nalézá v prostorách bývalého trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii peněz od pazourků k elektronickým penězům. Předkládá ucelený vývoj měny a financí, včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Návštěvníci mohou spatřit unikátní exponáty dokládajícími dějiny měny a peněžnictví na našem území a seznámit se navíc s platidly, padělky a ukázkami ochrany peněz. Jsou pro ně dále připraveny audiovizuální programy, prezentace s interaktivním obsahem a odborný výklad.

 Návštěva Expozice ČNB Lidé a peníze

 

Hodiny francouzštiny s rodilou mluvčí

Ve čtvrtek 7. září proběhla první hodina francouzštiny s Harmony, studentkou práv z Clermont-Ferrandu. V rámci Evropské dobrovolnické služby působí v tomto školním roce ve vysokomýtském Mikádu. Harmony u nás povede hodiny konverzace ve čtvrtém ročníku a konverzační seminář v 1. – 3. ročníku.

 

Vzkazy žáků P1 z letošního kempu

“Bylo to super, díky všem.”              “Nejlepší kemp”               “Mega zážitky”

“Jsem moc ráda, že jsem tu byla, užila jsem si to!”

“Nejlepší kemp, na kterém jsem kdy byla. Pořád nějaký program, aspoň jsme se nenudili. Skvělý přístup učitelů. Nechce se mi vůbec domů. Bylo to fakt skvělý.”

“Jsem ráda, že jsem tady všechny více poznala, bylo to super!”

“Super zážitek se super lidma!”                     “Jedna z nejlepších vzpomínek!”

“Nikdy nezapomenu!”                  

“Program nás dokázal blíže seznámit.”    “Skvělý kemp, skvělí učitelé.”

 

 

Sportovně turistický kurz Itálie 2017

V přímořském letovisku Rosolina Mare absolvovali žáci prvního ročníku už druhou část osobnostního tréninku, ve kterém opět pracovali na svých soft skills, tzv. měkkých dovednostech. 

Náplň kurzu byla velmi pestrá. Pro studenty byly přichystány ranní workshopy na téma “Kam chci dojít?”, dále pak jednodenní návštěva Benátek a Chioggi a také mnoho dopoledních a odpoledních pohybových aktivit. Žáci měli možnost vyzkoušet si v průběhu celého týdne své průvodcovské schopnosti v rámci italských reálií. V neposlední řadě pak studenti změřili své síly při podvečerních týmových hrách.

Koupání v moři jsme samozřejmě nevynechali a vždy bylo příjemným zpestřením aktivitami nabitého dne.

Osobnostní trénink považujeme za důležitou součást výuky na naší škole. 

Učitelé, ale i sami žáci hodnotí tento týden velmi pozitivně. Sešla se zde opravdu skvělá parta, což potvrdily naše společné předvečerkové hrátky s kytarou.

Všem děkuji za hladký průběh celého týdne, bylo to senzační a je opravdu na co vzpomínat.

Jitka Chládková, ředitelka školy

 

Vítězství v celostátní soutěži

Školní fiktivní firma DreamCafe, s.r.o. zvítězila v celorepublikové soutěži o nejlepší slogan. Tuto soutěž pořádalo Centrum fiktivních firem pracující při Národním ústavu pro vzdělávání. Celkem se soutěže zúčastnilo 59 fiktivních firem z různých středních škol napříč celou Českou republikou.

Za vítězný slogan „Vaše sny v naší kávě“ obdržela naše fiktivní firma v čele s autorem sloganu Dominikem Pulkrábkem kromě diplomu také finanční prémii 5 000 Kč od Centra fiktivních firem.

Touto třešničkou na dortu naše fiktivní firmy ukončily svoji úspěšnou činnost, doplnily školní archiv fiktivních firem o 14 nových diplomů a ocenění, a tím prokázaly svoji připravenost do reálného světa podnikání.

Všem našim třem fiktivním firmám děkujeme za skvělou reprezentaci školy a přejeme jim hodně dalších úspěchů jak ve škole, tak i v jejich osobním a také následném profesním životě.

Ing. Jitka Chládková, ředitelka školy

 

Rodilý mluvčí ve výuce

Ve školním roce 2016/2017 se do výuky zapojuje rodilý mluvčí Dave Birkett.

Vede konverzaci v anglickém jazyce u žáků čtvrtého ročníku.
Dave pochází z Liverpoolu (Velká Británie) a v současné době má své bydliště v australském Ballaratu, který se nachází nedaleko Melbourne.

 

 

Školská mediace

Evropský institut pro smír, mediaci a rozhodčí řízení, o.p.s. pořádal ve dnech 17. – 19 .3. na zámku Křtiny již 8. ročník tradičního setkávání lidí dobré vůle –  Josefské sympozium. Této akce se účastnilo několik studentů Pardubického kraje, studenty Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě nevyjímaje.

Studenti pardubické univerzity, oboru resocializační pedagogiky, si na pátek 17. 3. připravili pro žáky středních a základních škol aktivity týkající se školské mediace. Akce se konala samozřejmě pod záštitou zkušených mediátorů. Účastníci měli možnost se seznámit s principy vrstevnické mediace a základy řešení konfliktů prostřednictvím nenásilné komunikace.

Žáci a studenti měli příležitost naučit se asertivnímu chování ve vypjatých situacích, a dokonce si i ujasnit své životní priority během zdánlivě triviálních her. Celodenní program byl příjemným zpestřením pro všechny zúčastněné generace.

Jedinečně strávený den byl zakončen komentovanou prohlídkou Santiniho chrámu Jména Panny Marie a běžně nepřístupné kaple sv. Lazara s kostnicí, které se ujala JUDr. Lenka Šalamoun, PhD.

Josefskému sympoziu se tak s určitostí splnil jeho záměr – připomenutí prevence konfliktů, šikany a násilí ve školách a v rodině v kontextu mezigenerační osvěty, výchovy a dialogu.

Anna Soldánová, studentka 4. ročníku

 

Návštěva pivovaru v Hlinsku a památníku Ležáky

Ve středu 19. 4. 2017 se žáci z druhého a třetího ročníku zúčastnili exkurze, při které měli možnost prohlédnout si pivovar v Hlinsku a následně i obec Ležáky, která byla vypálena za 2. světové války.

V pivovaru Rychtář, který byl hlavním bodem našeho programu, nás průvodkyně provedla celým provozem a my jsme mohli vidět všechny fáze výroby piva, od výroby sladu po konečné uskladňování. Také jsme se dozvěděli mnoho o jeho distribuci a posledním bodem bylo promítnutí krátkého filmu, ve kterém byl znázorněn vývoj pivovaru od roku jeho založení až po současnost.

Druhou zastávkou, která nás čekala, byla obec Ležáky. Zde se v současné době nacházejí památníky, které tvoří půdorysy původních budov. Počasí nám moc nepřálo, tak jsme se odebrali do muzea, kde následovalo krátké povídání o vyhlazení vesnice. To bylo zakončeno zhlédnutím krátkého dokumentu a nakonec jsme měli možnost prohlédnout si muzeum, kde byly mimo jiné fotografie všech tehdejších obyvatel Ležáků.

Poté už nás čekala pouze cesta domů. Myslím si, že to byla velice zajímavá a poučná akce a mohli jsme se dozvědět něco nového.

Kristýna Kubíková, žákyně 3. ročníku

 

Exkurze do Poslanecké sněmovny ČR

Dne 12. 4. 2017 se naše škola blíže seznámila s prací Poslanecké sněmovny ČR, exkurze se účastnil jak první, tak druhý ročník.

Po příjezdu do jedné z budov Poslanecké sněmovny jsme byli příjemně přivítáni Radkem Štěpánem, asistentem poslance Jiřího Junka. Uvedl nás do jednací komory KDU-ČSL, kde nám na prezentaci názorně předvedl funkce a pravomoci Poslanecké sněmovny a dalších orgánů výkonné moci. Zároveň nás seznámil s pracovním rytmem poslanců a vysvětlil hluk za dveřmi: „Pokud uslyšíte, jak tady někdo sprintuje, tak se nedivte, každý poslanec má totiž 30 sekund, aby stihl hlasování.“

Po prezentaci jsme se mohli podívat do kanceláře poslance a následně jsme se v mediační místnosti podívali na krátký film o historii parlamentu.

Celá prohlídka byla zakončena nahlédnutím do běžného jednání Poslanecké sněmovny, kde se právě diskutovalo o důchodové reformě.

Exkurze trvala okolo šesti hodin.

Jan Svatoš, P2

Přednáška správní právo – MATRIKA

Dne 16. 3. 2017 navštívila studenty Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě paní Jaroslava Zajíčková, matrikářka Městského úřadu ve Vysokém Mýtě. Tématem zajímavé přednášky byla činnost matrik v České republice.

Matrika je vlastně seznam narození, sňatků, registrovaného partnerství a úmrtí, který vedou matrikáři na určených matričních úřadech. Většinu studentů překvapila právě ta skutečnost, že matrikáři určených matričních úřadů zapisují veškeré údaje ručně do předem tištěných knih narození, sňatků a úmrtí. Elektronická podoba matrik je i v dnešní uspěchané době pouze vedlejším produktem.

Novým poznatkem byla také skutečnost, že práce na matričním úřadě není vůbec prací nudnou, nýbrž vysoce aktivní a podnikavou. Paní Zajíčková si asi nejvíce pochvalovala imatrikulaci svateb, které jsou obzvláště veselými událostmi.

Svou přednáškou pomohla – mimo jiné – připravit studenty maturitního ročníku na jedno z důležitých témat týkajících se legislativy, jež upravuje činnost matrik v našem státě. Poutavé dopoledne bylo jistě poučné pro všechny zúčastněné, nejen díky poučkám a vysvětlením velkého množství podstatných pojmů, ale i díky příležitosti poslechnout si člověka, který se v tomto oboru pohybuje již desetiletí.

 Anna Soldánová, žákyně 4. ročníku

 

Návštěva z Montany

Věděli jste, že Montana je asi pětkrát větší než Česká republika, ale žije tam jen pouhý milion obyvatel? A překvapivě je tam desetkrát více krav než lidí.

Návštěva z hornaté části rozlehlé Montany zavítala po čtyřech měsících opět do našeho města. Dvě Američanky se koncem března setkávaly i s žáky naší školy a podělily se s nimi o zajímavosti ze své krásné země, ve které jsou nádherné horské scenérie a velká populace medvědů grizzly, vlků, losů či bizonů. Žáci měli možnost se seznámit nejen s přírodními krásami Montany, ale také se způsobem života v zemi, v níž žije kromě Američanů a dalších národností i několik kmenů Indiánů.

Jsme moc rádi za každou příležitost, kdy můžeme obohatit hodiny anglického jazyka konverzacemi s rodilými mluvčími. Těšíme se na další návštěvu, tentokrát z východní části USA.

Darla Meadors a Jessica Nostrum z Montany konverzovaly jako rodilé mluvčí s našimi žáky v hodinách anglického jazyka. Na fotu jsou se žákyněmi prvního ročníku.

 

Přednáška Policie ČR

Studenty maturitního ročníku Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě čekalo po jarním odpočinku příjemné překvapení ve formě přednášky npor. Mgr. Šárky Vlčkové, zástupkyně vedoucího obvodního oddělení Policie ČR, díky níž se posunuli o další kousek blíž k nastávají zkoušce dospělosti.

Přednášející se nedržela pouze strohých faktů a monotónní teorie, nýbrž přiblížila studentům problematiku nedoceněné policejní práce. Její řeč nebyla jen nudným monologem o organizaci, zřízení a správě policejních orgánů, spíše se jednalo o inspirativní dialog, při kterém si mnozí uvědomili, jak velký je rozdíl mezi teorií a praxí.

Zabrousili jsme také do prevence přestupků a trestných činů či jak se případně pachatelům bránit, s čímž samozřejmě souviselo téma Policie ČR jako orgánu činného v trestním řízení a práva a povinnosti pachatelů a poškozených.

Mládeži byly také objasněny pravomoci, činnost a vlastní funkce celé Policie ČR. Vyjímaje vtipných vsuvek, které na druhou stranu ukázaly, že naši veřejní činitelé jsou také jen lidé a že často posuzujeme lidi podle obalu, a ne podle okolností, ve kterých se nacházejí. Protože právě posuzování těchto okolností je náplní policejní práce.

 Anna Soldánová, žákyně 4. ročníku

 

Angličtina v praxi

Díky spolupráci s agenturou Duha Tangram mělo sedm žáků naší školy jedinečnou možnost se zúčastnit mezinárodního projektu v anglickém hrabství Norfolk spolu se studenty z Polska, Anglie, Bulharska a Slovinska.

Celý týden nás provázelo téma kulturní rozmanitost a program byl opravdu pestrý. Každý účastník si mohl procvičit svoji angličtinu při činnostech, jako jsou společenské hry, sporty či diskuze. V rámci kulturního dne měli studenti každé země připravit své tradiční jídlo pro 80 lidí a poté následovaly prezentace jednotlivých zemí v místním divadle. Naši žáci si také připravili dopolední aktivitu, kdy učili ostatní tančit mazurku.

Velmi vydařené byly i výlety do Londýna a do krásného města Norwich na východě Anglie.

Podle reakcí našich žáků by opět na podobnou akci určitě rádi jeli: „Poznala jsem nové kamarády, zvyky, tradice zemí, které se tohoto projektu zúčastnily, nové prostředí.“ „Zlepšila jsem se v anglickém jazyce a seznámila s novými lidmi.“

Výsledek obrázku pro norwich

 

Přednáška Petra Kadlece

V pátek 24. února se v rámci preventivních přednášek uskutečnila ve třídě P1 přednáška Petra Kadlece na téma:

JAK SE NENECHAT PODVÉST?

Východiska a cíle přednášky: Mladá generace je dnes vystavena takovému množství informací jako žádná jiná generace před nimi. Zároveň s tím jsou k informacím přehnaně důvěřiví. Jedním z rostoucích zájmů mladých je esoterika a konspirační teorie. Prvním cílem programu je ukázat, jak snadno se dá člověk podvést, pokud mu informace předáváme v líbivém kabátu a s použitím základních manipulačních technik. Druhým cílem je, aby si žáci uvědomili potřebu “kritického myšlení”, ověřovali si informace a pátrali po zdrojích.

 

Výborné umístění na veletrhu FF v Hradci Králové

NAŠE FIKTIVKY OPĚT ZABODOVALY!!!

SUSHI – 2. NEJLEPŠÍ FIRMA VELETRHU

SLADKÉ VZPOMÍNKY – NEJLEPŠÍ STÁNEK VELETRHU

Ráno 9. února se naše žákovské fiktivní firmy rozjely trochu s obavami, trochu unavení, ale hodně odhodlaní na svůj již v pořadí třetí regionální veletrh do Hradce Králové. Jejich úspěchy z předchozích dvou veletrhu byly tak trochu svazující. Přesto dokázaly přesvědčit odbornou porotu o svých mimořádných schopnostech a dovednostech. Firma SUSHI HAVRAN, s.r.o. získala nádherné 2. místo v celkové soutěži o nejlepší fiktivní firmu veletrhu. Firma SLADKÉ VZPOMÍNKY, s.r.o. obsadila 1. místo v soutěži o nejlepší stánek veletrhu. Také firma DREAM CAFE, s.r.o. dosáhla výborných výsledků a odvedla stejně jako obě předchozí firmy zcela profesionální práci, i když nedosáhla na stupně vítězů.

Všem firmám srdečně gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy.

Eva Vítková

 

ODBORNÁ PRAXE V NĚMECKU

Ve dnech 20. 1. – 4. 2. 2017 se čtyři žáci třetího a čtvrtého ročníku naší školy, Aleš Karlík, Zuzana Tökölyová, Hana Kvapilová a Markéta Popilková, zúčastnili odborné praxe v německém městě Bad Wildungen. Finančně ji podpořil Česko-německý fond budoucnosti prostřednictvím organizace Tandem, Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže.

Praxi jsme připravili ve spolupráci s naší partnerskou školou Hans-Viessmann-Schule, která žákům zajistila ubytování na internátě a pracovní místa v místních organizacích – v kanceláři střední školy Holzfachschule, v marketingovém oddělení městských lázní a v lázeňském kulturním středisku a muzeu Wandelhalle. K pestré pracovní náplni patřil vedle běžných kancelářských činností příjem a výdej pošty, příprava jednací místnosti, překlady, práce ve Wordu a Excelu, pomoc při organizaci kulturních akcí, příprava stánku na veletrh a péče o exponáty v muzeu. Žáci měli příležitost seznámit se s organizací práce na jednotlivých pracovištích a účastnit se pracovních schůzek. Kromě toho zpracovávali odborné téma „Marketingová podpora a tvoření značky (branding)“ a zjišťovali, co dané organizace dělají pro podporu a známost své značky ve městě Bad Wildungen.

Dva týdny v německých firmách významně přispěly k rozvoji odborných znalostí a dovedností žáků. Byla to vynikající příležitost uplatnit teoretické znalosti marketingu a managementu v praxi a díky každodenní konverzaci v němčině upevnit a rozvinout jazykové schopnosti.

 

Navštívili jsme Pardubické divadlo

Ve středu 21. prosince 2017 jsme navštívili divadelní představení Bláznivé nůžky, a to v podání Východočeského divadla Pardubice. Shlédli jsme vtipnou detektivní crazy komedii. Sami jsme mohli ovlivňovat děj hry, mluvit s postavami a nakonec jsme pomohli vypátrat i vraha.

L. Špiner, P. Janečková a D. Novotná v Bláznivých nůžkách na Malé scéně ve dvoře, foto J. Sejkora

 

Veletrh FF Pardubice – 2. a 3. místo

Na veletrhu fiktivních firem, který se konal 30. 11.  v Pardubicích, byly naše firmy opět na stupních vítězů.

V soutěži o nejlepší firmu veletrhu se pěkném DRUHÉM MÍSTĚ umístila firma

SUSHI HAVRAN, s.r.o.

TŘETÍ MÍSTO pak ve stejné soutěži obsadila firma

SLADKÉ VZPOMÍNKY, s.r.o.

Firma DREAM CAFE, s.r.o. skončila v celkové soutěži hned těsně za oceněnými na čtvrtém místě.

BLAHOPŘEJEME K VÝBORNÉMU UMÍSTĚNÍ!!!

 

Sbírka pro Boziana – vybráno 5 100,- Kč

V pátek 9. prosince proběhla finanční sbírka určená na podporu BOZIANA.

Příspěvky žáků a vyučujících dosáhly výše  5 100,- Kč.

Děkujeme všem za jejich finanční příspěvek. Výtěžek sbírky bude zaslán Bozianovi do Afriky.

Naše škola je od roku 2004  zapojena do projektu Humanistického centra NAROVINU, které se zabývá adopcí afrických dětí.

V tomto projektu jde o pomoc dětem, které se nacházejí v podmínkách úplné chudoby. Cílem je zprostředkovat přístup ke vzdělání dětem, jejichž rodiče nebo opatrovníci si nemohou dovolit hradit výdaje spojené s výukou.

Posíláním roční částky 7 200,- Kč se tak pomůže dosáhnout alespoň minima životních podmínek, jaké mají ostatní děti jinde ve světě.

Chlapec, kterého podporuje naše škola, se jmenuje Bozian Odhiambo Riegi a pochází z Keni. V současné době je mu 20 let a navštěvuje střední školu. Boziana podporujeme od jeho 8 let.

 

VÝBORNÉ UMÍSTĚNÍ V KONVERZAČNÍ SOUTĚŽI

Konverzační soutěž v anglickém jazyce 2016

Celkem 6 žáků naší školy se zúčastnilo 22. 11. 2016 regionální konverzační soutěže v anglickém jazyce pro studenty odborných škol, kterou pořádala Střední škola zemědělská  a veterinární v Dolním Třešňovci u Lanškrouna.

Soutěž je rozdělena do 2 kategorií (kategorie A pro 3. a 4. ročník, kategorie B pro 1. a 2. ročník).  Každý soutěžící nejprve napíše test, který se skládá z poslechu, čtení s porozuměním a jazykové kompetence. Po výsledcích z písemné části je vybráno 10 – 14 žáků, kteří postupují do ústní části.

V kategorii A  bylo celkem 33 účastníků a náš žák Matěj Polcar obsadil 2. místo.

Z počtu 40 žáků v kategorii B se na 3. místě umístil Vojtěch Vázler z P2.

Děkujeme všem účastníkům soutěže za reprezentaci školy a blahopřejeme Matějovi a Vojtovi k výborným výsledkům.

Těšíme se na vaši hojnou účast i v příštím roce!

 

Veletrh fiktivních firem – OPĚT VÍTĚZÍME!

Ve středu 9. listopadu se konal ve vysokomýtském M Klubu 4. regionální veletrh fiktivních firem. Zúčastnilo se ho dvacet žákovských firem z Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Naše firmy byly opět vidět. Získaly celou řadu ocenění.

Nejprestižnější cenu za NEJLEPŠÍ FIRMU VELETRHU získala firma SUSHI HAVRAN, s.r.o.

Nejsympatičtější firmou veletrhu byla zvolena firma DREAM CAFE, s.r.o.

SLADKÉ VZPOMÍNKY, s.r.o. získaly cenu za 2. nejlepší firmu veletrhu.

BLAHOPŘEJEME!!!

SUSHI HAVRAN, s.r.o. – nejlepší firma veletrhu

 

DREAM CAFE, s.r.o – nejsympatičtější firma veletrhu

 

SLADKÉ VZPOMÍNKY, s.r.o. – druhá nejlepší firma veletrhu

 

Jak se daří klokanům v Austrálii?

… a mnoho dalších zajímavých otázek mohli položit žáci na prezentacích, které měl naší škole Australan Dave Birkett.

Prezentace se konaly pro jednotlivé třídy v pondělí 26. a v úterý 27. září.

Studenti byli aktivní; zapojili se především do závěrečného kvízu, za který mohli dostat při správné odpovědi malou odměnu.

 

 

Prezidentská kancelář

V pátek 23. září navštívili žáci třídy P2 KANCELÁŘ PREZIDENTA ČR. Jednalo se o mimořádkou možnost se seznámit s organizací a chodem této státní instituce.

Fotky z této podařené exkurze můžete zhlédnout ve fotogalerii.

 

Módní přehlídka s Berenikou 2016

V úterý 20. září v 17.30 proběhla v M-klubu ve Vysokém Mýtě tradiční módní přehlídka, kterou pořádala Berenika o. p. s. spolu se studenty Střední školy podnikání a Vysokomýtskou kulturní. Byť se jednalo teprve o čtvrtý ročník, stal se tento projekt velmi rychle oblíbeným a ojedinělým kulturně sociálním počinem, který nemá v širokém regionu obdoby. Studenti se na přehlídkovém molu  setkávají a spolupracují s mentálně a fyzicky handicapovanými klienty, a v tento moment jsou zcela rovnocennými partnery.

Hlavním motivem letošní přehlídky byly modely z rozmanitých zemí. Pořadatelé pozvali diváky na cestu “Letem světem”, a představili tak publiku známé i neznámé kouty naší planety od Evropy přes Ameriku po Asii. Atmosféru módně dobrodružné produkce umocnila taneční skupina Papeto, či výstup fakýra z Dálného východu. Kostýmy vytvořili klienti spolu s pracovníky Bereniky. Celá akce byla nezapomenutelnou podívanou,která nesla jasnou myšlenku: smazat rozdíly mezi handicapovanými a vyrovnat jejich možnosti. 

Napsali o nás

Překlad článku:

Návštěva českých žáků

Hans-Viessmann-Schule pozvala mladé lidi z Vysokého Mýta do Wildungen

BAD WILDUNGEN. Šest českých žákyň a žáků bylo na pozvání Hans-Viessmann-Schule pět dní na návštěvě v lázeňském městě. Oni i jejich pedagogický doprovod pocházejí z města Vysokého Mýta.

První městský rada Hartmut Otto, zástupce starosty Bad Wildungen, přivítal žáky Střední školy podnikání. Zdůraznil, že lázeňské město je velmi rozmanité a snaží se být moderní a světu otevřené. Vzájemné pochopení mezi mladými je velmi důležité, aby byla zaručena společná mírová budoucnost.

Účastníci výměnného pobytu obdrželi volnou vstupenku do městského bazénu.

Na oplátku daroval jeden žák prvnímu radnímu k jeho překvapení plechovku známého českého piva (Plzeň – pozn. překl.). Po přijetí na Hans-Viessmann-Schule prozkoumali hosté pozoruhodnosti v okolí lázeňského města: U jezera Edersee si prohlédli zámek Waldeck a přehradní hráz, následovala prohlídka zámku Friedrichstein a poté návštěva Sněhurčiny vesničky Bergfreiheit. Zúčastnili se rovněž výuky v rámci žákovské firmy „Junior-Unternehmen“ . Dalším bodem programu byl městský kostel a samozřejmě procházka po Brunnenallee k lázeňskému kulturnímu centru Wandelhalle. Nakonec navštívili Kassel včetně jeho horského parku s monumentem Herkula. Potom se plni nových zážitků vydali na cestu domů.

 

Zkouška English Cambridge

Źák třetího ročníku Matěj Polcar uspěl u mezinárodní zkoušky z anglického jazyka English Cambridge, First Certificate in English (FCE) – úroveň B2.

Blahopřejeme k úspěšnému vykonání zkoušky.

 

Zkusili jsme něco nového – KIN-BALL

Kin-ball je novou míčovou hrou, která byla vyvinuta v Kanadě pro sportovní potřeby dnešní doby. Kin-ball je poměrně fyzicky náročná hra a přitom nevyžaduje dlouhý trénink, aby si člověk užil zábavu.

Den před vysvědčením, tj. 29. června, se třída P2 zúčastnila turnaje právě v této hře – kin-ballu. Turnaj se konal na náměstí ve Vysokém Mýtě a účastnily se ho střední a základní školy.

Po dramatickém průběhu obsadila naše škola dělené druhé místo  a žák naší školy Martin Typlt získal cenu za nejlepšího “skluzaře.”

 

Zážitky z výměnného pobytu v NĚMECKU

Ve dnech 13. – 17. 6. 2016 se šest žáků prvního až třetího ročníku Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě za doprovodu učitelů J. Svatošové a R. Slavíka zúčastnilo výměnného žákovského obytu v partnerské škole Hans-Viessmann-Schule v Bad Wildungen. Byla to již třetí vzájemná návštěva od roku 2014. Měli jsme možnost poznat prostředí školy a život v hostitelské rodině, inspirovat se zkušenostmi s vedením fiktivní firmy a navštívit spoustu pěkných míst v lázeňském městě Bad Wildungen a jeho okolí. Žáci ocenili tuto výjimečnou příležitost k poznání, osamostatnění a komunikaci – v angličtině, němčině i francouzštině. Za všechny nabízíme postřehy alespoň tří studentek.

Tereza Jarešová, P1: Bylo toho opravdu hodně, co jsme zažili a viděli, například centrum města Bad Wildungen a místní lázně, setkali jsme se s panem starostou, navštívili jsme město Kassel a výuku fiktivní firmy v německé škole. Sice jsme občas nerozuměli, ale snažili jsme se komunikovat buď německy nebo anglicky. Byla to opravdu moc pěkná zkušenost a jsem ráda, že se učím německy, protože jsem zjistila, v čem mám ještě rezervy, na kterých musím zapracovat. Už se těším, jak příští rok pohostíme u nás naše nové německé kamarády.

Kateřina Scheibová, P2: Přes docela obtížné začátky v komunikaci si myslím, že jsme se snažili z plných sil a nakonec jsme se všichni dobře bavili a užili si společné chvíle. Dny jsme trávili především poznáváním památek a okolí města a večery byly zcela v kruhu studentů. Nechyběl ani grilovací večer a společné procházky. Také jsem se přesvědčila, že Němci jsou velcí blázni do fotbalu. Německé vlajky visely snad na každém domě ve městě a poslední společný večer jsme strávili právě sledováním utkání Německa s Polskem. Má exchange studentka Katja mě ten večer hezky vyzdobila do německých barev, abych zapadla mezi fanoušky v restauraci, do které jsme šli fotbal společně s ostatními sledovat. Byl to asi jeden z nejlepších zážitků, jelikož atmosféra byla velmi uvolněná, i když Německo ten večer nevyhrálo. I přesto, že se němčínu neučím, po pěti dnech jsem již nějaké fráze a slova pochytila. Bylo fajn, že jsme se mohli bavit i anglicky nebo francouzsky. Jsem také velmi ráda, že jsem se zde skamarádila i se žáky z naší školy, kteří se pobytu zúčastnili. Byla to vážně dobrá zkušenost a jsem moc ráda, že mi tato možnost byla nabídnuta.

Adéla Beránková, P2: Zpočátku jsem měla obavy, jaké to bude, zda se dorozumíme a jaká bude hostitelská rodina. Strach byl zbytečný. Rodina, u které jsem byla ubytovaná, byla suprová, rodiče byli milí a vstřícní. Už od začátku jsem začala pochytávat, co si německy říkají. Výlety byly skvělé. Krásná příroda kolem, zajímavá historie a hodně zábavy. Překvapilo mě, že jsem paním učitelkám z Německa rozuměla snad vše. S německými studenty jsme měli pestrý program. Dá se říct, že jsme se nezastavili. Myslím si, že jsme si všichni rozuměli a často se i zasmáli. Výměnného pobytu bych se ráda zúčastnila i v budoucnu. Je to skvělá příležitost, jak si procvičit cizí jazyk a poznat jinou kulturu a zemi. Výměnný pobyt byl super a těším se, až přijedou oni k nám.

 

Návštěva České národní banky

Ve čtvrtek 16. června se studenti třetího ročníku seznámili s expozicí  “Lidé a peníze”. Výstava je umístěna v bývalých prostorách trezoru v hlavní budově ČNB Na Příkopě 28 v Praze 1.

Expozice nabízí historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům a čipům. Prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Pro návštěvníky jsou připraveny audiovizuální programy ve vstupním kinosále, 65 vitrín s unikátními exponáty a platidly, padělky a ukázky ochrany peněz, interaktivní dotykové obrazovky, rozsáhlé informace v multimediálních počítačích a mnoho dalších zajímavostí.

3. První české peníze                    

V rámci exkurze do Prahy se  studenti také podívali na věž Staroměstské radnice.

Věž Staroměstské radnice vévodí městu pod sebou už plných šest století. Mohutná hranolová věž byla dokončena již ve 14. století. Roku 1410 byl na její jižní stranu umístěn orloj, který byl v pozdější době dále zdokonalován a doplňován. Neodmyslitelná dominanta Prahy je 69,5 metrů vysoká. Výhled z radniční věže patří k nejkrásnějším ve „stověžaté Praze”. Jako na dlani má člověk pod sebou nejen historické jádro města, zapsané na seznam UNESCO, ale i jeho předměstské čtvrti a okolí.

 

NÁVŠTĚVA DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ

V úterý 21. června navštívila naše škola divadelní představení CHARLEYOVA TETA od Brandona Thomase.

Jan Musil, Petr Borovec a Ladislav Špiner, foto Ivo Mičkal

Foto je převzato z webových stránek Východočeského divadla Pardubice.

 

Návštěva okresního soudu

V pátek 20. května měli studenti třetího ročníku Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě možnost navštívit – jako každoročně – Okresní soud ve Svitavách. Soud se nachází v krásné historické budově v Dimitrovově ulici a rozhoduje jako soud prvního stupně v civilním a trestním řízení. Jeho odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové s pobočkou v Pardubicích.

Nejsilnějším zážitkem pro nás byla s určitostí samotná účast na trestním řízení, které jednalo o osudu svitavského dealera drog. Řízení probíhalo v naprostém klidu, my studenti jsme seděli v lavicích bez jediné hlásky a napjatě poslouchali každé slovo. Jak se říká – „krve by se v nás nedořezal“. Slyšení zahájila státní zástupkyně přednesením své obžaloby, poté následoval detailní výslech obžalovaného, který se ke všem svým prohřeškům přiznal a byl si vědom svých obrovských chyb. A právě díky jeho upřímnosti, lítosti a spolupráci se senát rozhodl pro nižší trestní sazbu, a to odnětí svobody na dva roky (mohl být odsouzen až na deset let).

Po přečtení rozsudku a odvedení odsouzeného do výkonu trestu si na nás udělal čas pan předseda soudu JUDr. Bohumil Kotala, který byl ochoten zodpovědět všechny naše otázky. Jeho slova byla inspirující a některé z nás utvrdila v přesvědčení, že soudní systém tu není pro stát, nýbrž pro lid. Snaží se nás chránit před zločinem a křivdou na našich právech a zároveň nastoluje spravedlnost, které je v dnešním světě tak málo. Není jen státní loutkou, řídí se pouze zákonem, ale také dokáže přihlédnout k lidskosti, jak jsme se sami přesvědčili při průběhu procesu.

Návštěva soudu pro nás byla cennou zkušeností a dle mého názoru by se mělo více studentů setkat s touto problematikou v praxi, namísto nekonečného studia knih.

Anna Soldánová P3

 

OSVĚTIM – návštěva památníku

Ve čtvrtek 19. května 2016 uspořádala naše škola exkurzi do Památníku a muzea Ausschwitz – Birkenau, tedy bývalého největšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora u města Osvětim v Polsku. Prohlídku památníku jsme absolvovali s místním odborným průvodcem. 

 

Ocenění v národním finále SCIENCE AMAVET

Ve dnech 14. a 15. dubna 2016 proběhlo v prostorách Akademie věd ČR v Praze národní finále EXPO SCIENCE AMAVET, soutěž vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže.

Mezi nejmladšími účastníky byl také Jan Svatoš, student prvního ročníku SŠPo, s projektem Homemade Segway. Jeho cílem bylo postavit plně funkční model osobního transportéru Segwaye při nízkých nákladech (originál stojí až 209 000 Kč) a pochopit princip jeho fungování. Segway se podařilo zprovoznit a dá se na něm jezdit. Jan obdržel zvláštní cenu, Ricoh Sustainable Development Award 2016, udělovanou studentovi, jehož výzkum prokázal využití principů a technických inovací s největším potenciálem pro udržitelný rozvoj. Děkujeme mu za skvělou reprezentaci školy a blahopřejeme!

 

Přednáška z PRÁVA – MATRIKA

Ve čtvrtek 31. dubna 2016, krásného ranního dne, navštívila a svojí přítomností velice mile potěšila třídu P4 sympatická paní Jaroslava Zajíčková z matričního úřadu ve Vysokém Mýtě, aby nás – pilné a po nových vědomostech prahnoucí studenty obohatila novými poznatky ze života matričního úředníka. 

Plná třída soustředěných a koncentrujících se žáků je výsledkem skvěle připravené a prezentované přednášky, jež trvala přibližně hodinu a půl. Z hodin práva, ve kterých jsme se tímto tématem dlouze zabývali, jsme nejdůležitější a nejčastější pojmy znali, a proto pro nás nebyly žádnou novinkou. Dozvěděli jsme se však spoustu nových, užitečných a důležitých informací, které ve svém životě jistě uplatníme.
Například jak postupovat při snaze vstoupit do manželství, jak obstarat narozenému dítěti své rodné číslo a rodný list a mnohem více.

Závěrem nezbývá nic jiného, než za celou třídu P4 popřát paní Zajíčkové mnoho dalších pracovních úspěchů a také poděkovat za čas, který nám věnovala.

Děkujeme!

Za třídu P4 Tadeáš Nádvorník

 

Jumping s Jiřinou

V rámci tělesné výchovy proběhne v pondělí 11. dubna cvičební hodina na trampolínách. Hodinu JUMPINGU povede absolventka naší školy JIŘINA VÁŇOVÁ. Děvčata ze třídy P2 tak budou moci vyzkoušet jednu z moderních posilovacích metod.

 

Nejmladší milionář na DOMOVĚ MLÁDEŽE

Domov mládeže Vysoké Mýto pozval na besedu zajímavého hosta.
Na zvídavé otázky studentů odpovídal Jakub Rož.
Jakub je nejmladším milionářem v České republice. Svůj první milion vydělal v 16 letech. Jeho www Školní sešit má více jak 500 000 uživatelů. V současné době je generálním ředitelem a spoluzakladatem firmy Flow Media.
Beseda se konala ve čtvrtek 7. dubna 2016.
 
 
 
 

NAPSALI O NÁS – ODBORNÁ PRAXE V NĚMECKU

Noviny Waldeckische Landeszeitung uveřejnily 18. února 2016 krátký článek o praxi našich studentek v Německu. Pro návštěvníky našich stránek přikládáme překlad do češtiny.

Z Čech na radnici

Praktikantky sbírají zkušenosti v oblasti marketingu a státní správy

BAD WILDUNGEN. Eva Novotná a Nikola Eliášová z Vysokého mýta (Česká republika) absolvovaly zahraniční odbornou praxi na městském úřadě v Bad Wildungen. Po dobu tří týdnů sbíraly praktické zkušenosti v lázeňském kulturním středisku Wandelhalle a v technických službách. Tam získaly vhled do základních provozních procesů v mezinárodním kontextu. Mohly tak nejen rozšířit své jazykové kompetence v němčině, ale také si ujasnit některé představy o svém budoucím povolání. Nástup na praxi usnadnila oběma mladým dívkám jazyková animace, kterou pořádalo Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem.

Byly tematicky, jazykově a kulturně připraveny na odbornou praxi a seznámily se s typickými krajovými rozdíly ve světě práce a povolání.

Hans-Viessmann-Schule umožňuje svým žákům, kteří projeví zájem, absolvovat odbornou praxi v Evropě díky evropskému programu Erasmus+. Praxe v zahraničí podstatně zvyšuje šance při pozdějším hledání zaměstnání. Podpora mezikulturního získávání poznatků hraje v úspěšném rozvoji profesní kariéry významnou roli.

 

Úspěch v krajském kole Festivalu vědy

Ve dnech 10. a 11. března 2016 se v Pardubicích uskutečnilo krajské kolo IX. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Soutěž pořádá od roku 2006 Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z. s. ve spolupráci s Pardubickým krajem a Univerzitou Pardubice.

Naši školu reprezentoval Jan Svatoš, student 1. ročníku, s projektem „Homemade Segway“. Obdržel zvláštní ocenění společnosti Bühler CZ s.r.o., Žamberk a cenu firmy PROKOP INVEST, a.s. a postoupil do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET 2016, které se koná 14. a 15. dubna v Praze.

 

Přednáška z trestního práva

Ve středu 9. března 2016 proběhla ve třídě P4 přednáška z oblasti SPRÁVNÍHO a TRESTNÍHO PRÁVA.

Npor. Mgr. Šárka Vlčková, zástupkyně vedoucího obvodní oddělení POLICIE ČR Vysoké Mýto, nám objasnila, co skrývá práce policistky. Poodkryla nám zkušenosti ze své sedmnáctileté praxe – od začátků na oddělení kriminalistky pro mládež až po současnou činnost na oddělení ve Vysokém Mýtě. Velmi poutavě vyprávěla několik případů, mezi nimi i ten, který pro ni byl nejhorší.

Kromě konkrétních zkušeností nám popsala i obecné postupy při řešení trestných činů, strukturu Policie ČR, novinky, jakou je například nová vybavenost místní policie, nebo možnosti, jak se k policii dostat. Její poznatky jsme si mohli svázat s teorií, kterou momentálně probíráme v hodinách předmětu Právo.

Byla to skvělá zkušenost poznat, jak vypadá reálná práce policistky, jaké skrývá výhody a nevýhody, a pro mnohé z nás i motivací k práci u Policie ČR.

Za třídu P4 Nikola Eliášová a Zdeněk Dlabola

SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANA DĚTÍ

V úterý 15. března 2016 se konala ve třídě P3 přednáška na téma SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANA DĚTÍ. Vedoucí odboru a manažer prevence kriminality na Městském úřadu ve Vysokém Mýtě lic. Tomáš Salášek seznámil studenty třetího ročníku s náplní práce sociálního kurátora.

Obsah přednášky:

 • popis činnosti odboru SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANA DĚTÍ       
 • vymezení pojmu kurátor
 • náplň práce sociálního kurátora
 • příklady z praxe
 

BERENIKA FLORBAL CUP

V úterý 15. března 2016 se zúčastnilo florbalové družstvo naší školy tradičního turnaje BERENIKA CUP, který se konal jako memoriál Milana Honzáka.

Naše škola obsadila konečné 4. místo. 

Školu reprezentovali: L. Večeře, T. Zavřel, J. Schiller, D. Kubíček, D. Kopecký, D. Pulkrábek, D. Lukesová, P. Zezulová, M. Popilková

 

Přednáška odborníka z praxe v předmětu PRÁVO

Téma přednášky: SPRÁVNÍ A TRESTNÍ PRÁVO

Npor. Mgr. Šárka Vlčková, zástupce vedoucího obvodní oddělení POLICIE ČR Vysoké Mýto, přednášela ve středu 9. března 2016 žákům čtvrtého ročníku o správě Policie ČR a o problematice trestního řízení.

 Obsah přednášky:

 • právní vymezení činnosti Policie ČR
 • úkoly, které Policie  plní ve věcech veřejného pořádku a bezpečnosti
 • základní rozdíly mezi městskou a státní policií
 • oprávnění a povinnosti policisty
 • role Policie ČR v trestním řízení
 

NÁVŠTĚVA DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ

V úterý 1. března navštívili žáci naší školy divadelní představenní “JISTĚ, PANE MINISTŘE”. Britský televizní sitcom zahráli  herci VÝCHODOČESKÉHO DIVADLA PARDUBICE. Jako host se v roli sira APPLEBYHO, stálého tajemníka ministerstva, představil Petr Kostka.

Kultovní televizní komediální seriál z politického prostředí napsala dvojice anglických scenáristů Jonathan Lynn a Antony Jay, pro česká jeviště ho zdramatizovala Kristina Žantovská.

 

 

Angličtinář roku

Žáci naší školy se zúčastnili soutěže ANGLIČTINÁŘ ROKU!

27. ledna 2016

 Letos, již po páté, se uskutečnila online soutěž pro studenty středních škol a gymnázií, při které si studenti naší školy mohli ověřit své jazykové dovednosti.
V tomto ročníku měli žáci poprvé možnost změřit své síly, resp. znalosti i se studenty ze zahraničí. Soutěž má tedy již mezinárodní rozměr a v zahraničí je organizována pod názvem Best in English

 

TO NEJLEPŠÍ Z FRANCIE A ANGLIE

Ve dnech 5. 12. až 12. 12. 2015 se vybraní studenti napříč všemi třídami zúčastnili školního studijního zájezdu do Francie a Anglie.

Jednalo se o jazykově poznávací kurz, na který poskytla finanční prostředky Evropská unie v rámci projektové výzvy č. 56.

Program byl opravdu velmi bohatý, posuďte sami:

 • 1. den – odjezd z Vysokého Mýta přes Německo do Francie
 • 2. den – příjezd do Remeše, zde prohlídka gotické katedrály a města s francouzsky hovořícím průvodcem ; přenocování v hotelu Ibis
 • 3. den – návštěva zámku v Chantilly a katedrály v Amiens; přenocování v hotelu Ibis
 • 4. den – přeprava trajektem přes kanál La Mance do anglického městečka Canterbury (zde prohlídka města s anglicky hovořícím průvodcem), dále pak návštěva historického hradu Leeds Castle; ubytování v anglických rodinách
 • 5. den – dopolední výuka angličtiny 4 hodiny v New Elthamu; odpolední návštěva Oxfordu (zde prohlídka města a univerzitní koleje s anglicky hovořícím průvodcem); ubytování v anglických rodinách
 • 6. den – opět dopolední výuka angličtiny 5 hodin v New Elthamu; odpolední návštěva královského města Windsor (zde prohlídka města a univerzitní koleje s anglicky hovořícím průvodcem); ubytování v anglických rodinách
 • 7. den – celodenní návštěva Londýna (Greenwich; plavba lodí okolo památek Tower of London, Tower Bridge, London Bridge, St. Paul´s Cathedral, The Globe, Westminster; odpolední pěší prohlídka Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Downing Street 10, Trafalgar Square, Buckinghamský palác); navečer odjezd eurotunelem zpět do ČR
 • 8. den – návrat do Vysokého Mýta

O zážitky a cenné zkušenosti při tomto zájezdu nebyla nouze, což potvrzuje bohatá fotogalerie.

Také škoní výuka anglického jazyka studenty dozajista obohatila a všichni zúčastnění si s sebou přivezli certifikát, který jejich znalost anglického jazyka jen potvrzuje.

Posledním bonusem bylo příjemné podzimní počasí, které opravdu našemu zahraničnímu výjezdu přálo, především ve Francii (Chantilly).

 

Učíme se zachraňovat

V pátek 8. 1. navštívil naší školu pracovník záchranné služby. Žáci třídy P1 měli možnost si prakticky vyzkoušet resuscitaci a připomenout si základy první pomoci.

Seminář se konal v rámci předmětu péče o zdraví.

 

Vzpomínka na Adélu Drábkovou

Na konci roku nás velmi zarmoutila zpráva o smrti Adély Drábkové, která je absolventkou naší školy z roku 2012. Adéla zemřela náhle ve věku 22 let.

Budeme na Adélu vzpomínat.

 

1. místo – konverzační soutěž v AJ

Matěj Polcar ze třídy P2 se stal vítězem konverzační soutěže v anglickém jazyce – kategorie B, kterou pro střední odborné školy pořádala Střední škola zemědělská a veterinární z Lanškrouna.

Eva Novotná, žákyně 3. ročníku, obsadila v kategorii A (3. a 4. ročníky) celkově 3. místo.

Umístění dalších žáků:

Artur Hamza          4. místo kategorie A
Vojtěch Vázler       8. místo kategorie B
Vladimír Schwarz   8. místo kategorie B 
Michaela Knollová 15. místo kategorie B
Jan Svatoš             19. místo kategorie B
Patrik Lopour        22.místo kategorie B

Všem žákům děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme k umístění.

 

FF uspěly i na veletrhu v Pardubicích!

V pátek 27. 11. 2015 se naše fiktivní firmy zúčastnily 19. regionálního veletrhu fiktivních firem v Pardubicích.

Poučeni z předchozího veletrhu, který se konal v domácím prostředí, jsme přípravu opět nepodcenili a – vyplatilo se!

Firma FF Pizza Bite, s. r. o. se v celkové soutěži veletrhu umístila na úžasném druhém místě!

Taktéž FF Pizza Bite, s. r. o. získala i druhé místo v soutěži o nejsympatičtější firmu celého veletrhu.

A v čem že se soutěžilo? Mezi hodnocené kategorie patřily:

 • úvodní prezentace firmy před odbornou porotou
 • katalog firmy
 • stánek firmy
 • leták firmy
 • obchodní dovednosti firmy
 • účetní doklad
 • kontrolola ze Živnostenského úřadu

Také ostatní naše fiktivní firmy Dekony kuchyně, s. r. o. (celkově 7. místo na veletrhu) a Kytky paní Jitky, s. r. o.  (celkově 6. místo na veletrhu) daly do soutěže vše, jejich nasazení bylo obdivuhodné!

Všem firmám gratulujeme!!!

 

VELETRH FIKTIVNÍCH FIREM VYSOKÉ MÝTO

4. listopadu 2015 se konal již třetí regionální veletrh fiktivních firem ve vysokomýtském M-klubu.

Na letošním veletrhu změřilo své síly 17 fiktivních firem.

Soutěže veletrhu

Na veletrhu proběhlo několik soutěží, které ohodnotila nezávislá porota z řad hostů a odborné veřejnosti.

Jednalo se o tyto soutěže:

 • Nejlepší slogan 
 • Nejlepší vizitka
 • Nejlepší prezentace 
 • Nejlepší prodejce veletrhu v českém jazyce
 • Nejlepší prodejce veletrhu v cizím jazyce 
 • Nejlepší stánek veletrhu
 • Nejlepší firma veletrhu
 • Nejsympatičtější firma veletrhu

Celkové výsledky z veletrhu naleznete zde.

Soutěž o nejlepší slogan veletrhu můžete vidět zde.

Vizitky z veletrhu a jejich vyhodnocení taktéž naleznete na těchto stránkách.

Všem děkujeme za účast; fiktivní firmy byly úžasné a jejich práce obdivuhodná!

Vítězům jednotlivých kategorií i nejlepším fiktivním firmám srdečně gratulujeme.

 

Ze Žamberka vezeme 2. místo

Pro cenné vítězství a celkové druhé místo si zajelo družstvo našich děvčat do Žamberka. 

V pátek 20. listopadu se zde uskutečnilo okresní finále v dívčím volejbale.

Gymnázium Žamberk jsme porazili 2:0 na sety a ve finále jsme prohráli s Gymnáziem Česká Třebová 0:2.

Školu reprezentovaly:

Nikola Báčová, Simona Dvořáková, Kristýna Jirásková, Kateřina Dalecká, Nikola Kyselová, Andrianna Bodnar a Adéla Beránková

 

 

Exkurze do Poslanecké sněmovny ČR

Jako každý rok se naše škola v rámci výuky předmětu právo blíže seznámila s prací Poslanecké sněmovny ČR.

Třída P2 jela na tuto odbornou exkurzi do Prahy ve středu 18. 11. 2015.

 

Francie, Montpellier

Ve dnech 7. – 13. listopadu 2015 se jedenáct žáků v rámci projektové výzvy č. 56 na podporu výuky cizích jazyků zúčastnilo studijně poznávacího zájezdu do Montpellier v jižní Francii. Dopoledne probíhala výuka francouzštiny v jazykové škole Accent Francais a odpoledne jsme vyjížděli na výlety do okolí; navštívili jsme středověký Avignon, římský amfiterátr v Nimes, slavný akvadukt Pont du Gard, přístavní město Sete s farmou na pěstování ústřic a městečko Saintes Maries de la Mer v srdci přírodního parku Camargue.

Pro ilustraci nabízíme několik postřehů z deníčku našich studentů:

 „Naučila jsem se, jak správně vyslovovat, a naposlouchala jsem si francouzštinu. Také jsem se naučila kupu nových slovíček… Na výletech jsme se dozvěděli hodně zajímavých informací a navštívili jsme hodně památek. Jeli jsme například na farmu, kde se chovají ústřice. Markétka se Zubajdou jednu dokonce okusily. Potom nám pustili film o tom, jaký je den na farmě a jak se ústřice sklízejí. Večer jsme se ve městě Sete procházeli po pláži a dívali se na západ slunce… 
Petra, P2

„Co mi zájezd přinesl? Mnoho nového. Jak zážitky, poznání nových památek, měst, tak i vzdělání a poznání nových lidí. Jsem ráda, že jsme mohli navštěvovat francouzskou školu a učit se jiným způsobem – s rodilým mluvčím a bez pomoci českého jazyka. Ve výuce se mi líbilo, že jsme opakovali od začátku a společně se dopracovali k nové zásobě francouzských slov. Nejlepší den byl v Nimes, kde jsme navštívili římský amfiteátr, Maison Carrée a Pont du Gard. Sice jsem byla celý zájezd strašně unavená, ale stálo to za to!“
Markéta, P2

„Ve škole jsme měli téma Ovoce a zelenina, takže jsme opakovali slovní zásobu a pak jsme měli překvapení: soutěžili jsme s jinou skupinou (gymnázium Liberec) o nejlepší ovocný salát. Suroviny na salát jsme nakupovali sami ve městě bez paní učitelky, tak to bylo trošku těžké se domlouvat s Francouzi, ale zvládli jsme to! Pak jsme se vrátili do školy a připravili jsme salát; vypadal velmi pěkně a byl chutný. Porota z gymnázia Čáslav rozhodla, že jsme výborní a vyhráli jsme! … Zájezd byl úžasný, užívali jsme si každou chvilku ve Francii. Určitě jsme pochytili i francouzský přízvuk. Ve výuce jsme měli skvělou paní učitelku a vím, že na ni nikdy nezapomenu…“
Zubajda, P2

„Jsem moc ráda, že jsem se tohoto zájezdu mohla zúčastnit. Škola byla super. Měli jsme skvělou učitelku ve škole a určitě jsem si toho hodně zapamatovala. Líbil se mi její styl učení. Mám teď jiný pohled na učení francouzského jazyka a doufám, že budu mít možnost zase takhle vycestovat do Francie nebo do jiné země. Francie je nádherná. Naprosto mě uchvátila návštěva Pont du Gard, večerní prohlídka moře a Avignon.“                                                  
Míša, P2

„Myslím, že Jižní Francie je jedno z míst, kam by se člověk měl alespoň jednou za život určitě podívat, a je báječné, že se mi taková příležitost naskytla. Nedá se ani říci, co mě zaujalo ze všeho nejvíce. Tolik památek a nádherných míst, která mají tak dlouhou historii. Asi nejvíce mě okouzlil akvadukt Pont du Gard.“ 
Lucie, P2

„Pobyt ve Francii ve mně probudil chuť naučit se opravdu kvalitně francouzský jazyk. Velmi jsem si francouzskou kulturu oblíbila. Obyvatelé Francie jsou velmi milí a pozorní. Děkuji za příležitost třídenního studia v Montpellier a děkuji též za to, že jste mi dopřáli splnit si jeden z mých životních snů, a to je navštívit Francii. Přesvědčila jsem se, že stojí za to, se učit tomuto jazyku lásky.“          
Káťa, P2

 

Středoškoláci poměřili síly svých firem

Alice Šplíchalová

Vysoké Mýto – Dne 4. listopadu se v prostorech vysokomýtského Mklubu uskutečnil již třetí ročník regionálního veletrhu fiktivních firem. Obchodníci ze 17 firem se zúčastnili několika soutěží, z nichž tou nejzásadnější byla Nejlepší firma veletrhu.

Organizace se opět ujala Střední škola podnikání Vysoké Mýto, s. r. o., jež se zároveň samotného veletrhu i účastnila. Hlavní pořadatelka Jitka Chládková uvedla: „Je to spousta práce, ale stojí to za to. Děláme to rádi, trvá nám to dlouho, ta příprava, ale myslíme si, že jsou pak všichni hrozně spokojení.“ Ostatně její slova potvrzuje i jedna z účastnic veletrhu, Anna Soldánová: „Tak určitě tady byl nějaký stres, ale strašně mě to bavilo.“

Program zahájil ředitel pořádající školy s přáním úspěšného obchodování. Dále následovaly prezentace jednotlivých firem v českém a cizím jazyce posuzované odbornou porotou. Poté započalo samotné obchodování, během kterého porota hodnotila jednotlivé firmy, prodejce či vzhled stánku. Této části programu se zúčastnila i veřejnost. Z přítomných firem vybírala v rámci soutěže nejsympatičtější firmu veletrhu. Akce byla zakončena slavnostním vyhlášením výsledků. Nejlepší firmou veletrhu se stala EasyTravel, s. r. o. z Hradce Králové. Domácí firmy FF Pizza Bite, s. r. o. a Dekony kuchyně, s. r. o. obsadily druhé a třetí místo.

Vedoucí Centra fiktivních firem Lukáš Hula zhodnotil veletrh takto: „Veletrh má svoji kvalitu. Je to vidět, že děti jsou dobře připravené, byť teprve začínají.“ Na závěr pan Hula ještě dodal: „Veletrh je dobrý, přičemž nemyslím v tom školním slova smyslu.“

VELETRH FIKTIVNÍCH FIREM 2015

VYSOKÉ MÝTO

Dne 4. listopadu 2015 pořádala naše škola již třetí Regionální veletrh fiktivních firem ve vysokomýtském M-klubu. Zúčastnilo se ho celkem sedmnáct fiktivních firem z Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Během veletrhu se uskutečnilo několik soutěží. Nejprve proběhly prezentace jednotlivých firem v českém a cizím jazyce posuzované odbornou porotou, poté započalo samotné obchodování, během kterého porota hodnotila jednotlivé firmy, prodejce či vzhled stánku. Této části programu se zúčastnila i veřejnost. Z přítomných firem vybírala v rámci soutěže nejsympatičtější firmu veletrhu.

Nejlepší firmou veletrhu se stala EasyTravel, s. r. o. z Hradce Králové.

Domácí firmy FF Pizza Bite, s. r. o. a Dekony kuchyně, s. r. o. obsadily druhé a třetí místo.

Celkové výsledky veletrhu a umístění našich fiktivních firem:

Nejlepší slogan

1. Scroom Time, s. r. o. Náchod

3. Dekony kuchyně, s. r. o.

4. FF Pizza Bite, s. r. o.

8. Kytky paní Jitky, s. r. o.

Nejlepší vizitka

1. Joker, s. r. o. Polička

3. FF Pizza Bite, s. r. o.

4. Kytky paní Jitky, s. r. o.

8. Dekony kuchyně, s. r. o.

Nejlepší prezentace

1. Dekony kuchyně, s. r. o.

4. FF Pizza Bite, s. r. o.

6. Kytky paní Jitky, s. r. o.

Nejlepší prodejce veletrhu v českém jazyce

1. EasyTravel, s. r. o. Hradec Králové

2. FF Pizza Bite, s. r. o.

4. Dekony kuchyně, s. r. o.

10. Kytky paní Jitky, s. r. o.

Nejlepší prodejce veletrhu v cizím jazyce

1. Dekony kuchyně, s. r. o.

2. FF Pizza Bite, s. r. o.

6. Kytky paní Jitky, s. r. o.

Nejlepší stánek veletrhu

1. Dekony kuchyně, s. r. o.

2. Kytky paní Jitky, s. r. o.

5. FF Pizza Bite, s. r. o.

Nejlepší firma veletrhu(max. 500 bodů)

1. EasyTravel, s. r. o. Hradec Králové – 455 bodů

2. FF Pizza Bite, s. r. o. – 445 bodů

3. Dekony kuchyně, s. r. o. – 440 bodů

6. Kytky paní Jitky, s. r. o. – 390 bodů

Nejsympatičtější firma veletrhu

1. FF Pizza Bite, s. r. o.

 

Bílá pastelka 2015

Pomáháme …

Bílá pastelka je celostátní veřejná sbírka na podporu speciálních služeb pro nevidomé a slabozraké, která probíhá každý rok vždy 14. října.

Tuto sbírku pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, která byla založena roku 1996. Jde o občanské sdružení hájící práva a zájmy nevidomých a zrakově postižených osob v ČR, které zároveň realizuje řadu dlouhodobých projektů, například Středisko výcviku vodicích psů, Zora, Navigační centrum, Centrum pro odstraňování bariér a další.

V letošním roce se mezi studenty, kteří se do projektu zapojili, zařadili:

 • Nikola Báčová, P2
 • Michaela Husáková, P2
 • Lucie Pfeiferová, P2
 • Kateřina Scheibová, P2
 • Ilona Houžvičková, P2
 • Zubaida Hamid, P2
 • Dominik Kubíček, P3
 • Lukáš Večeře, P3

 80bilapastelka

 

Seznamovací kemp Mladočov 2015

Poprvé …

Budu Vám vyprávět o tom, co se odehrávalo na našem seznamovacím kempu. Protože to, co jsme zažili, předčilo všechna naše očekávání. No, uvidíte sami.

Ze začátku jsem se bála, že mě budou spolužáci odstrkovat a nebudou se se mnou chtít bavit. Také jsem si myslela, že to bude nuda a že si to tam vůbec neužiji. Zkrátka jsem se bála všeho. Nakonec jsem zjistila, že mé obavy byly zbytečné.

Učitelé pro nás vymysleli tolik her, že jsme se hned od prvního dne moc bavili. Když jsme dorazili s naším minibusem do Mladočova, čekaly na nás krásné pokoje po šesti osobách. Proto začalo naše seznamování už tady.

Když jsme se vybalili a rozkoukali, sešli jsme se u ohniště, kde začalo další seznamování, tentokrát ale i s učiteli. Třeba o panu učiteli Jankovi jsme se dozvěděli, že je hodně hyperaktivní. To se nám potvrdilo už hned na začátku, kdy nám ukázal, jak správně padat z lavičky a potom ještě z pařezu. Potvrdilo se to také u her, kterých bylo tolik, že kdybych měla vypisovat všechny, tak by to bylo na hodně dlouho, proto Vám řeknu jenom o tom, co mě bavilo nejvíce.

Hned v pondělí- tedy 14. 9. – jsme hráli hru “Ropáci”. Šlo o to, že jsme měli danou pet-lahev se zelenou vodou (ropou) do země a museli jsme po dvou běhat a nabrat co nejvíce “ropy” brčkem do pusy. Bylo to velká sranda, hlavně když jsme byli všichni zelení. To ale nebyla jediná hra s barvivem, při které jsme se mohli krásně obarvit na různé barvy.

Ve čtvrtek 17. 9. nastala ale největší zábava. Hráli jsme totiž vodní bitvu. Venku bylo krásně, tak akorát na koupání. Jenže my jsme se nešli koupat normálně do bazénu. My našli zajímavější způsob. Vzali jsme si stříkačky a trička s nalepeným barvivem a začali po sobě střílet vodou. Ani nevím, které družstvo vyhrálo, ale myslím, že na tom nezáleželo. Hlavní bylo, že jsme si užili srandu a že to podle mě všechny bavilo.

Hráli jsme samozřejmě mnoho dalších her, při kterých jsme zažili další legraci a dobrodružství. Například naše noční hry, ale to, co jsem Vám popsala, mě bavilo nejvíce. Na kempu jsme také měli domluvenou přednášku o viru HIV, která všechny ponaučila a byla velmi užitečná, tedy alespoň pro mě.  

Bylo zajímavé dozvídat se nové informace o spolužácích a čím dál více je poznávat. Myslím si, že nás na téhle škole čekají krásné čtyři roky a že na ně budeme všichni vzpomínat.

Jitka Dudychová

Podruhé …

Už se konečně více známe

Od 14. do 18. září 2015 se konal seznamovací kemp prvního ročníku v rekreačním zařízení Mladočov poblíž města Litomyšl. Kemp byl zahájen v pondělí ráno a ukončen v pátek po obědě. Vedoucími kempu se stali náš pan ředitel Slavík, pan profesor Janko a paní Míša. Tento kemp byl uskutečněn kvůli jedné a myslím dost důležité věci, a to abychom se lépe poznali.

Celý týden jsme hráli spoustu zajímavých her venku v areálu, v lese a ve společenské místnosti. Například jsme hráli na pašeráky a celníky, na ropáky, parlament, různé skupinové soutěže a mnoho dalších her. Ale tento pobyt nebyl jen o hraní her. Byli jsme na výletě v Toulovcových Maštalích, rozdělali jsme si táborák, společně si zazpívali, zhlédli dva zajímavé filmy, poslechli si zajímavou přednášku pana Tomáše Řeháka na téma AIDS a vztahy, vydali jsme se na dva noční výlety do okolí a účastnili se i mnoha dalších zajímavých aktivit, které pro nás připravili vedoucí kempu. Celý týden jsme neměli hlad, tedy doufám, že ani ostatní neměli hlad, protože mně moc chutnalo. Vařily nám dvě šikovné paní kuchařky opravdu dobrá jídla jako od maminky.

Náš první společný pobyt bych zhodnotila určitě kladně. Myslím si, že se nám seznamovací kemp v Mladočově vydařil, počasí bylo pěkné, program výborně připravený, obešli jsme se bez vážných úrazů, ale hlavně jsme se lépe mezi sebou seznámili. Mě osobně se nejvíc na kempu líbil druhý noční výlet a i celková atmosféra.

Tereza Jarešová

 

NÁVŠTĚVA EVROPSKÉHO SPOLKOVÉHO DOMU V PARDUBICÍCH

Ve čtvrtek 24. 9. 2015 se celý první ročník a vybraní žáci P2 zúčastnili zájezdu do Pardubic, kde se u příležitosti Evropského dne jazyků 2015 uskutečnil Den otevřených dveří jazykových center v Evropském spolkovém domě.

Navštívili postupně všechna jazyková centra – Britské centrum, Goethe-Zentrum a Alliance Française.

V každém z center byl pro ně připraven program, jehož cílem bylo seznámit žáky s nabízenými službami – využitím rozsáhlé knihovny, jazykovými kurzy, kulturními programy a možností složit mezinárodně uznávané jazykové zkoušky z angličtiny, němčiny a francouzštiny.

I ten, kdo se německy nebo francouzsky neučí, se mohl prostřednictvím her seznámit s prvními slovíčky a frázemi v novém jazyce.

Fotografie z této akce si můžete prohlédnout zde.

 

GYMJAM 2015

Dne 4. 9. 2015 se třída P2 zúčastnila akce, kterou pořádalo Gymnázium ve Vysoké Mýtě v rámci studentského festivalu GYMJAM.

Druháci si spolu s ostatními žáky z vysokomýtských středních i základních škol zahráli sportovně – vědomostní hru s názvem “Gyzzle 2015“. Cílem soutěžního klání bylo sblížit žáky jednotlivých škol.

Celkem soutěžilo 9 smíšených týmů z různých škol. Na dvoře Gymnázia dostaly jednotlivé týmy mapy s pokyny a pravidly hry. Poté obcházeli studenti  jednotlivá stanoviště a získávali indície pro uhodnutí závěrečné tajenky.

Soutěž byla výborně zorganizována a všichni se dobře bavili celé dopoledne. Nakonec si žáci odnesli i malou dobrůtku na zpáteční cestu do školy.

Na fotky z této akce se můžete podívat zde.

 

HRY PRO BOZIANA

Ve čtvrtek 25. června se konala na naší škole akce “HRY PRO BOZIANA”.

Bozian je chlapec z Keni, kterého naše škola finančně podporuje ve studiu na střední škole. 

Do finanční podpory jsou zapojeni také žáci naší školy. Během soutěží a her, které organizuje škola pod názvem HRY PRO BOZIANA, mohou přispět na vzdělání svého vrstevníka v Keni. 

Částka, kterou ročně zasíláme, je 7 200,- Kč. Z této částky se obstarává kompletní školní uniforma, učebnice, školní pomůcky, hradí se školní poplatky a v některých oblastech, kde jsou kvalitní státní školy, se hradí i zdravotní péče, jídlo nebo další potřebné věci, jako jsou matrace, deky, moskytiéry… Jako “adoptivní rodina” dostáváme pravidelně informormace o tom, jak si Bozian ve škole vede, vyměňujeme si s ním fotografie a dopisy. Žáci mu také posílají malé dárky.   

 

Vodácký deník z Berounky

sobota 13. června

Odjíždíme z choceňského nádraží ranním rychlíkem do Prahy. 14 vodáků „začátečníků“ a 3 instruktoři. V Praze se s velkým úsilím natlačíme do přeplněného vlaku směr Budějice. Naštěstí se mačkáme jen do přestupu na další vlak. Výchozího bodu vyplutí – Dolanského mostu – dosahujeme krátce po dvanácté hodině. Čtyřkilometrový pochod od vlaku s plnou polní při 30 st. nám dává docela zabrat. Povzbuzením je pro nás pohled na řeku, na které máme strávit další čtyři dny. Přebalíme se a vyplouváme. První den nás čeká na rozcvičení nějakých 6 km. Většina posádek vypluje směle po směru jízdy. Některé ten správný směr nemohou trefit a pro stálý rotační pohyb dochází k promíchání posádek. Z naší flotily se stává tak neohrožená formace, kterou nezastaví žádná překážka. První noc trávíme v tábořišti Pod Jezem. Mají zde vše, po čem touží vodácké srdce. WC, párek, pitnou vodu,… Do pozdní noci koukáme do ohně a vyprávíme skutečné i méně skutečné historky.

neděle 14. června

Budíme se do krásného rána. Vymetená obloha a od rána žhnoucí slunce. Rozkaz na tento den zněl jasně: „Pořádně se namazat“ – opalovacím krémem a „Pořádně se napít“ – nejlépe vody. Důkladně byla splněna jen druhá část rozkazu. Po 5 hodinové plavbě jsme se sháněli po panthenolu či něčem, co ochladí mnohé spáleniny od sluníčka. Přesto jsme prožili pěkný den a kolem čtvrté hodiny jsme stavěli stany v tábořišti v Liblíně. Měli jsme už také mezi sebou několik posádek, které se „cvakly“, a protože barely nebyly úplně dotažené, připomínalo naše ležení sušárnu. Podvečer jsme strávili ve „Stodole“, kde se dalo kromě jídla také za 35 Kč osprchovat. V Liblíně nás zaujal ještě říční RegeBar, kde měli v nabídce asi 52 druhů rumu (bez naší ochutnávky).

pondělí 15. června

Tento den na nás čekala nejdelší plavba – 26 km. Po několika stojatých kilometrech padla trefná hláška: „Nekončící rybník“. Opravdu to neteklo. Ruce bolely. Zpestření přinášely pouze jezy. Na jednom se nám dokonce podařilo zvýšit průtok vody, takže jsme nemuseli zdlouhavě přenášet. Pro některé posádky však tyto více adrenalínové pasáže byly dosti náročné a tak jsme vylévali a vylévali… Dvacátého šestého kilometru – tábořiště Skryje – jsme dosáhli s vypětím všech sil. Jídlo, teplo a místní občerstvovací stanice zlepšily naši náladu. Na noc se citelně ochladilo. Kromě chladu nás budili i ježci, kteří si udělali mezi našemi stany překážkovou dráhu.

úterý 16. června

Těšíme se domů. Čeká nás pouhých 11 km krásnou krajinou – Týřovské skály, Čertova skála, Hospoda U Rozvědčíka, Proškův přívoz…Nadechovali jsme zplna atmosféru knih Oty Pavla. Tento den již žádná loď neskončila dnem vzhůru.
V klidu jsme dopluli do cíle naší plavby – do Roztok u Křivoklátu.

Bylo to náročné, ale krásné.

Příští rok AHOJ na Ohři!

 

Návštěva z partnerské školy v Německu

Začátkem června, 8. – 12. 6. 2015, navštívila naši školu skupina žáků a učitelů z partnerské školy Hans-Viessmann-Schule Bad Wildungen v Německu. Návštěva se uskutečnila v rámci dlouhodobé spolupráce, která byla zahájena na jaře roku 2013 a jejíž náplní jsou odborné praxe a výměnné žákovské pobyty. Šest německých žáků a žákyň bylo ubytováno v českých rodinách. Přes den se účastnili společného programu ve škole a večery pro ně čeští hostitelé organizovali sami. V úterý dopoledne jim naši žáci představili v krátkých prezentacích (německy a anglicky) Českou republiku, Pardubický kraj a Vysoké Mýto, seznámili je s provozem školy a úspěchy našich fiktivních firem. Po přijetí na městském úřadě jsme navštívili expozice regionálního muzea, z nichž žáky nejvíce zaujal poutavý výklad dr. Urbánka o historii firmy Sodomka. Poznávací maratón pokračoval návštěvou muzea karosářství a byl završen výstupem na Pražskou věž. Vrcholem odpoledního programu bylo přátelské utkání v bowlingu. Středa byla věnována celodennímu výletu do Prahy. Díky vlídnému počasí jsme se vydali pěšky přes Václavské náměstí ke Staroměstské radnici, přes Karlův most a Kampu kolem Lennonovy zdi na Újezd a odtud lanovkou na Petřín. Krátký odpočinek v rozkvetlém rozáriu a návštěva žertovného bludiště nás povzbudily k další cestě kolem Strahovského kláštera a přes Loretánské náměstí na Pražský hrad. Romantické výhledy na stověžatou matku měst a následující oběd byly opravdu zasloužené. Čtvrtek ráno jsme zahájili ve škole společnou výukou angličtiny. Následující prohlídku podniku Iveco žáci velmi ocenili, uvědomili si jeho význam pro naše město a region a viděli, jak složitá je cesta od zakázky k hotovému autobusu. Po obědě jsme si zadováděli pod vedením crazy učitele Jana Janka v městském parku. Hry s míčem i bez míče, hry na důvěru i klasický „Chodí Pešek okolo…“ slavily mezinárodní úspěch. Odpoledne jsme si zajeli do Litomyšle, dali si zmrzlinu v Klášterních zahradách a vychutnali slunečný podvečer na plovárně. Za to, že společný týden provázela pohoda a dobrá nálada, patří dík všem zúčastněným – hostům i domácím, žákům i učitelům, kteří se podíleli na přípravě programu, výuky a občerstvení, a také našim sponzorům, kteří nám umožnili zajímavé exkurze – podniku Iveco, Městskému úřadu Vysoké Mýto, Muzeu českého karosářství a Regionálnímu muzeu Vysoké Mýto. Cíle určitě tak bylo dosaženo: Těšíme se na další setkání v Bad Wildungen na jaře 2016!

 

3. místo  v celorepublikové soutěži

Kozí kouzlo, s.r.o. obsadila 3. místo v celkové soutěži o NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ FIRMU na mezinárodních a regionálních veletrzích.  

 

Po stopách Tomáše Bati

V úterý 5. května zamířili žáci třídy P3 do Zlína,  kde navštívili expozici s názvem PRINCIP BAŤA.  
Expozice představuje historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění československé části koncernu po druhé světové válce. Do této expozice jsou začleněny bývalé stálé expozice muzea umístěné v Obuvnickém muzeu a na zlínském zámku. 

Expozice “Dnes fantazie, zítra skutečnost” je svým rozsahem i propracovaností ojedinělou nejen v České republice, ale též v celé Evropě. 

Exkurze se konala v rámci předmětu management.

 

Seminář v Goethe-Zentru Pardubice

Dne 23. dubna 2015 se žáci prvního až třetího ročníku zúčastnili netradiční výuky německého jazyka v Goethe-Zentru v Pardubicích. Ředitelka centra, paní Inga Meißner, připravila na zahájení setkání řadu aktivit týkajících se reálií Německa. Žáci tak měli možnost hravou formou poznat zajímavosti ze zeměpisu, regionální speciality, významné osobnosti, postavy z německých pověstí apod. Následovala projekce skvělého filmu Fack ju Göhte (v češtině Fakjů pane učiteli), v němčině s českými titulky, s neodolatelným Eliasem M’Barekem a Karoline Herfurthovou v hlavních rolích. Komedie o propuštěném vězni, z něhož se nedopatřením stane oblíbený učitel, nás pobavila a mnohé potěšilo i zjištění, že už přece jen trochu rozumí německy! Inspirativní bylo i vlídné prostředí Goethe-Zentra a rozhovor s rodilou mluvčí. Díky pěknému počasí jsme si navíc mohli dopřát procházku po nově otevřené třídě Míru a přes Pernštýnské náměstí až na nádvoří pardubického zámku a povědět si přitom něco o historii a současnosti našeho krajského města.

J. Svatošová, vyučující německého jazyka

Ohlasy žáků:

„ Rád jsem si vyzkoušel němčinu v praxi.“

„ Paní ředitelka na nás mluvila německy, a to se mi líbilo. Zjistil jsem, že rozumím víc, než jsem si myslel.“

„ Bylo dobré dívat se na ten film v originále, doma bych si ho v němčině nepustila.“

„ Z filmu jsem se naučila pár nových slov a vět. Super byla i prohlídka Pardubic, nikdy jsem neviděla zámek a město.“

 

NÁVŠTĚVA DIVADLA

A je to v pytli” je název divadelní komedie, kterou jsme  navštívili ve středu 15. dubna 2015 ve Východočeském divadle Pardubice.

 

OBCHODNÍ PRAXE V NĚMECKÉM JAZYCE

Od druhého pololetí tohoto školního roku byl do výuky německého jazyka zařazen kurz obchodní němčiny, který využívá koncept OPEN LEARNING. Jedná se o kombinaci tradiční společné výuky ve třídě a samostatné práce v online programu.

Studenti přitom rozvíjejí všechny základní jazykové dovednosti – čtení, psaní, poslech a mluvení. Během pěti měsíců si osvojí novou slovní zásobu v rozsahu 200 slov a 100 frází a podstatně rozšíří své komunikativní dovednosti v různých profesních situacích – navázání kontaktu se zákazníkem, prezentace podniku a jeho výrobků, psaní obchodních dopisů a mailů, poptávka 
a nabídka, tvorba ceny, objednávka a smlouva, fakturace, služební cesta do zahraničí, porada 
a videokonference apod. Každé téma je doplněno dialogy a videonahrávkami vytvořenými v reálném prostředí podniků, což umožňuje studentům uvědomit si význam výuky pro pozdější uplatnění v praxi. Průběžné písemné a ústní úkoly a online testování s okamžitým vyhodnocením slouží 
k upevňování získaných znalostí a zároveň rozvíjejí samostatnost studentů a motivují k zodpovědnosti za výsledky učení. Znalosti a dovednosti získané v kurzu budou moci vybraní studenti druhého a třetího ročníku využít při odborné praxi v německých firmách na podzim 2015.

 

NÁVŠTĚVA DIVADLA

Ve středu 1. dubna navštívILI žáci naší školy divadelní představení v anglickém jazyce PETER BLACK.

 

BERENIKA FLORBAL CUP

V pátek 17. března se družstvo naší školy zúčastnilo turnaje ve florbale –  7. ročníku memoriálu Milana Honzáka. 

Smíšené družstvo ve složení T. Doubek, D. Ochodnický, M. Branda, T. Zavřel, L. Večeře, D. Kubíček, H. Kvapilová, M. Popilková obsadilo pěkné 3. místo.

ZKOUŠKY ENGLISH CAMBRIDGE

 
V pátek 6. března si vybraní žáci školy vyzkoušeli nanečisto zkoušky CAMBRIDGE ENGLISH. Zkušky se konaly jako příprava na “ostrou verzi”.
Jazykové zkoušky Cambridge English Language Assessment jsou mezinárodně nejuznávanější jazykovou kvalifikací. Zkoušky jsou mezinárodně platné a přináší studentům velikou  výhodou oproti např. českým státním zkouškám nebo maturitě.
Úspěšný kandidát, který složí zkoušku, se stane doživotně držitelem certifikátu Cambridge English, potvrzujícím jeho zdatnost v anglickém jazyce. Certifikáty úspěšných kandidátů uznává více než 11.000 univerzit, zaměstnavatelů a úřadů, včetně českého MŠMT a vládních institucí v ČR. Mnoho škol včetně předních univerzit přihlíží k výsledkům Cambridge zkoušek a přiznává studentům bodovou bonifikaci u přijímacího řízení.
 

Naše škola nabízí žákům zkoušky CAMBRIDGE ENGLISH od školního roku 2014/2015 ve spolupráci s Evropským vzdělávacím centrem Hradec Králové. 

 

Prezentace o USA

Pro žáky 4. ročníku jsme připravili v únoru 2015 další přednášku o anglicky mluvící zemi, tentokrát o USA, kterou prezentoval rodilý Američan, žijící již několik let v České republice. Dr. Johnson ji pojal netradičním způsobem, kdy se zaměřil na porovnání kultury a životního stylu v USA a v naší zemi. Žáci pracovali nejprve v menších skupinách a společně se zamýšleli nad tématy jako trávení volného času a způsobu života „typických“ Američanů. Dr. Johnson také zdůraznil důležitost přijímání ostatních jednotlivců i národů bez předsudků a předpojatosti. Své postřehy a osobní zkušenosti měl podepřené odborným sociologickým výzkumem.

 

Rodilý mluvčí z Montany

V rámci návštěv rodilých mluvčích z různých států začátkem února zavítal do naší školy host z USA (ze státu Montana). Naši žáci měli možnost se seznámit se způsobem života v oblasti Skalistých hor v blízkosti hranic s Kanadou. Po prezentaci s fotografiemi z Montany studenti diskutovali na různá témata a zabývali se kulturní mi rozdíly. Těšíme se na další příležitosti návštěv rodilých mluvčích, které jsou vždy velkým přínosem pro všechny.

 

PREZENTACE O AUSTRÁLII

Žáci 4. ročníku měli 11. 2. příležitost si vyslechnout přednášku o Austrálii v anglickém jazyce, přímo od hosta z této pro nás až exotické země. V prezentaci nechyběla spousta fotografií ze života Australanů, z jejich způsobu života, úchvatné přírody, fauny i flóry. Žáci zhlédli velice zajímavé fotografie z australských měst jako Darwin City, z přírodních krás jako je známé Uluru (Ayers Rock) či skalní útvary Halls Gap. Mohli také obdivovat jedinečnou australskou faunu – klokany, papoušky, koaly a různé druhy vodních živočichů. Austrálie se ovšem často potýká s přírodními katastrofami, proto prezentace obsahovala i snímky z velkých povodní, ničivých lesních požárů, velkého sucha a musíme zmínit i historické fotografie z města Darwin, které zažilo cyklón Tracy v roce 1974.

Další zajímavost je zcela jistě Knížectví Huttovy řeky (Hutt River Province), což je soukromý malý stát v západní Austrálii, který ale není uznávaný mezinárodně a ani v samotné Austrálii. Přitahuje ovšem spoustu turistů z mnoha zemí, kteří tam často zamíří.

 

2. MÍSTO ZA NEJLEPŠÍ FIRMU

Ve středu 28. ledna se žáci třídy P3 zúčastnili veletrhu fiktivních firem v Hradci Králové. 

Fiktivní firmy Staročeský grunt s.r.o. a Kozí kouzlo s.r.o. navázaly na úspěchy  z předešlých veletrhů.

Fima STAROČESKÝ GRUNT, s.r.o.  obsadila v celkovém hodnocení firem 2. MÍSTO.

Fima STAROČESKÝ GRUNT, s.r.o.  získala 2. MÍSTO za nejlepší stánek.

Firma Kozí kouzlo, s.r.o. získala 3. MÍSTO za nejlepší stánek.

 
 

18. MATURITNÍ PLES  2015

 

 

PF 2015

 

VÁNOČNÍ HRÁTKY

Poslední den kalendářního roku 2014  proběhl ve vánoční atmosféře.

Žáci i učitelé se společně bavili a zároveň soutěžili v nejrůznějších disciplínách jako:

Finanční svoboda – hra procvičují finanční gramotnost

Stolní hry – Aktivity, Ubongo, Dixit, Monopoly…

Volejbal, basketbal, futsal, Stolní tenis

Cvičení s hudbou

 

VELETRH FIKTIVNÍCH FIREM, OLOMOUC 11. – 12. 12. 2014

Naše škola se po úspěšném veletrhu fiktivních firem ve Vysokém Mýtě vydala na další regionální veletrh, a to do Olomouce.

Proč do zrovna do Olomouce? Tento veletrh se lišil od letošních regionálních veletrhů fiktivních firem především ve dvou věcech. Tou první je, že se konal ve dvou dnech, a tím druhým lákadlem byla možnost poměřit své síly s osmi fiktivními firmami ze zahraničí, což jsme přijali jako výzvu.

Ve čtvrtek ráno jsme se autobusem, který nám na naši dvoudenní pouť sponzorsky zapůjčila společnost Iveco Czech Republic, a.s., vydali na cestu. Jako řidič s námi jel pan Veniger, kterému bychom tímto chtěli moc a moc poděkovat, protože na nás byl velmi hodný a trpělivě snášel i naše výlety po Olomouci především cestou jednosměrných velmi úzkých ulic.

Veletrh se odehrával v prostorách Moravské vysoké školy Olomouc, o.p.s. Fiktivní firma Staročeský grunt, s.r.o. jako jediná postavila svůj dřevěný stánek. Firma Kozí kouzlo, s.r.o. se stejně jako ostatní fiktivní firmy „vmáčkla“ do stánku tvořeného jedním stolem a ohraničeného drátěným program, který si každá firma mohla podle svého ozdobit a vytvořit tak svůj osobitý prodejní prostor.

A boj začal. Konkurence mezi fiktivními firmami byla opravdu veliká. Objevily se zde firmy, které už jsme znali z našeho vysokomýtského veletrhu, ale také další, od kterých jsme se rozhodli posbírat co nejvíce zkušeností. Naše fiktivní firmy živě obchodovaly, a to dokonce – možná kupodivu jejich vyučujících – i v anglickém a ruském jazyce!

Tento veletrh byl pro nás také výjimečný spoustou vyhlášených soutěží, které hodnotila odborná porota, složená především z vysoce postavených manažerů jednotlivých olomouckých organizací a také odborníků na jazyky.

Soutěžilo celkem 32 fiktivních firem v těchto kategoriích: nejlepší prezentace, nejlepší firma, nejlepší video (reklamní spot), nejlepší obchodní komunikace v rodné řeči i v anglickém jazyce, nejlepší obchodní stánek, nejlepší zpracování účetních dokladů, nejlepší reprezentant a reprezentantka firmy. Vyhlášeny byly také kategorie maskot firmy, logo a slogan firmy.

A cože jsme vlastně na veletrhu dělali po oba dva dny?

První část obchodování na veletrhu byla ve čtvrtek ukončena v podvečerních hodinách. Poté jsme se jeli ubytovat na internát Střední školy logistiky a chemie, která celý veletrh pořádala. Po večeři jsme se podívali do historického centra Olomouce, kde se také konaly vánoční trhy. Velmi náročný den jsme zakončili šálkem vánočního punče – samozřejmě nealkoholického.

V pátek po snídani jsme se opět vydali do Moravské vysoké školy Olomouc, o.p.s., kde proběhla v dopoledních hodinách druhá část obchodování. Obchodovat přišli žáci základních škol a veřejnost.

V poledne přišla hodina H – vyhlášení výsledků. Úspěchy obou našich firem jsou obdivuhodné! Podívejte se sami:

 • 1. místo v soutěži Nejlepší slogan firmy – FF Kozí kouzlo, s.r.o.

 • 2. místo v soutěži Nejlepší logo firmy – FF Kozí kouzlo, s.r.o.

 • 1. místo v soutěži Nejlepší obchodní stánek – FF STAROČESKÝ GRUNT, s.r.o.

 • 1. místo v soutěži Nejlepší prezentace – FF STAROČESKÝ GRUNT, s.r.o.

 • 2. místo v soutěži Nejlepší prezentace – FF Kozí kouzlo, s.r.o.

 • Speciální cena Centra fiktivních firem – Maskot veletrhu – Řezník Péťa,
  FF STAROČESKÝ GRUNT, s.r.o.

 • 1. místo v soutěži Nejlepší firma veletrhu – FF Kozí kouzlo, s.r.o.!!!

 • Nejlepší firma veletrhu z pohledu Moravské vysoké školy Olomouc, o.p.s. – FF Kozí kouzlo, s.r.o. – cena: první semestr studia na této škole pro všechny členy firmy zdarma!!!

Co na to říci?

Jsou nejlepší a jako nejlepší se také plni nových zkušeností a zážitků vrátili v pátek odpoledne domů – živí, zdraví, snad jen trochu vyčerpaní.

Na tomto místě bych jménem obou firem chtěla poděkovat také ostatním učitelům i panu řediteli naší školy, protože nám s přípravou na veletrh moc pomohli a hodně nás podporovali – bez jejich spolupráce bychom takto úspěšní zřejmě nebyli.

Jsem na svoje studenty velmi pyšná a srdečně všem blahopřeji už asi po stopadesáté! Jste výborní!

Ing. Jitka Chládková

Vyučující fiktivní firmy

 

Modní přehlídka s Berenikou 2014

Ve čtvrtek 11. prosince 2014 se konala v městském zařízení MKlub módní přehlídka, kterou pořádalo občanské sdružení Berenika. V roli modelů a modelek se představili společně s klienty Bereniky žáci a žákyně naší školy. 

Občanské sdružení Berenika – Vysoké Mýto je organizací, která poskytuje podporu lidem s mentálním a tělesným postižením.  

DSC 0340

 

STAROČESKÝ GRUNT, s.r.o. – nejlepší firma veletrhu

Fiktivní firma STAROČESKÝ GRUNT, s.r.o. získala na Regionálním veletrhu fiktivních firem ve Vysoké Mýtě   1. místo za NEJLEPŠÍ FIRMU VELETRHU. Zároveň tato firma získala ocenění za nejlepší stánek veletrhu a vyhrála soutěž o nejsympatičtější firmu veletrhu. 

Fiktivní firma Kozí kouzlo, s.r.o. získala 1. místo za nejlepší slogan.

 

KONVERZAČNÍ SOUTĚŽ V AJ

Celkem 6 žáků naší školy se zúčastnilo 25. listopadu 2014 konverzační soutěže v anglickém jazyce v prostorách Střední školy zemědělské a veterinární v Dolním Třešňovci u Lanškrouna.

V kategorii pro 1. a 2. ročníky soutěžilo 41 žáků a pro 3. a 4. ročníky celkem 31 žáků z různých středních odborných škol z našeho regionu (z Litomyšle, Svitav, Ústí nad Orlicí, Letohradu, Lanškrouna, Chocně a Vysokého Mýta). Všichni účastníci soutěže nejprve psali test, který obsahoval tři dovednosti ke státní maturitě (poslech, čtení s porozuměním a jazykové kompetence). Po výsledcích písemného testu postoupili pouze nejlepší z nich k ústní části, kde konverzovali na daná témata či popisovali obrázky. Naši žáci předvedli velmi dobré výkony, když se nejlepší z nich umístili na 1., 4., 6. a 12. místě. Všem blahopřejeme a těšíme se na další podobné akce, kde si mohou navzájem porovnat své dovednosti.

 

Seminář ke zkouškám Cambridge English

V pondělí 13. října proběhl na naší škole celodenní seminář ke zkouškám CAMBRIDGE ENGLISH. 
Lektorka z Evropského vzdělávacího centra z Hradce Králové přiblížila žákům možnosti získání mezinárodně nejuznávanější zkoušky z anglického jazyka – CAMBRIDGE ENGLISH. 
Škola chce tuto aktivitu  podporovat po finanční i orgnizační stránce a umožnit tak žákům již během studia na střední škole složení některé z mezinárodně uznávaných zkoušek CAMBRIDGE ENGLISH.
V současné době probíhá příprava cvičných testů CAMBRIDGE ENGLISH.

 

Exkurze Pekárna Slatiňany

V úterý 7. října se třída P3 zúčastnila exkurze v Pekárně Slatiňany – Jaromír Čavrnoch.

Žáci měli možnost se podrobněji seznámit s podnikáním v tomto oboru,
s marketingem a řízením této firmy.

 

VYŘAZENÍ ABSOLVENTŮ 2014

Ve středu 28. května 2014 proběhlo v základní umělecké škole slavnostní vyřazení absolventů Střední školy podnikání. Studium úspěšně dokončilo osmnáct absolventů, z toho 7 s vyznamenáním.               FOTA Z VYŘAZENÍ NALEZNETE   ZDE. 

Naši žáci na výměnném pobytu v Německu

12. – 16. května 2014

Na počátku tohoto školního roku zahájila naše škola spolupráci s německou střední školou Hans-Viessmann-Schule Frankenberg/Bad Wildungen. Spolupráce se rozvíjí v oblasti odborných praxí a výměnných pobytů. V říjnu 2013 absolvovaly čtyři německé žákyně praxi v obchodních odděleních podniků Iveco a Autoneum, naši žáci se zúčastní stáže v Německu v září 2015.

Ve dnech 12. – 16. května 2014 navštívilo šest žákyň a žáků s paní učitelkou Jarmilou Svatošovu školu v Bad Wildungen a Frankenberku. Pestrý program, jehož součástí byla každodenní účast ve vyučování, prohlídka lázeňského města Bad Wildungen, pěší výlet k přehradě Edersee a na hrad Waldeck, návštěva měst Kassel a Frankenberg, prohlídka podniků Viessmann Werke a FingerHaus a v neposlední řadě pobyt v hostitelských rodinách, to vše významně přispělo k poznání nového kulturního prostředí a zejména k navázání přátelských vztahů.

 

Na návštěvě v Hans-Viessmann-Schule

Jaký přínos měl pro vás výměnný pobyt v Německu? Poznali jste a uvědomili jste si něco nového?

Hanka: Poznala jsem, jak to vypadá v německé škole. Podívala jsem se na spoustu krásných míst a také poznala nové lidi. To, že každý musel být sám v rodině, nás donutilo mluvit.

Markéta: Podle mého je dobře, že škola pořádá takovéhle výměnné pobyty. Jelikož se člověk osamostatní, protože v té rodině je sám a donutí ho to se pak jazyk lépe učit.

Katka: Procvičení jazyků, poznání nových kamarádů, slyšet jejich přízvuk. Uvědomila jsem si, že je potřeba si opakovat a připomínat slovíčka neustále.

Tereza: Pobyt pro mě měl velký přínos, a to především proto, že jsem si uvědomila, jak potřeba jsou cizí jazyky, abychom se v cizině domluvili…

Jak vás přijala hostitelská rodina?

Hanka: Tím, že jsem bydlela u francouzské asistentky, tak jsem bohužel neviděla, jak to chodí v typické německé rodině. Ale povídala si se mnou, a tak jsem se alespoň zdokonalila v angličtině.

Markéta: Hostitelská rodina mě přijala dobře. Hostitelka Pia mi představila členy rodiny, kteří byli moc milí. Kdykoliv jsem něco potřebovala, mohla jsem si za ní dojít a ona mi pomohla.

Tomáš: Rodiče Björna jsem poznal až třetí den, ale i přesto to bylo příjemné uvítání.

Katka: Přijali mě moc mile a celý týden se snažili vymýšlet program na večer a pořád se ptali, jestli je všechno v pořádku. Kromě společného programu jsme ještě byli v sauně, na večeři a na prohlídce města Korbach.

Tereza: V rodině se mi tak líbilo, že se mi ani domů nechtělo:-). Na tento pobyt budu vzpomínat jen v dobrém!:-)

Jak probíhala komunikace s německými studenty?

Hanka: S komunikací to bylo naprosto bez problému. Uměli skvěle anglicky, a tak jsme si dokázali hezky popovídat. Občas, když jsme si náhodou nemohli vzpomenout na nějaké anglické slovíčko, tak jsme ho řekli německy. Společný program byl skvělý, měli to pro nás bezvadně připravené. Moc se mi líbilo, jak nás přijali na jejich škole.

Markéta: Mám ráda jazyky, takže mi nedělá problém se bavit anglicky nebo německy, ale je pro mě lepší angličtina, kterou už mám delší dobu. Společný program mě taky velice bavil; buď jsme si povídali, nebo se koukali na televizi. Co mě opravdu bavilo, tak byl bowling.

Tomáš: Komunikace nám s Björnem ze začátku moc nešla, ale po pár hodinách už bylo vše v pořádku, bavili jsme se anglicky a občas německy. Bylo moc příjemné, že mě vzal do kina a potom i do akvaparku.

Tereza: Alicia a já jsme se bavily především v německém jazyce, případně v anglickém. Když to nešlo ani v Aj ani v Nj, tak to šlo v obou jazycích dohromady, taková němčino-angličtina :-D. Někdy to byla opravdu sranda. Hodně jsme se toho o sobě dozvěděly.

Den po dni:

Pondělí 12. 5.

První den našeho zájezdu byl spíše cestovní. V Chocni jsme nasedli na vlak do Pardubic, z Pardubic jsme jeli do Drážďan a z Drážďan do Kasselu. Tam si nás vyzvedl pan školník Rudolf a mikrobusem nás dopravil do města Bad Wildungen, kde nás čekali naši němečtí kamarádi. Cesta proběhla v pohodě, ale ten poslední úsek pro nás byl nejtěžší. Už jsme se blížili k cíli, ale stále jsme nevěděli, co nás čeká a kde strávíme následující týden. Mlčky jsme seděli v mikrobuse a začala nás přepadat nervozita. Dorazili jsme do školy, kde nás s otevřenou náručí přivítali. Přichystali pro nás večeři o třech chodech a také prezentaci o škole. Rozdali nám papír s týdenním programem a vyrazili jsme do rodin.     Hana Kvapilová  

Úterý 13. 5.

V úterý jsme šli se svými hostiteli do třídy. Všichni jsme byli vystresovaní z toho, že každý budeme někde jinde, ale nakonec jsme se sešli skoro všichni v jedné třídě. První hodinu měli francouzštinu a pak nás provedli po škole. Viděli jsme třeba, jak probíhá výuka kadeřnic nebo jak se starají o nemocné lidi. Potom jsme poznali město Bad Wildungen, ochutnali jsme lázeňské prameny a prošli se městem, kde byla všude krásná velikonoční výzdoba. Oběd jsme měli v čínské restauraci a jídlo bylo výborné. Po obědě jsme navštívili Edersee, což je přehradní nádrž, ale vše nám zkazilo počasí, protože začalo pršet, a tak jsme jeli mikrobusem zpátky do Bad Wildungen. Tam jsme se rozloučili a jeli jsme do rodin, kde už měl každý svůj program.                                                   Markéta Popilková

Středa 14. 5.

Ve středu jsme jako každý den strávili jednu hodinu ve škole, kde jsme se mohli zúčastnit vyučování fiktivní firmy. Jelikož naše třída svou fiktivní firmu zakládá už letos, byla pro nás tato hodina velice přínosná. Měli jsme možnost nahlédnout do podkladů a portfolia FF, které bylo zpracováno opravdu skvěle! Se svojí FF vyhrála třída spousty veletrhů a cen. Poté jsme nasedli do auta a vydali se do Kasselu k monumentu Herkula. Počasí toho dne bylo bohužel aprílové, sluníčko střídalo déšť, ale i přesto jsme si výlet užili:-). Obědvali ve vysokoškolské menze. No a posledním bodem programu byl “shopping,” na který se snad každý těšil nejvíce; ruku na srdce, kdo si rád nenakoupí něco hezkého:-). V 16:45 byl sraz a jelo se zpět do Bad Wildungen. Naši hostitelé pro nás na večer připravili společný program, kterým byl bowling. Užili jsme si moc srandy, ale bohužel český tým prohrál… Tento den byl jeden z nejlepších v Německu:-).                                                                   Tereza Kuřová

Čtvrtek 15. 5.

Do školy jsme dorazili až na devátou hodinu. Sraz byl v hale. Odtud nás pan školník Rudolf odvezl na exkurzi do firmy Viessmann, kde jsme viděli film a měli jsme skoro dvouhodinovou prohlídku, kterou nám paní učitelka překládala do českého jazyka. Naobědvali jsme se a jeli jsme navštívit Hans-Viessmann-Schule ve Frankenberku. Přivítal nás ředitel školy, pan Carsten Placht, prohlédli jsme si velikou školu a nakonec nás její žáci pohostili tradičním německým dezertem, a to vaflemi s višňovou omáčkou a šlehačkou. Poté jsme se jeli podívat do firmy FingerHaus, která vyrábí moderní montované domy. Prohlédli jsme si město Frankenberg a jeho radnici. V pět hodin byl návrat do Bad Wildungen a my jsme jeli každý ke své rodině.                                             Lenka Vondrová, Tomáš Zavřel

Pátek, 16. 5.

Nastal pátek a čas odjezdu zpátky domů. Ráno jsme rychle dobalili poslední věci, popadli kufry a jeli ke škole, kde jsme se rozloučili se svými kamarády. Smutní, že musíme odjet, jsme nasedli do auta, které nás odvezlo na vlak do Kasselu. Nakonec jsme se rozloučili ještě s panem Rudolfem a nastoupili do vlaku směrem do Drážďan. Po dvouhodinovém čekání v Drážďanech nás čekala ještě dlouhá cesta domů.                   Kateřina Zemanová

 

YUMMY v Istanbulu 1, duben 2014

Jakmile se náš osmičlenný tým ze Střední školy podnikání Vysoké Mýto dozvěděl o tom, že po vydařených setkáních škol zapojených do mezinárodního projektu YUMMY je další a zároveň poslední zastávkou největší město Turecka – Istanbul, neváhali jsme ani chvilku. Všichni jsme souhlasili s účastí a odpočítávali každý den do odjezdu, neděle 30. března 2014.

Projektového týdne v Istanbulu se zúčastnili učitelé a studenti z našich partnerských škol z Turecka, Finska, Španělska, Belgie, Německa a Francie. S některými jsme se už znali z předchozích setkání, opět jsme se ale seznámili i s novými lidmi.

Během našeho pětidenního pobytu v tomto nádherném městě jsme obdivovali jeho historické části. Nejvíce jsme se pohybovali na náměstí Sultan Ahmed, kde stojí Modrá mešita a chrám Hagia Sofia – nejslavnější symboly Istanbulu. Při návštěvě Modré měšity jsme byli povinni sundat si boty a také dodržet určitá pravidla týkající se oblečení. Návštěvník měšity nesmí být moc „odhalený“ a ženy si musí zahalit vlasy – třeba šátkem, který zde poskytují. Pokud má žena na sobě příliš úzké rifle, půjčí jí dlouhou sukni. Zaujalo nás, že se zde ženy a muži modlí odděleně a k modlitbám je pětkrát denně svolávají hlasité muslimské zpěvy.

Další den, po projektových seznamovacích hrách, jsme navštívili i přelidněné a nekonečné uličky historického Grand Bazaru, kde se jeden stánek tísní vedle druhého. Při nákupech vám nezbývá nic jiného, než smlouvat, smlouvat a smlouvat, protože nastavená cena je někdy i třikrát vyšší, než za jakou danou věc opravdu koupíte. Na Grand Bazaru nás také nadchla voňavá prodejna s balenou tureckou kávou, mnoho obchůdků s kořením a sušeným ovocem.

Na skok jsme se novým podmořským metrobusem podívali i do asijské části Istanbulu. Na břehu Bosporu jsme se slunili, pili turecký čaj a užívali si výhled na Evropu. K cestě zpět na „náš kontinent“ jsme využili bosporský trajekt.

Istanbul byl v době naší návštěvy celý rozkvetlý. Na každém rohu jsme mohli obdivovat množství tulipánů různých barev. Nutno ale dodat, že v každé části města narazíte na nespočet psů a koček.

Dalším bodem našeho programu bylo promítání filmů v partnerské škole, kde jsme se dočkali přivítání hodného fotbalových hvězd. Promítaly se zde filmy, které každá skupina v uplynulých třech měsících natáčela, ale i ty, které jsme natáčeli v ulicích Istanbulu v rámci mezinárodních skupin. Poslední večer jsme strávili na pobřeží Marmarského moře. Zde proběhla skvělá večeře, diskotéka a nakonec i loučení.

Z výjezdu jsme se vrátili plní energie, nových zážitků a zajímavých zkušeností. Není se čemu divit, z tak krásného, pro nás ne zas tak malého města Vysokého Mýta, jsme se najednou ocitli ve městě tak obrovském, že by ho nenaplnili ani všichni obyvatelé České republiky.

Kdysi ve vývoji byl ale Istanbul stejně velký jako Vysoké Mýto. Začalo to malou osadou Byzantion, kterou Konstantin I. Veliký postupně rozšiřoval, pojmenoval ji po sobě a vzniklo Konstantinopolis – hlavní město, centrum obchodu a kultury . V 6. století zde byla postavena nádherná církevní stavba Hagia Sofia, největší ve své době. Když v 15. století dobyli Konstantinopol Osmané, dali městu dnešní název. Začali zde šířit islám, stavět mešity a paláce pro sultána. Sjížděli se sem obchodníci z celého světa, mnoho Turků se sem stěhovalo za prací a z Istanbulu se tak během 19. století stávalo kosmopolitní město, postupně se rozléhající na dvou kontinentech, s tramvajovou dopravou a častým spojením s Evropou. Jak osmanská říše slábla, největší zájem o Istanbul (nazývaný Cařihrad) mělo Rusko, kvůli kontrolování úžiny Bospor – spojnici mezi Černým a Středozemním mořem, nakonec ale tento plán nezrealizovalo. Pod vedením Kemala Atatürka, kterého Turci dosud intenzivně uznávají, vznikla republika a Istanbul prošel dalším vývojem. V polovině 20. století vyrostly na Bosporu dva mosty, stavěly se dálnice, mrakodrapy a ekonomika Turecka rostla – postupem času se z Istanbulu vyklubalo vyspělé čtrnáctimilionové město.

Všichni jsme moc rádi, že jsme se do tohoto exotického koutku Země mohli podívat, odvezli jsme si spoustu zážitků, zkušeností a prožili zde mnoho legrace. Uvědomujeme si, že ne každá škola podporuje takovéto projekty, a jsme moc rádi, že jsme během několika měsíců mohli poznat život a kulturu v několika zajímavých zemích Evropské unie.

Náš celý YUMMY tým by chtěl poděkovat našim učitelkám paní Veronice Šlezingrové a paní Gabriele Spilkové za skvělou organizaci a zábavu.

Monika Snítilá, žákyně 3. ročníku

YUMMY v Istanbulu 2, duben 2014 

První dubnový týden strávil náš YUMMY team až v dalekém Istanbulu, kde se konalo poslední setkání našeho projektu Partnerství škol Comenius.

Během setkání prezentovali studenti naší i ostatních partnerských škol filmy, na kterých pracovali v uplynulých třech měsících. Proběhlo i natáčení filmů v rámci mezinárodních pracovních skupin v ulicích Istanbulu a návštěva školy Tuncay Azaphan, kde nás studenti překvapili uvítáním hodným fotbalových hvězd. Ve volném dni jsem pak měli možnost prohlédnout si alespoň některé z nepřeberného množství památek této úžasné turecké metropole, ochutnat místní speciality, nakoupit suvenýry a dokonce i zajet na skok do Asie.

Loučení se členy partnerských týmů na konci týdne nebylo snadné, protože setkáním v Istanbulu náš dvouletý projekt skončil.

Už teď ale pilně pracujeme na novém projektu a věříme, že vše dobře dopadne a my budeme v úspěšné spolupráci pokračovat i v dalších letech.  Držte palce!

Veronika Šlezingrová, vedoucí projektu

 


Mezikulturní prezentace

V naší škole proběhla 24. března 2014 mezikulturní prezentace pro studenty 1. ročníku. Byla nám představena mezinárodní nezisková organizace AFS, které poskytuje studentům vzdělávací příležitosti s cílem získávat znalosti a osvojovat si postoje potřebné pro život v současném multikulturním světě (více na www.afs.cz).

Interaktivní besedy se zúčastnila zahraniční studentka z Hondurasu, která sdílela své zkušenosti s životem ve své zemi a z pobytu v České republice. Naši studenti byli touto besedou nejen motivováni k prohloubení vzájemné tolerance, ale především i k možnosti zúčastnit se studia v zahraničí nebo jako dobrovolníci. Mezikulturní zkušenost mohou naši studenti získat také jako hostitelé zahraničních středoškoláků.

Rádi bychom tuto motivační besedu v příštím školním roce opět zopakovali pro další studenty.

 

 

Veletrh fiktivních firem v Náchodě

20. února 2014 se žáci třídy P3 zúčastnili posledního regionálního veletrhu fiktivních firem v Náchodě. 
Naše firmy navázaly na výborné výsledky z předešlých veletrhů a v soutěži ” O nejlepší katalog” obsadily 1. a 3. místo.

 

Interview s francouzským lektorem Charlesem Fournierem – Entretien avec Charles Fournier, lecteur français

Combien de temps tu vas rester en République tchèque ?

Je suis arrivé au début de novembre et je répars à la fin d’avril.

Est-ce que ta famille et tes amis te manquent ?

Je suis rentré à Noël pour voir la famille et les amis. Donc oui, ils me manquent mais nous utilisons skype et facebook de façon à parler assez facilement. Ce qui me manque le plus, sont les vins, les fromages et les choses comme ça.

Est-ce que tu aimes la bière tchèque ?

Oui, oui, oui. Tous les mercredis je vais au squash avec des collègues et après, on va au bar goûter de la bière tchèque. On peut choisir entre onze, douze ou quatorze degrés. Pour moi, j’ai été choqué parce que chez nous, on n’a pas ça, elle est très forte.

Quelle est ta musique préferée ?

Moi, je n’ai pas de type de musique préférée. J’écoute de la musique rock, électronique, classique… Mais cela dépend de mon humeur. Pour moi, un type de musique va avec un moment. Par exemple, quand je suis chez moi, reposant sur le canapé, j’écoute plus du jazz ou classique. Mais parfois, je préfère écouter de la musique électronique. Il y a un type de musique que je n’aime pas : C’est le rap français. J’aime bien le rap américain, mais le rap français je n’aime pas du tout.

Tu crois en Dieu?

Non, je suis athée. Je crois seulement les choses que je peux toucher.

Jak dlouho zůstaneš v České republice?

Přijel jsem na začátku listopadu a vracím se na konci dubna.

Chybí ti tvoje rodina a přátelé?

Na Vánoce jsem jel do Francie, abych viděl rodinu a přátele. Takže ano, stýská se mi po nich, ale používáme Skype a Facebook, takže si snadno popovídáme. Co mi chybí nejvíce, jsou vína, sýry a podobně.

Máš rád české pivo?

Ano, ano. Každou středu chodím s kolegy na squash a pak jdeme do baru na české pivo. Můžete si vybrat mezi 11°, 12° nebo 14°. Já osobně jsem byl v šoku, protože u nás nic takového není, je to moc silné.

Jaká je tvá oblíbená hudba?

Nemám žádný oblíbený žánr. Poslouchám rock, elektronickou hudbu, klasiku… Ale záleží to na mé náladě. Podle mě hudba souvisí s okamžikem. Například když jsem sám a ležím na gauči, tak poslouchám spíš jazz nebo klasiku. Ale občas raději poslouchám elektronickou hudbu. Je jeden typ hudby, který nemám rád – a to francouzský rap. Docela se mi líbí americký, ale francouzský vůbec.

Věříš v Boha?

Ne, jsem ateista. Věřím jen ve věci, na které si mohu sáhnout.

Rozhovor připravily žákyně 3. ročníku Alice Šplíchalová, Nicole Ponomarevová a Gabriela Šilarová

 

Francouzský lektor

Od listopadu 2013 do konce dubna 2014 působí na naší škole francouzský lektor Charles Fournier, student 4. ročníku La Rochelle Business School. V rámci svého studia vykonává ve Vysokém Mýtě odbornou stáž ve společnosti Iveco a u nás vede hodiny francouzské konverzace. Studenti oceňují přítomnost rodilého mluvčího, příležitost zdokonalit se v jazyce a rozšířit své znalosti o Francii.

 

YUMMY setkání ve francouzském Muratu

20. – 24. ledna 2014

Jednalo se již o třetí za čtyř setkání žáků a učitelů sedmi středních odborných škol z České republiky, Belgie, Francie, Německa, Finska, Španělska a Turecka spolupracujících na projektu v rámci aktivity Comenius – Projekty partnerství škol, která je součástí Programu celoživotního učení financovaného z prostředků Evropské unie. Název projektu je YUMMY – Youngsters Use and Make Movies for Youngsters.

Před začátkem společného setkání ve francouzském  Muratu navštívila skupina žáků z naší školy nejprve Paříž, kde si prohlédla známá místa jako Notre Dame, Eiffelovu věž či chrám Sacré Coeur. Všichni žáci partnerských škol se svými učiteli se v neděli vypravili do Muratu, malého městečka s 3 500 obyvateli, aby společně strávili celý týden. Program připravila partnerská škola Lycée professionnel Joseph Constant a program byl opravdu pestrý. Hlavním bodem bylo uvedení vlastních i profesionálních filmů nejen pro žáky ostatních škol, ale i pro veřejnost. Žáci z různých zemí také společně natáčeli další krátké filmy, které se poslední den promítaly. Jeden den se všichni zúčastnili v lyžařském areálu Lioran sportovních aktivit, mezi nimiž byly jízda na snowboardu, sjezdové lyžování, bruslení či sněžnice. Mezi další činnosti patřila ukázka a společný nácvik tanců na tradiční hudbu z oblasti Auvergne. Účastníci projektu si také měli možnost vyzkoušet výrobu klíčenek ze dřeva v dílnách naší partnerské školy. Poslední večer se všichni rozloučili na maškarním večírku.

Další setkání se bude konat začátkem dubna a tentokrát se všichni těší do tureckého Istanbulu.

 

Veletrh fiktivních firem OPĚT VÍTĚZNĚ

Na veletrhu fiktivních firem v Hradci Králové zvítězila naše fiktivní firma Cykola s.r.o. 
v soutěži o nejlepší firmu veletrhu.
Další naše firma Aquafield s.r.o. obsadila druhé místo a firma Tone s.r.o. páté místo. 

Veletrh se konal v úterý 14. ledna 2014 v prostorách Obchodní akedemie Hradec Králové.
Veletrhu se zúčastnilo 20 fiktivních firmem z Královehradeckého a Pardubického kraje. 
Ve velké konkurenci se podařilo potvrdit výborné výsledky našich firem z vysokomýtského veletrhu. 
Hodnotící komisi tvořili odbornící z praxe, když hodnotili firmy v následujích oblastech:
– prezentace firmy v českém a anglickém jazyce
– obchodní dovednosti
– vzhled výstavní plochy
– správnost účetních dokladů

Blahopřejeme našim žáků k velkému úspěchu.

 

Maturitní ples školy
se v letošním školním roce konal v pátek 17. ledna 2014. 

 
 

Podnikatelská škola slavila 20. výročí od svého vzniku
S příchodem demokracie do naší země se v oblasti školství otevřela možnost vzniku soukromých škol, které měly doplňovat vzdělávací nabídku škol státních.

Jako jedna z prvních soukromých škol v Pardubickém kraji byla v roce 1992 založena Soukromá střední škola podnikatelská Vysoké Mýto. Škola byla zařazena do sítě škol jako detašované pracoviště Soukromé střední podnikatelské školy ve Vsetíně, která je dodnes v osobě PaedDr. Karla Kostky zřizovatelem školy. V roce 1993 nastoupili do oboru Podnikatel první žáci. Výuka probíhala půl roku na Střední škole stavební ve Vysokém Mýtě a poté se škola (jedna třída) přestěhovala do svého současného působiště – do prostor domova mládeže.

V roce 1997 nabyla škola právní samostatnosti, když se z detašovaného pracoviště vsetínské školy stala společnost s ručením omezeným.  V roce 2006 došlo z důvodu nové legislativy k přejmenování školy na Střední školu podnikání Vysoké Mýto, s.r.o. 

Od samého začátku bylo hlavním posláním školy vedle poskytování kvalitního vzdělání formování žákovy osobnosti tak, aby absolvent byl člověkem samostatným a kreativním, měl zdravé sebevědomí a všeobecný rozhled, byl flexibilní a adaptabilní ve vztahu k dalšímu vzdělávání a k uplatnění na pracovním trhu. 

Smyslem existence školy bylo a je nabízet veřejnosti alternativu střední školy rodinného charakteru. Pro zachování kvality vzdělání se škola v minulosti nepouštěla a ani v současné době nepouští do experimentů s novými obory. Cílem nikdy nebyla kvantita, ale kvalita. Proto je škola i v současné době nejmenší a můžeme říci „nejrodinnější“ střední školou v Pardubickém kraji. Vzdělání je postaveno na základě dobrých vztahů mezi učiteli a žáky a za dvacet let praxe se potvrdilo, že partnersky náročný vztah vede k lepším vzdělávacím výsledkům.

V uplynulých letech se škola musela vypořádávat se „syndromem“ soukromé školy, které bylo – jako novému subjektu na vzdělávacím trhu – podsouváno „kupování maturit“ za vybírané školné, vyčítán „rovnostářský přístup“ k žákům,    předhazována uvolněná kázeň …  Krok za krokem se podařilo trpělivou pedagogickou prací tyto předsudky vyvrátit a škola tak získala pevné místo v středoškolském vzdělávání Pardubického kraje.

„Jak vypadá škola dnes?“ 
Od roku 2009 se vyučuje podle nového vzdělávacího programu Ekonomika a podnikání s jazykově právním zaměřením, který umožnil zařazení nových předmětů jako například výuku předmětu Fiktivní firma. Jedná se o moderní způsob výuky, ve kterém mají žáci možnost získat základy podnikání již během studia. 
Kvalitní jazykové vzdělávání bylo na Podnikatelce vždy „vlajkovou lodí“. Jazyková nabídka se v průběhu let rozšířila o francouzštinu, ruštinu, španělštinu a obchodní angličtinu. Také počet projektů zaměřených na jazyky se každoročně zvyšuje. Žáci, kteří se těchto projektů účastní, cestují prakticky po celé Evropě a jsou tak motivováni do další výuky cizího jazyka.

Stále se hledají nové cesty pro to, aby žáci během studia získali co nejvíce praktických dovedností, které jim umožní kvalitní uplatnění na trhu práce. 
S tímto záměrem jsou organizovány odborné stáže v zahraničí, výuka finanční gramotnosti se společností Partners, rozšiřuje se spolupráce s firmami a podniky v oblasti odborných stáží, do školy zveme k přednáškám odborníky z praxe.

V dalších letech se chceme nadále držet vize rodinné střední školy a poskytovat tak veřejnosti nabídku vzdělání odlišného od velkých vzdělávacích komplexů státních škol. 
Věříme, že se nám bude dařit zvyšovat kvalitu školy, kterou budou opouštět osobnostně připravení, odborně vzdělaní a spokojení absolventi.

za Střední školu podnikání Vysoké Mýto, s.r.o.

Mgr. Radek Slavík, ředitel školy

 

Hry pro BOZINA
Poslední školní den kalendářního roku 2013 v pátek 20. prosince se konala již tradiční akce na podporu Boziana – chlapce, kterého naše škola finančně adoptovala. 
Během této akce proběhl sportovní turnaj ve fotbale a volejbale a soutěžní hra “Finanční svoboda.

HRY  pro BOZIANA

PÁTEK 20. prosince 2013

Sportovní hala

8:15 – 9:00 futsalový zápas P4,P2 – P1,P3        ZVÍTĚZIL TEAM P4, P2

9:00 – 11:00 turnaj ve volejbale           TURNAJ VYHRÁLA TŘÍDA P3     

 

Škola

8:00 – 11:00 hra „Finanční svoboda“

 Během her proběhne finanční sbírka na podporu Boziana.

 

Módní přehlídka s Berenikou

Ve čtvrtek 12. prosince 2013 se v městském zařízení MKlub konala módní přehlídka, kterou pořádalo občanské sdružení Berenika. V roli modelů a modelek se představili společně s klienty Bereniky žáci a žákyně naší školy. 

Občanské sdružení Berenika – Vysoké Mýto je organizací, která poskytuje podporu lidem s mentálním a tělesným postižením.          

                                                                                   

 

Naše firmy obsadily první dvě místa!!!

20. listopadu 2013 proběhl v Městském zařízení M Klub Vysoké Mýto  1. regionální veletrh fiktivních firem, kterého se zúčastnilo 22 firem z Pardubic, Hradce Králové, Brna, Poličky, Náchoda, Jánských Lázní a Vysokého Mýta.

Naši školu reprezentovaly firmy: Cykola,s.r.o.; Tone, s.r.o.; Aquafield,s.r.o. 

Na veletrhu proběhla odborná soutěž o nejlepší firmu. Nezávislá porota z řad učitelů hodnotila: 

úvodní prezentaci, vzhled stánku, obchodování a správnost vystavených dokladů.

Nejlepší firmou veletrhu byla vyhlášena fiktivní firma naší školy Cykola,s.r.o.

Druhé místo obsadila fiktivní firma naší školy Tone, s.r.o.
Třetí místo obsadila firma Elderien,s.r.o. z Náchoda.
Soutěž o nejsympatičtější firmu vyhrála firma Cake – Magic,s.r.o.

 

Studentský film z vysokomýtské Podnikatelky ve španělské Seville

Skupina studentů Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě se zúčastnila ve dnech 22. až 27. září 2013 druhého ze čtyř setkání žáků a učitelů sedmi středních odborných škol z Belgie, Francie, Německa, Finska, Španělska, Turecka a České republiky. Tato mezinárodní dvouletá spolupráce probíhá v rámci aktivity Comenius – Projekty partnerství škol. Všichni účastníci se v rámci projektu YUMMY (Youngsters Use and Make Movies for Youngsters) tentokrát sešli ve španělské Seville, aby prezentovali vlastní i profesionální filmy. Naši studenti představili svůj film, který pojednával o lhostejnosti lidí v současné společnosti. Hostitelská škola v nedalekém městě Lora del Rio se zhostila organizace velmi dobře. Společný program zahrnoval natáčení krátkých filmů na různých místech historické Sevilly, jejich promítání a také následné diskuse. Studenti rovněž ocenili vystoupení s tradičním tancem flamenco i odpoledne strávené na pláži Bolonia nedaleko pozůstatků starověkého římského sídla Baelo Claudia na břehu Atlantiku. Díky tomuto projektu mají studenti možnost navazovat vztahy se svými vrstevníky z jiných zemí, zdokonalit se po jazykové stránce a poznat nové kultury. Již nyní probíhají přípravy na další dvě setkání – ve francouzském Muratu a tureckém Istanbulu.

Týdeník 5+2, vyšlo 30. května 2013

 

Třída P3 obdržela za 1. místo prémii 5000,- Kč

 

Diplom za 1. místo ve vědomostní soutěži

 

Berenika CUP opět vítezně

Našemu smíšenému florbalovému družstvu se podařilo obhájit loňské vítězství na Berenika CUPu 2013. Za naši školu nastoupili následující žáci a žákyně:

Ondřej Hübner, Nicola Ponomarevová, Natálie Slavatová, Dušan Ochodnický, Tomáš Doubek, Marek Branda, Tomáš Blažek, Jan Lustyk, Patrik Filipi, Erik Vápeník.

Výsledky ve skupině:

Podnikatelka – Gymnázium Vysoké Mýto       3:4

                      – Berenika                               4:2

Semifinále

Podnikatelka – Technická škola Vysoké Mýto      2:0

Finále

Podnikatelka – Gymnázium Litomyšl                    4:1

Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Patrik Filipi.

 

Napsali o nás

Týdeník  5+2   21. 2. 2013

 

Diplom za 3. místo v soutěži o nejlepší katalog

 

Berlin 2012

Ve dnech 3. – 8. 12. 2012 se 8 žáků naší školy zúčastnilo zájezdu do Berlína, který pořádalo pražské sdružení pro volný čas DUHA TANGRAM pod vedením paní Dr. Marie Wolfové. Ta společně s partnerskou berlínskou organizací Frosch-Hostel připravila bohatý program, jehož cílem bylo sblížení s německým prostředím, historií i současností Berlína.

Viděli jsme řadu památek a významných míst – mimo jiné Brandenburskou bránu, muzeum Berlínské zdi u bývalého hraničního přechodu Checkpoint Charlie, Alexanderplatz s televizní věží, prošli jsme se po Ulici pod Lipami i po výstavní třídě Kurfürstendamm a nahlédli do slavného obchodního domu KaDeWe. Někteří zdolali 285 schodů Siegessäule. S historií města jsme se seznámili v muzeu Story of Berlin a moderní architekturu jsme mohli obdivovat na náměstí Potsdamer Platz. Jedinečná byla prohlídka skleněné kupole Reichstagu s působivým komentářem a vyhlídkou na osvětlené město.

Odpoledne a večery byly zpravidla věnovány různým volnočasovým aktivitám, které skvěle organizovali němečtí studenti pedagogiky. Seznamovali jsme se při vzájemném kreslení portrétů, pekli jsme vánoční cukroví a vyráběli ozdoby na stromeček. Velký úspěch měla večerní stopovaná nebo sestavování vozidla, ale naprosto bezkonkurenční byl závěrečný večer s karaoke. Naši studenti také předvedli prezentace o sobě a své rodině, naší škole a Vysokém Mýtě, v němčině nebo angličtině.

Celý pobyt měl vynikající odezvu, žáci ocenili příležitost poznat novou kulturu a památky Berlína, procvičení cizích jazyků, nejen němčiny, ubytování a skvělý přístup německých instruktorů. Škoda jen, že se společných aktivit nemohli zúčastnit žáci berlínských škol, jak bylo původně plánováno.                                                                   Jarmila Svatošová

Celkově tento zájezd hodnotím jako vydařený. Líbily se mi všechny památky, které jsme navštívili, jako například Alexanderplatz, Siegessäule, překrásné vánoční trhy v Berlíně apod. Pěkné bylo i ubytování ve Frosch-Hostelu. Všechno to bylo super. Tímto bych také chtěl moc poděkovat paní Svatošové a Wolfové za poskytnutí tohoto zajímavého zájezdu a za jejich trpělivost s námi.                                                                              Francesco, P1

 

 

Adaptační kurz pohledem žáka 1. ročníku

První možnost poznat spolužáky, s kterými budeme trávit celé čtyři roky a každý všední den, přišel, a to v podobě adaptačního kurzu, na který jsem se já osobně moc těšil. Camp se konal kousek za Litomyšlí ve vesničce Mladočov, která ovšem názvem klame, jelikož se tato vesnice hemží důchodci.
Ubytováni jsme byli v menším sportovním areálu, který byl ohraničen z jedné strany hřbitovem, ze druhé farou se strašidelným zvonkem a zbytek tvořil les. Více depresivní místo na pobyt bych si do této doby představit neuměl. První dojem ze samotného areálu nebyl o moc lepší. Nejvíce jsem se těšil na ten krásný plácek na fotbal, basket a na všelijaké sportování, ten se objevil jako první, ale nebylo na něm nic krásného a nevím, jestli se dalo mluvit o sportovním plácku. „Nevadí,“ řekl jsem si, „ještě je tu bazén“. Ehm bazén – nebo tomu také můžeme říkat bažina, ale aspoň jsme se měli v čem brodit. Vybalili jsme si, zařadili nás do družstev a přišly první hry, které spočívaly v tom, co nejvíce se znemožnit. Třeba při hře, kdy je vaším úkolem dojít s dvacetikorunou v zadku z bodu A do bodu B. Po této hrozné zkušenosti nastala nejdůležitější chvíle – jídlo. Nikdo by nechtěl ten týden strávit s nepoživatelným jídlem. To první jídlo si už nepamatuju, ale mám dojem, že mi chutnalo, a abych se k tomu dál nevracel, vařili tam dobře. Tak plynul první den a já šel do postele s tím, že první den nestál za nic a že to, co mám napsané tužkou nad sebou na posteli, není vůbec hezké.
Druhý den byl už přesně jako ten, který jsem si představoval, když jsme sem jeli. Ten nehezký sportovní plac už nebyl tak nehezký a začali se na něm ukazovat první lidé, co si šli zaházet nebo zakopat, fara už nebyla tak depresivní, ze hřbitova jsem logicky usoudil, že „Zombie“ jsou jen ve filmech, ale bazén byl přece jenom pořád hnusná bažina. Hry byly bezva a já se bavil, pořád bylo co dělat. Ti lidé už přestali být ledajakými lidmi, ale byli to spolužáci. Už tam bylo vidět, že se v naší třídě nebudou dělat žádné skupinky, ale že každý vyjde s každým. Každý den jsme strávili hraním her a seznamováním se a já se na ten každý nový den těšil! Za zmínku určitě stojí hra se sirkou, kterou jsme měli vyměnit za lepší věci. Co nám tak ti důchodci mohli nabídnout. Po dvou pokusech, kdy jsme odešli se dvěma shnilými jablky, obyčejnou propisovačkou a jednou kradenou dýní, nám otevřela jedna milá babička, která byla štědrá, a dostali jsme pěkný malý džbánek. Tuto hru jsme ale nevyhráli, převálcovala nás pneumatika od traktoru. Skvělá byla také poslední noční hra, na kterou, myslím, budeme všichni vzpomínat, a to hlavně díky naprosto nepřehledné mapě, která se vůbec neztotožňovala s okolím. To jsme ovšem poznali, až když jsme se objevili u „Bramaku“(30 let záruky) a u Ježíše na zdi, který mi málem přivodil infarkt. Nicméně nebyli jsme jediní, kdo měl problém s mapou, protože jsme zjistili, že ostatní družstva také nevědí, kam mají jít. Nakonec vše dobře dopadlo a my jsme si mohli cestou zpátky už jen zpívat.
„Adapťák“ skončil. Naposledy jsme si na plácku, který mi nyní připadal užasný, zaházeli na koš, naobědvali jsme se a odjeli domů. Bylo to tam skvělé a uvědomil jsem si, že jsem štastný člověk. Takhle škola s mými novými spolužáky nemá chybu.

 

Odborná praxe v Korbachu 

V pátek 28. září vyšel v místních novinách – Waldeckische Allgemeine Zeitung – další článek o odborné stáži našich žáků v německých organizacích a firmách, a to tentokrát o praxi Markéty Dvořákové, která absolvovala stáž na Správním úřadu regionu Waldeck – Frankenberg.

 

Odborná praxe v Korbachu

Od 9. září vykonává osm žáků školy odbornou praxi v německých firmách a organizacích. Hned po přijezdu vyšel o celém projektu článek v místním tisku. 

 

Úspěch v soutěži fiktivních firem O nejlepší vizitku

prosinec 2011

Školní fiktivní firma MEŠKALA Car, s. r. o., se umístila na druhém místě v soutěži O nejlepší vizitku fiktivních firem ČR. Do soutěže se přihlásilo 90 fiktivních firem z celé České republiky. Nejlepší vizitky, ke kterým patřila také vizitka firmy MEŠKALA Car, s. r. o., snesly srovnání s profesionálně vytvořenými vizitkami.

 

Fiktivní firma

listopad 2011

Naše škola se již druhým rokem aktivně zapojuje do projektu fiktivních firem. Jedná se o školní projekt, kde jsou hlavními účastníky studenti, kteří mají za úkol vytvořit virtuální firmu, jež svou strukturou, formou a funkcí kopíruje firmu reálnou. Jednotlivé fiktivní firmy mezi sebou obchodují a účastníci tohoto projektu tak mohou získat praktické zkušenosti z oblasti podnikové ekonomiky,účetnictví, manamegentu a marketingu.

Tento způsob vzdělávání je pro Českou republiku poměrně nový, ale ve světě již má velký ohlas, například v USA se využívá fiktivních firem pro zaučení lidí do nové funkce ve firmě či pro zapracování nových pracovníků.

Česká síť fiktivních firem působící na Národním ústavu odborného vzdělávání se nazývá CEFIF a je členem mezinárodní sítě EUROPENPEN International. Úkolem CEFIFu je koordinovat činnost fiktivních firem a poskytovat pomoc při zakládání, vedení a obchodování firmy.

Na naší škole působí v současné době dvě fiktivní firmy, které založili žáci druhého ročníku v minulém školním roce, tento rok pak studenti prostřednictvím firmy uzavírají obchody s jinými firmami.

V rámci tohoto projektu se také pořádají veletrhy, letos proběhnou dva, jeden v Hradci Králové a druhý v Pardubicích. Na veletrzích studenti musí prezentovat firmu krátkým projevem ve dvou jazycích, videoprezentací a katalogem spolu s akční nabídkou. Studenti tak mají možnost získat další dovednosti v oblasti komunikace s lidmi.

CEFIF

Stránky již existující fiktivní firmy

Šimon Krejza
žák třetího ročníku
 

SPORTOVNÍ ÚSPĚCHY ŠKOLY

leden 2010

Velmi dobrým přístupem a kvalitními výsledky se prezentovaly dívky naší školy v rámci účasti ve Středoškolské futsalové lize. Holky daly do hry srdíčko, nechyběly ani potřebné futsalové dovednosti a tak, pro někoho možná překvapivě§, slavily postup ze základní části a neztratily se ani v kole druhém. Zde jsme dokázali jednoznačně přehrát výběr z OA Kostelec nad Orlicí, tříminutový herní výpadek na začátku druhého poločasu nás připravil o vyrovnanou partii s reprezentací Střední školy stavební z Vysokého Mýta. Vyzdvihnout musíme zejména stabilně vysokou individuální výkonnost Anety Peškové a Dominiky Zientkové, gratulujeme samozřejmě celému kolektivu.

Školu reprezentovaly: Miloslava Dejdarová, Barbora Palová, Aneta Pešková, Dominika Zientková, Sabina Vostřelová, Markéta Šotolová, Iveta Zálohová, Veronika Novotná, Pavlína Marečková, Anna Králová a Anna Pulkrábková.

 

Vánoční volejbalový turnaj

21. 12. 2010

Filmové představení, které se konalo v rámci projektu YTEC, uvedl zástupce filmového klubu ve vysokém Mýtě Mgr. Jan Schejbal.

Mgr. Radek Slavík
 

Vánoční volejbalový turnaj

20. 12. 2010

Tradiční vánoční turnaj ve volejbale byl letos spojen s finanční sbírkou, která se konala na podporu Boziana – “našeho studenta” v Africe.

KAždé utkání bylo hráno na dva sety. V případě remízy zvítězilo mužstvo s větším počtem bodů za oba sety.

Vítězem se stala třída P3. Pořadí na dalších místech: 2. – P4, 3. – P2, 4. – P1

Mgr. Radek Slavík

Napsali o nás

18. 10. 2010

Zeitungsbericht Empfang HNA am 09.09.2010

 

Praxe v Korbachu

18. 10. 2010

25. září 2010 se osm žáků naší školy vrátilo ze třítýdenní odborné praxe v německém Korbachu. Všichni považují tuto zkušenost za jedinečnou:

Praxe v německém městě Korbach byla pro mě velkou zkušeností. Celé tři týdny jsem docházela do tamější radnice, na oddělení kultury. Náplní mojí práce bylo především odpovídání na dopisy a také jejich rozdělování, balení a samozřejmě veškeré pomocné práce. Po jazykové stránce cítím zlepšení především v tom, že mnohem lépe vnímám složení věty při rozhovoru, a proto je pro mě snazší překlad a porozumění. Lidé nejen v práci, ale i mimo ni, byli velice milí a ochotní. Všichni se nám snažili ve všem vyhovět a možná právě proto nám kromě domova a rodiny nic nechybělo. A jestli bych jela ještě jednou? Určitě, poznala jsem totiž spoustu nových lidí a míst.

Klára Rybková, P4

Zářijová praxe v Korbachu mi dala možnost poznat jinou kulturu a lidi v ní. Zdokonalení se v německém jazyce a odbourání všech bariér v mluvení bylo skvělé. Moje praxe probíhala nejprve u zvěrolékaře a v druhé polovině pobytu v bance. Získala jsem mnoho nových zkušeností v obou oborech.

Veronika Novotná K, P4

Když jsme ve Vysokém Mýtě nasedali do mikrobusu, řekla bych, že každému z nás byly na očích vidět otázky. Spousta otázek, které mohly být odpovězeny jen v německém Korbachu. I já jsem byla lehce nervózní a bála jsem se, co mě čeká. Den po tom ale bylo po otázkách. Všichni jsme dostali milé „ausbildry“ a vyrazili jsme vstříc novým německým zážitkům. Já jsem se dostala do firmy EWF, což je velká elektrárenská společnost. Všichni ke mně byli milí a nemůžu si stěžovat na nic, co mě za ty tři týdny v této firmě potkalo. Vystřídala jsem tři oddělení: centrum pro zákazníky, plánování a poslední týden marketingové oddělení. Byla jsem ráda, že jsem si mohla udělat alespoň trochu celkovější obrázek o firmě a jejích pracovnících. K tomu mi napomohl i podnikový večírek, na který jsem byla pozvána a velice jsem si ho užila. Musím se přiznat, že moje němčina nebyla a není nejbáječnější, ale domluvila jsem se dá se říct bez problémů a řekla bych, že mě to ještě více nakoplo do studia němčiny. Pro mě byla tato školní akce nejlepší, kterou jsem mohla zažít, a jsem velice ráda, že jsem se nebála a jela jsem.

Žaneta Richterová, P4

Pro mě osobně to byla zkouška, jestli se vůbec v Německu domluvím, což se myslím docela dařilo; prvních pár dní bylo trochu horších, ale později se to zlepšilo. Na praxi jsem byl na krajském úřadě. Pracovní doba byla od 9 do 14 hodin. První týden pobytu jsem byl na personálním oddělení, většinu dne jsem trávil přepisováním dopisů, adres a podobně. V dalších dvou týdnech jsem byl na oddělení turistiky a školství. Tam jsem vyplňoval tabulky podle návodu nebo vystřihoval články v novinách, které pro ně byly zajímavé. Jinak různé primitivní práce jako například dávání dopisů nebo katalogů do obálek. Myslím si, že to byla dobrá zkušenost a že jsem se zlepšil v němčině i angličtině. Lidé v Německu byli přátelští a velmi vstřícní. Každému bych doporučil tam jet.

Vašek Jelínek, P4

Myslím si, že praxe v Korbachu mi osobně velice pomohla. Byla jsem ve spořitelně, náplní mé práce bylo chodit s poštou, psát darovací smlouvy, třídit účty a  psát různé seznamy. Dále jsem lepila výstřižky z novin týkající se ekonomiky. Myslím si, že se moje němčina zlepšila, naučila jsem se spoustu nových slov, dokážu se domluvit, což pokládám za dobré. Jelikož jsem byla na marketingovém oddělení, viděla jsem to, co se ve škole učíme, v praxi. Praxe v Korbachu, tedy alespoň pro mě, měla samé klady, není nač bych si stěžovala a jsem velice ráda, že jsem tam mohla být.

Veronika Novotná L, P4

Praxe v Korbachu byla skvělá. Pobyt byl sice delší, ale o to přínosnější. Ubytovaní jsme byli vsichni v jednom domečku, který se mi líbil. Já vykonávala svou práci dva týdny v Kaseller Bank. Moje „ausbilderka“ (slečna, co mě měla na starost) byla velice milá. Rozuměly jsme si velice dobře. Když byl nějaký problém, jak se vyjádřit, vždy jsme si nějak pomohly. Mojí náplní práce bylo sledovat práci u přepážky, komunikaci se zákazníky. Občas jsem něco okopírovala, přinesla či roztřídila. Veškerý personál v bance na mě byl velice milý. Jeden týden jsem strávila u veterináře. Tam mě měl na starost jeden z lékařů. Čas mi tam utíkal velice rychle, protože bylo stále co dělat. Pomáhala jsem uklízet ordinaci po každém zvířátku, vylepovat a zapisovat do očkovacích průkazů, pomáhala jsem čistit klece po zvířatech po operacích. Dokonce jsem si zkusila asistovat u operací. Dvakrát mě vzali do vesnic, kam jezdili za krávami. Jeden den jsme také jeli za jedním případem a navštívili pejska po operaci. S komunikací tam také nebyl žádný problém. Sice to tu pro mě bylo těžší, hlavně odbornější slovíčka, ale stejně tak jako v bance jsme se vždy domluvili. Ve volném čase nás vzali lidé z městského úřadu v Korbachu i další mladí lidé, které jsme poznali, např. na diskotéku, do restaurace nebo vyhlášené hospody. Měli jsme štěstí a jeden z víkendů se tam konal Herbstmarkt (pouť), který jsme také navštívili. Já a čtyři další slečny jsme se vydaly také do 30 km vzdáleného Wilingenu, který je vyhlášeným turistickým střediskem. Tam jsme navštívily poměrně veliký plavecký bazén. Velice mě ohromily vlaky, které tam jezdí. Město Korbach se mi také líbilo. Poznala jsem nové lidi a vyzkoušela si, jak dokážu komunikovat v cizím jazyce. Zjistila jsem, že strach, který jsem měla před odjezdem, rozhodně nemusel být tak veliký. Každému bych tuto zkušenost doporučila. Jsem vděčná škole, že mi to umožnila. Neváhejte, když se vám této možnosti dostane, a jeďte. =)

Andrea Škorpilová, P3
 

Lyžařský výcvik P2

6.–13. 2. 2010

Lyžařský výcvik třídy P2 proběhl již tradičně na horské chatě Karosy Brandýs ve Strážném v Krkonoších. Sestava stálých členů zůstala beze změny: vedoucí kurzu – PaedDr. Jiří Podroužek; instruktoři – Radek Slavík (lyže) a Jakub Novák (snowboard), logistický tým (kuchaři) – manželé Dastychovi; lapiduši – otec a syn Bělehrádkovi; správce chaty – pan Kysilko (na závěr kurzu mu zateklo do bot). Z třídy P2 se kurzu zúčastnilo 19 lyžařských a snowboardových nadšenců a jako staří mazáci jeli za třídu P3 Vašek a Šíma.

Po dvou letech na nás konečně čekala pořádná zima. Metr sněhu a teploty až k mínus dvaceti. Jezdit se začalo v neděli a zdolávali jsme postupně svahy od modré louky až po černou sjezdovku v Herlíkovickém areálu. Běžkaři se dostali na vrchol Svatého Petra, když poté „upravovali“ běžeckou stopu při osmikilomerovém sjezdu do Strážného. Večery se odehrávaly za všeobecné zábavy, na které naši mladí lyžaři a mladé lyřařky pošetřili vždy dost energie. Pohodový týden se obešel bez vážného zranění, a proto nelze lyžařský zájezd hodnotit jinak než jako nadmíru zdařilý.

Mgr. Radek Slavík
 

Hry pro Boziana

leden 2010

Ve čtvrtek 28.1. 2010 se ve škole uskutečnila tradiční sbírka na školné pro našeho keňského svěřence Boziana. Po předloňské přehlídce masek a loňské „vypečené“ sbírce, jsme letos uspořádali školní přebor v různých společenských hrách a podobných disciplínách. Každý žák a učitel přispěl na Bozianovo roční školné ve formě startovného v disciplíně dle svého výběru. Možnosti byly široké – mohli jsme si zahrát stolní fotbálek, Poker, Prší, Člověče, nezlob se! či vyluštit Sudoku, a kdo zrovna neměl soutěživou náladu, mohl se v taneční lekci Jiřiny Váňové naučit Jive (pokud přežil 🙂 .

Školní přeborníci v jednotlivých disciplínách si odnesli hodnotné ceny a ostatní dostali pololetní vysvědčení 🙂 . Legraci a rozptýlení od běžného vyučování jsme si snad užili všichni.

A kolik peněz se nám vlastně letos podařilo vybrat? Neuvěřitelných 5290,- Kč!

Díky všem za účast a příspěvky a přeji hodně síly, elánu a radosti z práce do druhého pololetí.

Veronika Šlezingrová
 

Berlín 2009

listopad 2009

28. listopadu loňského roku, v sobotních ranních hodinách se naše výprava, to znamená šest studentek naší školy, dvě další slečny z Vysokého Mýta a pětičlenná pražská skupina, vydala Euro City expresem “nach Berlín”.

Pražské sdružení Tandem zorganizovalo týdenní pobyt v Berlíně pro zájemce, kteří chtěli poznat kulturu, historii, lidi a každodenní život německého hlavního města.

Program, který nám připravila skupina lidí z Frosch hostelu, kde jsme celý týden více než královsky bydleli, byl velice nabitý, pestrý a pro mnohé z nás velice poučný. Navštívili jsme taková výjimečná místa, jakou jsou například německý “Reichstag”, Brandenburskou bránu, museum The story of Berlin, které nás provedlo historií Berlína od první světové války až do současnosti, expozice a interaktivní pochod s názvem “Po stopách Berlínské zdi”, Muzeum holocaustu a mnohá další zajímavá místa.

Komu se zdá, že výlet byl jenom samá kultura, ten se plete. Užili jsme si krásy nočního Berlína, atmosféru proslulých vánočních trhů a byli jsme také častými návštěvníky berlínských nejznámějších nákupních center.

Weißes Bier, Weihnachtsmarkt nebo třeba Morgen Kaffee – zážitky, které stály za to prožít.

Dominika Zientková, P3
 

Předvánoční Vídeň

prosinec 2009

V pátek 11. prosince vyrazili žáci naší školy na tradiční adventní zájezd. Po dvou letech jsme opět navštívili Vídeň. Prohlédli jsme si vyzdobené historické centrum města, ochutnali tradiční vánoční pochoutky na adventním trhu před radnicí a nakoupili jsme drobné dárečky a suvenýry. Součástí zájezdu byla i návštěva ojedinělé výstavy věnované impresionismu v galerii Albertina.

I když nám letos počasí příliš nepřálo, myslím, že se výlet vydařil a všichni si den v rakouské metropoli užili. Ke konci dne už jsme ale byli moc rádi, že se nám mezi neuvěřitelným množstvím návštěvníků Vídně nikdo neztratil a zdárně jsme se všichni navrátili domů.

Mgr. Veronika Šlezingrová
 

Turnaj ve futsale dívek

prosinec 2009

V letošním roce se družstvo dívek zúčastnilo Futsalové ligy ČR. 15. prosince se v hale Domova mládeže ve Vysokém Mýtě konalo místní kolo, kterého se kromě našich děvčat zúčastnila i družstva z Obchodní akademie Kostelec n/O, ze Střední školy cestovního ruchu Choceň a z Integrované školy technické Vysoké Mýto.

Tři prohry nemohly zkazit našim děvčatům radost z pohybu a ze dvou vstřelených branek. Do regionálního finále postoupila Obchodní akademie z Kostelce a Střední škola cestovního ruchu z Chocně.

 

Sportovní den základních škol

prosinec 2009

8. prosince pořádala naše škola již 14. ročník sportovního turnaje základních škol ve Vasokém Mýtě. Žáci 8. a 9. tříd základních škol Jiráskova a Javornického se utkali v basketbale, florbale, futsale a vybíjené. Vítězem turnaje se stala základní škola Jiráskova.

 

Koncert skupiny 4TET

prosinec 2009

7. prosince navštívila naše škola koncert vokální skupiny 4TET. Koncert se konal ve Východočeském divadle Pardubice.

 

Přednáška

listopad 2009

Přednáška na téma rodinné a trestní právo se pro třídu P4 uskutečnila dne 26. listopadu. Přednášel kurátor Městského úřadu ve Vysokém Mýtě pan Tomáš Sedláček.

 

Přednáška

listopad 2009

25. listopadu proběhla preventivní přednáška pro třídy P1 a P2 na téma nezdravé závislosti – kouření. Přednášel Mgr. Krampota z organizace ACET.

 

Přednáška

listopad 2009

5. listopadu se ve třídě P4 konala přednáška o problematice správního práva se zaměřením na matriku. Přednášela paní Zajíčková z Městského úřadu Vysoké Mýto.

 

Praha

listopad 2009

Praha, matka měst, srdce Evropy nebo taky Stověžatá Praha. Prostě naše hlavní město a také jedno z maturitních témat z angličtiny nebo němčiny. Bohatá na kulturní památky, sídlo naší vlády, centrum obchodů a nákupních center. Tyto všechny informace nám poskytly záminku, udělat si výlet, neboli exkurzi, do největšího města v České republice.

Ve středu 25.11. jsme se v nekřesťansky časných ranních hodinách nasunuli do už tak plného vlaku a vyrazili za dobrodružstvím. Přečkali jsme cestu a potom jsme se vrhli do víru velkoměsta. Prošli jsme všechny známé pražské památky a pokaždé se nám dostalo odborného výkladu o dané budově, mostě, soše či věži z úst paní učitelky Šlezingrové v anglickém jazyce, abychom měli praktickou ukázku toho, co se od nás u maturity očekává, a samozřejmě také pro to, aby naši milí francouzští přátelé rozuměli, o čem je řeč.

Poté jsme se přesunuli do Parlamentu ČR, kde nás čekala přednáška a prohlídka budovy, kde sídlí naše Poslanecká sněmovna. Po důkladné bezpečnostní kontrole, nemálo podobné té na letišti, abychom snad náhodou neměli v úmyslu nechat naši vládu vylétnout do povětří nebo se zbavit neoblíbeného poslance, jsme se konečně dostali dovnitř do Velkého sálu. Zrovna byla přestávka, takže jsme chtěli počkat na pokračování nějakého jednání, ovšem, ne že by nás to překvapilo, naši milí politici ani patnáct minut po desetiminutové přestávce nebyli na svých místech a tak se nemohlo začít. I tohle je vlastně vizitka našeho vedení. Nakonec jsme se spokojili s výkladem paní průvodkyně – nebo kdo to byl – a odešli.

Následně jsme se rozdělili na dvě skupiny. První šla na hrad, zatímco druhá s vedením pana ředitele Slavíka rázovala do Židovské čtvrti. Domácí příprava vedoucího naší skupiny v Židovské čtvrti se ukázala jako brilantní. Ve vteřině by z něj mohl být průvodce po Praze. A nakonec následoval, studenty vyžadovaný, rozchod, který někteří z nás využili k nákupu vánočních dárků.

Jak můžete vidět na fotkách, počasí se na ten jeden den umoudřilo, usmálo se na nás sluníčko a náš pražský výlet se opravdu vydařil.

Iveta Jansová, P4
 

Francouzský podzim na české škole

prosinec 2009

Od 1. září až do 15. prosince 2009 působí na naší škole François Lapresle, student druhého ročníku École Supérieure de Commerce (ESC, Vysoká škola obchodní) z Pau. Vykonává zde část své zahraniční stáže, kterou musí francouzští studenti povinně absolvovat. Dva měsíce strávil v Londýně a zbývající čtyři měsíce ve Vysokém Mýtě, jako asistent a lektor francouzského jazyka na Střední škole podnikání. Společně s ním se až do poloviny října na vyučování podílela také Carole Agoli Agbo a nyní k nám občas zavítá i Amaryllis Martinelli a Marion Noviel, rovněž studentky ESC, v současné době stážistky podniku Iveco.

 Carole a François poskytli interview reportérům naší školy, Štěpánce Vomočilové z P2 a Lukáši Javůrkovi z P3.

INTERVIEW avec CAROLE et FRANÇOIS
Štěpánka Vomočilová (P2) et Lukáš Javůrek (P3)

Vous vous appellez comment?

Carole: Je m’appelle Carole Agoli.

François: Je m’appelle François Lapresle.

Vous avez quel âge et vous habitez ou?

Carole: J’ai 21 ans et j’habite a Évreux.

François: J’ai aussi 21 ans et j’habite a Lyon.

Qu’est-que vous aimez? Quels sont vos gouts?

Carole: J’aime beaucoup le sport, surtout faire de l’athlétisme que je fais depuis 7 ans, en général le saut en hateur et le 10 000 metres. Puis j’aime la dance, les animaux, la musique et j’aime la lecture.

François: J’aime les sports d’hiver, le tennis (j’ai commencé des l’âge de 3 ans), la musique rock, les voyages, les animaux et les soirées entre amis.

Quelles études faites-vous?

C + F: Nous étudions a l’ESC PAU (École Supérieure de Commerce) ou nous étudions le Management, le Marketing et les Finances. Nous venons de terminer notre premiere année.

Vous etes en République tcheque pour la premiere fois?

Carole: Oui.

François: Non. J’ai été a Prague 3 jours avec mes amis en 2007.

Pourquoi vous etes ici? Qu’est-que vous faites en République tcheque?

Carole: Maintenant je travaille a IVECO et je visite votre école, le reste du temps je travaille chez IVECO.

François: J’ai travaillé pendant 2 mois a Londres et maintenant je vais passer 4 mois en tant qu’assisstant professeur de français.

Vous etes contents avec le travail avec les étudiants dans notre école?

C + F: Oui, on aime le travail avec les étudiants parce-qu’on peut parler avec les étudiants et partager nos cultures.

Vous aimez la République tcheque?

Carole: Oui, je préfere les grandes villes (Praque, Kutná Hora).

François: Et on peut visiter beaucoup de monuments historiques. J’adore Prague.

Qu’est-que vous pensez sur les Tcheques?

C + F: On pense que vous etes aimables au contraire des Anglais.

Quelles villes tcheques avez-vous visitées?

Carole: Chrudim, Dětěnice, Hradec Králové, Vysoké Mýto, Litomyšl, Pardubice, Častolovice

François: Prague, Litomyšl, Vysoké Mýto, Pardubice, Telč, Kutná Hora.

Quels pays avez-vous visités?

Carole: Portugal, Belgique, Pays-Bas, Grande Bretagne, Maroc, Algérie, Tunisie, Lybie, Egypte, Togo, Mayotte, République tcheque.

François: États Unis, Cuba, Maroc, Tunisie, Egypte, Tanzanie, Espagne, Portugal, Angleterre, Ecosse, Irlande, Grece, Croatie, Italie, Hongrie, Allemagne, République tcheque, Chine, Norvege, Suisse.

Merci pour l’interview!

Přítomnost francouzských lektorů ve škole hodnotí studenti velmi pozitivně. Nápadně vzrostla aktivita při vyučování, snaha porozumět a vyjádřit se. Zlepšuje se výslovnost a roste slovní zásoba, při hledání správného výrazu mnohdy pomůže i angličtina nebo gestikulace. Většina si začala dělat poznámky při hodině! Obr. 4: Skupinka

Nejoblíbenější a nejefektivnější je konverzace v malých skupinkách. Jako východisko slouží text, otázky, názor, slovní zásoba a cvičení k určitému tématu apod. Obr. 5: Il fait du sport

François a Carole připravili vynikající prezentace o sobě a své škole, o počasí ve Francii, o zvláštnostech francouzských regionů, o francouzském školství, François vyprávěl o svém působení v Londýně a o francouzské hudbě, Marion se podělila o své zážitky z tříměsíční stáže v Disneylandu na Floridě a cestě po USA. Všechna tato vystoupení měla mimořádný úspěch a studenti si vyzkoušeli konsekutivní tlumočení. obr. 6: Carlos a Lukáš

Také naši studenti připravují prezentace podle vlastního výběru. Tradičně nejúspěšnější jsou ty, kde je patrné osobní nadšení pro dané téma. V takovém případě se rozvine i následná diskuze, a to ve francouzštině. V řadě skvělých prezentací zazářila Sága Twilight ( Saga du désir interdit) Veroniky Horáčkové z P4, která rozpoutala vášnivou polemiku. Prezentace Lukáše Javůrka (Carlos Santana) a Pavly Neumannové (Krásy Jižních Čech – La Boheme du Sud) z P3 se tak vydařily, že byli oba požádáni, aby je předvedli ještě ve 4. ročníku.

V rámci prezentace o Vysokém Mýtě jsme 1. října navštívili také městskou galerii. Pan ředitel Dr. Pavel Chalupa nás laskavě přijal a osobně nám ukázal nejen aktuální výstavu v Juškově galerii, díla mladých umělců královských věnných měst, ale zavedl nás i do tajemné budovy staré radnice a bývalého okresního soudu. Všichni byli okouzleni jeho dokonalou francouzštinou. Obr. 7: S Dr. Pavlem Chalupou při prohlídce galerie

13. října přijal naše francouzské hosty starosta města Vysoké Mýto ing. Martin Krejza, pohovořil s nimi o jejich studiu a dojmech z pobytu v České republice a zavzpomínal na dobu, kdy vyučoval angličtinu na SŠPo. Obr. 8: Přijetí na radnici

Palačinkový den (La Journée des crepes) se ve Francii slaví sice 2. února, ale my jsme si ho dopřáli již v říjnu v kuchyňce DDM Mikádo za laskavé podpory paní ředitelky Heleny Kejzlarové. Šéfkuchař François namíchal správné francouzské těsto a trpělivě pomáhal každému, kdo si chtěl připravit vlastní palačinku. Podávaly se s marmeládou, s cukrem a citrónem a hlavně s nutelou.

25. listopadu se naši hosté a třída P4 za doprovodu pana ředitele Mgr. Radka Slavíka a paní Mgr. Veroniky Šlezingrové zúčastnili výletu do Prahy, spojeného s návštěvou Parlamentu.

«La journée a Prague a vraiment été super !! C’était vraiment intéressant, Veronica connaissait vraiment bien les lieux et elle nous l’a fait partagé avec plaisir. Par contre j’ai dormi comme un bébé cette nuit parce qu’on a vraiment bien marché, mais ça fait du bien. Tout le monde a été adorables avec nous. Le parlement c’était super. C’est la premiere fois que j’en visitais et l’hotesse (qui parlait francais) a été vraiment gentille aussi. C’était une journée tres instructive.» (Marion Noviel)

„Výlet do Prahy byl opravdu super!! Bylo to moc zajímavé, Veronika znala perfektně všechna místa a nadšeně nám o všem vyprávěla. Takže jsem pak v noci spala jako mimino, protože jsme se dost nachodili, ale bylo to příjemné. Všichni na nás bylo moc hodní. Parlament byl super. Byla jsem tam poprvé a průvodkyně (které mluvila francouzsky) byla taky moc milá. Byl to velmi poučný den.“

Obr. 14: Ve sborovně, poslední den s Carole

A 11. prosince pojedeme společně do předvánoční Vídně…

Co si o tomto způsobu výuky myslí studenti?

Určitě se v nás něco pohlo. Přinejmenším jsme si uvědomili, jak je francouzština krásný jazyk a že je opravdu třeba mít nějakou slovní zásobu… ve mně osobně se probudila touha být lepší. (Monika, P3)

Jsem ráda, že máme možnost komunikovat s rodilými mluvčími. Největší přínos pro mě mají prezentace lektorů, hodně se toho dovíme, nejen o Francii, ale i o jiných zemích, které navštívili. Myslím, že se nám rozšířila slovní zásoba. (Zuzka S., P4)

Mně osobně to moc vyhovuje, protože já co slyším, si zapamatuji a poté to v nějaké situaci použiji. (Jarda, P4)

Líbí se mi prezentace, protože si to musíme připravit a naučit se správnou výslovnost. (Tereza, P4)

Zvykáme si soustředit se na delší mluvený projev a na vysvětlování slovíček francouzsky. (Klára, P4)

Je to dobré, když překládáme prezentace nahlas a společně, protože ne všemu rozumíme. (Bára, P4)

Největším přínosem jsou pro nás rozhovory ve skupinkách. Nutí nás to mluvit, čteme apod. A naučíme se spoustu slovíček. (Petra P4)

Nejvíce se mi líbí rozhovory ve skupinkách, protože je nás míň a navzájem se doplňujeme. Nemusíme se tak ostýchat, že řekneme něco špatně. (Kristýna, P3)

Můžeme mluvit o mnoha věcech, porovnávat naše názory a být samostatní. (Ondra, P4)

Osvěžuji si naučené fráze, slovíčka a celkově gramatiku a navíc se i dozvím aktuality z Francie. (Honza, P2)

Naučila jsem se dávat si pozor na výslovnost, aby mi rozuměli … a naučila jsem se vždycky se nějak vyjádřit – francouzsky! (Lenka, P4)

Naučili jsme se komunikovat, nestydět se, když něčemu nerozumíme a především být aktivní a získávat slovní zásobu. (Iveta, P3)

Přestala jsem se bát mluvit. A musím mluvit! …Začala mě bavit francouzština. (Zuzka K., P4)

Musíme víc přemýšlet a když nerozumíme, vysvětlují nám to francouzsky. Já si myslím, že je úžasné, že jsou tady a mají s námi trpělivost a snahu nás učit…Ať už děláme cokoliv, rozšiřujeme si slovní zásobu a je to zábavné. Baví mě to a vždy se na to těším. (Zuzka K., P4)

A jak vidí svůj pobyt ve škole François Lapresle?

«Mon séjour au lycée a été tres formateur. J’ai pu d’une part comprendre comment le systeme scolaire fonctionne en République tcheque. D’une autre part, j’ai pu créer des liens avec de nombreuses personnes (professeurs et étudiants). Lors des cours, j’ai pu développé mes capacités d’organisation (préparation de cours) ainsi que ma créativité (trouver et approfondir des sujets de discussion).

J’ai pu partager ma culture et ma langue qui me sont tres cheres et en contre partie découvrir la culture du pays. Je me suis lié d’amitié avec tous les étudiants et j’étais content de pouvoir observer une progression de chacun dans la langue. Au cours de ces trois mois, je me suis senti utile pour les étudiants.»

„Pobyt na vaší škole mě velmi obohatil. Jednak jsem mohl poznat, jak funguje školský systém v České republice, rovněž jsem mohl navázat vztahy s mnoha lidmi (s učiteli i studenty). Během vyučování jsem rozvinul své organizační schopnosti (při přípravě na vyučování) a kreativitu (hledání a prohlubování témat k diskuzi).

Mohl jsem sdílet svou kulturu a jazyk, který je mi velmi drahý, a na druhou stranu poznávat kulturu vaší země. Spřátelil jsem se se studenty a jsem rád, že jsem mohl sledovat jejich pokroky. Během těchto tří měsíců jsem se zde cítil velmi užitečný.“

Zážitků je mnoho, ze třídy, výletů i z osobních setkání mimo školu. Zjistili jsme, že francouzština je krásný jazyk a že se jistě vyplatí vynaložit úsilí, aby náš projev byl plynulejší a dokonalejší… a že je to hlavně úžasný prostředek k tomu, abychom k sobě měli blíž.

PhDr. Jarmila Svatošová
 

Přednáška T. Graumanna

listopad 2009

Naše škola měla příležitost pořádat přednášku pana Toma Graumanna, jednoho z 669 Wintonových dětí, zachráněných před nacisty v roce 1939. Pan Graumann s námi sdílel svůj životní příběh. Pro lepší názornost použil formu prezentace, kde propojil historické souvislosti se svými zkušenostmi. Studenti využili možnosti ptát se pana Graumanna v následné diskusi. Několik studentů se setkalo s manželi Graumannovými i v hodině angličtiny.

Mgr. Gabriela Spilková

 Jedna ze studentek přednášku hodnotí takto:

„Přednáška nebyla obvyklého charakteru, což jí udělalo o to zajímavější. Myslím si, že více takovýchto sezení by bylo jenom přínosem. Je důležité připomínat si takového historické události, které změnily životy mnoha lidí.“

Domča

STUŽKOVACÍ VEČÍREK P4

říjen 2009

Těžko uvěřit, že jsme na „Podnikatelce“ už 4 roky, ale je to tak.Čas letí a najednou tu byl „stužkovák“. Po menších problémech s vhodným místem pro náš přechod do řad maturantů, jsme se rozhodli pro pizzerii Stodola, nacházející se kdesi mezi paneláky a poli ve Vysokém Mýtě. Na místo se dostavili všichni téměř včas a téměř v plném počtu, společně s několika učiteli.

Těsně před samotným stužkováním došlo k menšímu kolapsu se stužkami s přispěním p. uč. Vítkové, která se rozhodla přečistit odznaky maturantů nápojem našeho drahého pana ředitele 😉 ale všechno se vyřešilo a třídní učitel, pan Podroužek, nám důstojně předal naše, lehce vlhké, stužky.

Následoval nezbytný připitek, načež se naši učitelé ukázali jako skvělí baviči a tímto jim všem děkujeme, že se dostavili. Velký dík tímto také patří hlavně pro paní učitelky: Vítkovou, Patkovou a Prudičovou, které nás v tom nenechaly a vytrvaly nejdéle z učitelů.

Zkrátka: jedlo se a pilo, zpívalo a tančilo a my si to opravdu báječně užili…

Iveta Jansová, P4
 

NICHOLAS WINTON – SÍLA LIDSKOSTI

říjen 2009

V úterý 20. října se naše škola zúčastnila filmu a následně diskuze na téma: „Nicholas Winton – Síla lidskosti“. Pro mnohé z nás se jednalo o naprosto neznámého člověka, Angličana, kterému se v roce 1939 povedlo zachránit 669 židovských dětí z rukou nacistů. Naprosto neuvěřitelný příběh neskutečně odvážného a zarputilého muže, který měl silný cit pro vidění neblahé budoucnosti Židů, a pochopil, že pokud nezakročí on, nepomůže těmto dětem nikdo. Měl jen málo času, spoustu překážek a přesto to dokázal. Dostal všechny tyto děti pryč z Čech a Slovenska do Anglie do náhradních rodin.

Jedná se o velmi skromného muže, který o svém činu nikomu neřekl a na všechno se přišlo až vlastně náhodou. Za svou statečnost a nesobeckost dostal mnoho vyznamenání v různých zemích, např. v ČR to byl Řád TGM.

Naprostá tma během promítání filmu, zajistila dostatek soukromí k nenápadnému setření slz i tvrdým povahám. Byl to opravdu velmi silný emotivní zážitek, který nám zase trochu poodhalil, jak to kdysi doopravdy bylo a teď už si opravdu zvážíme, jestli někoho nazveme hrdinou. Protože kromě tohoto starého muže má málokdo právo být nazýván tímto titulem.

Dne 19. května 2009 oslavil Nicholas Winton své 100. narozeniny a spousta škol se snaží o to, aby mu byla udělena Nobelova cena míru, takže i my jsme se zapojili a odeslali petici s podpisy všech našich studentů a učitelů dramaturgovi projektu, který nás pořadem provázel a všechny petice potom odešle do příslušných vyšších míst.

Myslím si, že hodně lidí říká, že něco nejde udělat, protože to nikdy ani nezkusili. Je to jenom záminka. Většina věcí i zdánlivě nemožných tvrdou prací dosáhnout lze. Myslím, že je to vůle, co lidem často schází. (N. Winton)

Pokud vás toto téma zaujalo, více informací najdete na www.wintonfilm.com .

Iveta Jansová, P4
 

Jazz band SOZO z Kalifornie

Říjen 2009

Dne 13. října téměř tři desítky našich studentů včetně dvou lektorů francouzštiny měly možnost se zúčastnit koncertu pětičlenné jazzové kapely SOZO z USA s následnou diskuzí v angličtině se členy této skupiny. Studenti od hudebníků zjišťovali zajímavosti o Kalifornii a o jejich způsobu života. Mohli se tak dozvědět nejen o krásné přírodě v Kalifornii a nevšedních koníčcích některých členů skupiny, mezi které patří vášeň saxofonisty Bena pro staré automobily, kterých má celkem jedenáct.

Sami studenti se o této akci vyjádřili takto:
Anička: „Poznání jazzu a i kalifornské angličtiny.“
Bára: „Všichni byli sympatičtí.“
Michal: „Zaujalo mě, že mají odlišný způsob života. Líbí se mi, co dělají ve svém volném čase.“
Nikola: „Všichni dohromady byli dobře sladěni.“
Erik: „Perfektní bubeník.“
Patricie: „Byla to dobrá zkušenost.“

 

Návštěva z Virginie

Září 2009

Začátkem září naší školu opět navštívila paní Catherine R. Beale z Virginie, USA. Podílela se na výuce v hodinách angličtiny a tím studenty obohatila o zajímavosti ze své země, a především svojí vitalitou a velmi vstřícnému vztahu ke studentům přispěla k příjemnému startu do nového školního roku.

 

Návštěva divadelního představení

září 2009

Dne 22. září navštívili žáci naší školy divadelní představení Revizor, a to v podání Klicperova divadla v Hradci Králové.

 

Seznamovací kemp třídy P1

Září 2009

vloženo: 24. IX. 2009

Týdenní pobyt třídy P1 v oblasti Toulovcových maštalí se konal od 14. do 18. září. Cílem kurzu bylo poznání sebe sama i svých spolužáků.

Na rozdíl od minulého roku počasí umožnilo všechny seznamovací aktivity realizovat v přírodě.

Pondělní program byl směřován k získání co největšího počtu bodů jednotlivých družstev, která si za ně na úterním výletě do skal uvařilo guláš. Před vařením každý slanil 15 metrovou skalní stěnu a absolvoval lanovou dráhu, kde měl prokázat odvahu a obratnost.

Ve středu dopoledne se měli účastníci kurzu v rámci strategické hry stát co nejrychleji milionáři. Cesta k prvnímu vydělanému milionu byla sice složitá, ale pro mladé podnikatele to byla otázka jedné hodiny. Odpoledne se rozpoutala vodní bitva, která skončila hromadnou sprchou a společným skokem do bazénu.

Večerní program vyplnila přednáška Mgr.Krampoty z organizace ACET na téma Vztahy, sex, a AIDS.

Ve čtvrtek se konala zimní olympiáda, která byla letos rozšířena o běh trojic na jedněch lyžích. O noční zábavu se postaraly především akční hry, ve kterých bylo třeba prokázat odvahu a orientaci v terénu.

Týden utekl jako voda. Byl to týden plný legrace, navazování nových přátelství a poznání sebe sama.

Honza, Hanka, Matyáš a Pavel – instruktoři kurzu
 

Ohře 2009

19. – 23. 6. 2009

Loni se nám na Ohři zalíbilo natolik, že jsme se pro ni rozhodli i letos. Zkrátili jsme pobyt o jeden den, takže jsme se nalodili pár kilometrů pod Sokolovem a první naše zastávka byla v tábořišti Loket.

Vodáckou výpravu tvořili žáci P3 – Martin, Matěj, Kristýna, Aneta, Martina a Markéta, za maturanty P4 jeli Jirka s parťákem a Vojta.

Mezinárodní posádku vytvořil kapitán paroplavby Sláva a Carole, která přijala na vodácký zájezd až z Francie.

Na Lokti jsme si vyprosili kousek louky a byli jsme rádi za ni, protože zde bylo beznadějně narváno. Druhý den jsme měli zajištěný nocleh v Karlových Varech. Plavba proběhla naprosto bez problémů, nejtěžší úseky nás však teprve čekaly. Peřej Hubertus už není to, co bývala. Přesto se jedné posádce podařil dokonalý eskymák, ovšem bez horního obratu. Byla to předzvěst potápěcího dne, protože co chvíli byla nějaká loď dnem vzhůru. Situace začala být kritická, když se spustil prudký déšť a citelně se ochladilo. Schovali jsme se na břehu pod stromy, rozdělali oheň a popůjčovali si zbylé suché prádlo. V Radošově na nás čekala prázdná louka a plná hospoda.

Poslední úsek do Klášterce jsem už zvládli bez problémů a v útulném tábořišti, kde tekla i teplá voda, jsme strávili klidnou noc.

Ohře ani tentokrát nezklamala – krásná příroda, dobrá parta, počasí až na tu zimu a déšť nám přálo – prostě žádná trudomyslnost. Za rok AHOJ na Vltavě.

Mgr. Radek Slavík
 

Exkurze do muzea v Osvětimi

12. 6. 2009

V pátek 12. června uspořádala naše škola exkurzi do bývalého nacistického koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Během prohlídky táborů Auschwitz I – Osvětim a Auschwitz II – Březinka, která trvala asi pět hodin, nás průvodci seznámili s podmínkami, ve kterých zde během 2. světové války žily, pracovaly a umíraly statisíce vězňů převážně z tehdejšího Polska, Maďarska, Sovětského Svazu a Československa.

Návštěva tábora a pietní atmosféra muzea na nás všechny velmi zapůsobila. Osobní konfrontace s hrůzami, které se tu odehrávaly, nutí k zamyšlení se nad tím, kde se v člověku bere taková nesmyslná nenávist a schopnost takhle ubližovat jinému člověku.

Z exkurze v Osvětimi jsme si nepřivezli mnoho příjemných dojmů, ale byla to zkušenost, kterou by měl zažít každý člověk. Pak bychom snad mohli věřit, že k něčemu takovému, co se odehrávalo v koncentračních táborech, už nikdy nedojde.

 

Itálie 2009

29. 5. – 6. 6. 2009

Rosolina Mare – poloostrov s borovicovými háji se stal na týden místem, kde jsme trávili ozdravný pobyt u moře. Bydleli jsem přímo v centru letoviska. Obklopeni obchody, hotely a zejména útulnými pizzeriemi, kde, jak jsme zjistili, se nepodávala jen pizza.

Ubytování bylo fajn, jen ti učitelé nemuseli být tak blízko.

Z čeho jsme měli obavu, bylo počasí. Předpověď moc sluníčka neslibovala, a když jsme se druhý den po příjezdu probudili do deštivého rána, vypadalo to, že místo plavek budeme potřebovat spíše deštníky a pláštěnky. Večer jsme to už nemohli ale vydržet a za mírného deště jsme poprvé vyzkoušeli moře. Bylo teplé, jen lidé procházející se v pláštěnkách po pláži se na nás dívali jako na blázny.

Další dny se naštěstí vyčasilo, takže jsme se už nemuseli po koupání převlékat do teplého oblečení. Polehávání na pláži nám zpestřoval čilý přímořský obchod a občasný sportík. Výlet do Benátek byl pak příjemnou změnou. Nikdo se neztratil, a tak jsme mohli večer opět vyrazit do víru nočního života. Do deseti hodin se toho však moc stihnout nedalo, zvláště když učitelé vyvíjeli zbytečnou aktivitu v přepočítávání a kontrolou na pokojích. V jejich síti uvízl jeden nepoučitelný pašerák, který se nám snažil zpříjemnit večery v apartmánech.

Dojemné loučení s Tádou, poslední nákupy a pak už jen balení, uklízení, oprava dveří (20 euro) a hurá domů. No ono to zase takové těšení nebylo.

Líbilo se nám tady, bude na co vzpomínat.

 

Slavnostní vyřazení absolventů

28. 5. 2009

Dne 28. 5. 2009 byli po úspěšné maturitní zkoušce posláni do života následující absolventi školy:
Prospěli s vyznamenáním:
Petra Kočová, Jan Novotný, Martina Vaníčková, Lenka Martincová, Lucie Svobodová, Adéla Šafářová, Petr Matějka.
Prospěli:
Nikola Bahníková, Nikola Břízová, Martina Hladíková, Jiří Jakoubek, Martina Jansová, Ludvík Kalibán, Markéta Martínková, Markéta Martínková, Markéta Martínková, Sandra Moravcová, Lucie Pekařová, Vojtěch Petira, Renáta Pirošová, Tadeáš Resler, Květuše Soukupová, Filip Stránský, Michaela Truncová.

Mgr. Radek Slavík
 

Exit Tour 2009 na naší škole

7. 5. 2009

V rámci projektu Exit Tour proběhly na naší škole přednášky na témata sex, AIDS, vztahy, drogy, šikana nebo partnerství. Přednášky byly zajišťovány ve spolupráci s organizacemi „ACET ČR“ a „Nadace Mezinárodní potřeby“.

Exit Tour navazuje na pořad EXIT 316, což je křesťanský publicisticko-vzdělávací program pro mládež. Vychází z víry v Boha, víry v Krista a víry v Bibli a jeho cílem je ukázat mladým lidem na další, dnes již často zapomenutou a neznámou možnost řešení jejich každodenních problémů podle biblických principů.

Série přednášek byla doplněna koncertem americké skupiny DIZMAS.

Mgr. Radek Slavík
 

Exkurze P4, úřad práce ÚO

24. 4. 2009

Pracovníci Úřadu práce v Ústí nad Orlicí přijeli tentokrát přednášet na naši školu. Maturantům poskytli informace spojené s jejich uplatněním na trhu práce.

Mgr. Radek Slavík
 

Exkurze Škoda – Auto P2,P3

15. 4. 2009

Prohlídka muzea a výrobního zájezdu byla ukázkou, jak propracovaný marketing má firma Auto Škoda. Od úvodního uvítání až po konečnou prohlídku závodu jsme se setkali s profesionálním jednáním našich průvodců.

Na začátku exkurze jsme shlédli dokument mapující vznik a vývoj naší největší automobilky. Muzejní škodovky nám odkryly kus historie naší země. V závodě jsem viděli kompletaci Octávií na výrobním páse.

Naše dojmy? Pracovní atmosféra, pořádek a čistota – prostě německá firma.

Mgr. Radek Slavík
 

Přednáška o Brazílii

22. 3. 2009

Francismara Resende, která k nám chodí i na hodiny španělštiny, připravila pro třídy P1 a P2 povídání o rodné Brazílii. Přednáška doprovázená originální hudbou a ukázkami samby byla příjemným zpestřením školních dní.

Mgr. Radek Slavík
 

Lyžařský výcvik 2009

březen 2009

vloženo: 31. III. 2009

Týdenní pobyt druhého ročníku na horách se konal již tradičně na chatě Karosy Brandýs ve Strážném v Krkonoších. Předpovědi počasí se potvrdily a v den našeho příjezdu přišla do hor obleva, která však nijak neomezila naše snowboardové a carvingové dovádění na svahu. Vyvrcholením celého sjezdové výcviku byla návštěva areálu Herlíkovice, kde jsme si v praxi mohli vyzkoušet, co vše jsme se naučili.

Cílem výletu na běžkách byla chata Na Pláních. Více než 6 km stoupání se líbil následný sjezd do Strážného, který přesvědčil i zaryté odpůrce běžek, že tento sport má své přednosti.

Vzájemné pobavení jsme prožili při žertovných večerech, které si připravili jak vedoucí, tak i žáci.

PaedDr. Podroužek zhodnotil kurz z pohledu vedení velmi pozitivně a věříme, že se líbil i všem žákům třídy P2.

Mgr. Radek Slavík

Návštěva Židovského kulturního vzdělávacího centra v Praze

středa 11. 2. 2009 Praha

vloženo: 12. II. 2009

Šófar, Tóra, Talmud. Tyto výrazy byly pro většinu účastníků přednášky v Židovském kulturním centru v Praze doposud neznámým pojmem.

Lektorka vzdělávacího centra přiblížila poutavým vyprávěním žákům třídy P2 tradice a zvyky židovské komunity. Následná prohlídka Staronové synagógy a židovského hřbitova přiblížila žákům život místní židovské komunity.

Mgr. Radek Slavík
 

Vánoční besídka

19. 12. 2008

vloženo: 12. II. 2009

Každý rok je nedílnou součástí předvánočního času příprava na vánoční besídku žáků školy. Důkladné přípravy rekvizit a urputné zkoušky dávaly tušit, že se budeme mít letos na co těšit. V pátek 19. prosince v devět hodin dopoledne uvedly Markéta s Kristýnou první vystoupení, ve kterém žáci třídy P2 sehráli scénku ze seriálu Přátelé.

Plný sál klubu Na Mýtě pak tleskal taneční soutěži Star Dance, MC – Sáďovi, Michaelu Jacksonovi. Vyvrcholením celého programu byla hudební pohádka Šíleně smutná princezna v podání třídy P4. Atmosféru vánoc navodili na samý závěr besídky učitelé, kteří svým zpěvem vánočních písní rozezpívali celé „Mejto“.

Mgr. Radek Slavík
 

Lyžařské zájezdy do Říček

leden 2009 Praha

vloženo: 12. II. 2009

13. a 27. ledna 2009 se uskutečnily jednodenní lyžařské zájezdy do Skiareálu Říčky. Zájezdu se zúčastnilo 22 žáků školy, které doplnili žáci místního gymnázia.

Mgr. Radek Slavík
 

Volejbalový turnaj

prosinec 2008 Praha

vloženo: 12. II. 2009

V úterý 16. 12. 2008 se konal již 3. ročník Vánočního volejbalového turnaje. Proti sobě nastoupila smíšená družstva jednotlivých tříd a systémem každý s každým bojovala o putovní pohár a sladkou odměnu. Za každou třídu nastoupil jeden ze členů učitelského sboru.

Ve finále se utkala třída P4 se třídou P2. Po dramatickém utkání hraném na tři sety zvítězila třída P2, která se do příštího roku stává držitelem putovního poháru.

Mgr. Radek Slavík
 

Přednáška o matrice

prosinec 2008 Praha

vloženo: 12. II. 2009

Ve čtvrtek 4. 12. 2008 se konala v návaznosti na výuku práva přednáška o vedení matriky. Pracovnice Městského úřadu ve Vysokém Mýtě paní Zajíčková předala žákům třídy P4 mnoho praktických informací, které žáci využijí nejen v přípravě na maturitní zkoušku z práva, ale i ve svém osobním životě.

Mgr. Radek Slavík
 

Přednáška Světová finanční krize

28. listopad 2008

vloženo: 12. II. 2009

Na téma, které zasahuje v současné době každého z nás, současná hospodářská krize, přijel přednášet školící lektor komerční banky. Žáci 4. ročníku byli seznámeni s podrobným rozborem příčin hospodářské krize a jejími možnými důsledky.

Mgr. Radek Slavík
 

Přednáška Zavedení Eura v ČR pro P4

21. listopad 2008

vloženo: 12. II. 2009

Sérii odborných přednášek pro 4. ročník zahájilo zajímavé téma řešící zavedení Eura v České republice. O daném tématu přijeli přednášet zástupci vysoké školy Newton College Brno.

Mgr. Radek Slavík
 

Návštěva divadelního představení

18. listopad 2008

vloženo: 12. II. 2009

Postřižiny v podání herců divadla ABC byly pro mnohé zajímavým srovnáním s filmovou verzí Hrabalovy knihy. Přes rozdílné názory se představení líbilo a podpořilo přípravu na maturitní zkoušku z literatury. Zájezdu do divadla se zúčastnilo 32 žáků školy.

Mgr. Radek Slavík
 

13. ročník turnaje základních škol ve sportovních hrách

prosinec 2008

vloženo: 12. XII. 2008

Každoročně organizuje naše škola turnaj základních škol ve sportovních hrách. V úterý 9. prosince se ve sportovní hale domova mládeže ve Vysokém Mýtě sešli sportovci ze základních škol Jiráskova a Javornického, aby změřili své síly ve sportovních hrách.

Na programu byly zápasy v košíkové, florbalu, futsalu a vybíjené. Školy ve sportovních utkáních zastupovali žáci a žákyně osmých a devátých ročníků. Loňské vítězství přišla obhajovat základní škola Jiráskova, která také v letošním roce byla favoritem na celkové vítězství. ZŠ Javornického se však podařilo zvítězit v posledních třech utkáních a získat tím pro školní rok 2008/2009 pohár ředitele střední školy podnikání.

Výsledky zápasů Javornického Jiráskova
Košíková 8. ročník chlapci 0 : 14
Košíková 8. ročník dívky 2 : 4
Košíková 9. ročník chlapci 4 : 4
Košíková 9. ročník dívky 10 : 0
Florbal 8.ročník chlapci 0 : 4
Florbal 8.ročník dívky 2 : 1
Florbal 9.ročník chlapci 2 : 3
Florbal 9.ročník dívky 2 : 0
Futsal chlapci 8. ročník 0 : 3
Futsal chlapci 8. ročník 1 : 0
Vybíjená dívky 8. ročník 4 : 2
Vybíjená dívky 9. ročník 8 : 6
Celkové skóre 6 : 7
Mgr. Radek Slavík, ředitel školy
 

Austausch s Německem

říjen 2008

vloženo: 8. XII. 2008

Letos, jak už je v naší škole zvykem, se opět konala výměna žáků mezi Střední školou podnikání a Gymnáziem z našeho partnerského města Korbachu. Hlavním účelem těchto výměn bývá navázání nových a upevnění už dávno vzniklých vztahů a zdokonalení se v cizí řeči (jak v němčině, tak v angličtině). V případě, že se dorozumíváte nohama rukama, dochází ke zdokonalení i v řeči znakové. A to se stává dost často.

Hned první školní týden se na nás přijelo podívat celkem 9 studentů z Korbachu. Měli jsme pro ně připravený velice pestrý program a podle reakcí hádám, že se jim u nás líbilo. Přijeli v pondělí večer, takže jsme si je všechny rozebrali a vzali domů na večeři. Většinou se Němci najedli, prohodilo se pár slov a šli do hajan, protože za sebou měli 11 hodin dlouhou a jistě zcela unavující cestu. V úterý ráno jsme je vzali na prvních pár hodin do školy, aby viděli, jak to u nás vůbec chodí. Odpoledne jsme s nimi jeli do Litomyšle na zámek a na takovou poznávací túru, která skončila jak jinak než v hospodě. Domů jsme se vrátili až v pozdních nočních hodinách, takže středeční návštěva Prahy byla dosti náročná. Počasí nám moc nepřálo, tak jsme historickou část prolítli během dopoledne a odpoledne jsme se schovali do obrovského nákupního centra. Na čtvrtek jsme měli připravenou procházku po Vysokém Mýtě, návštěvu muzea, Choceňské brány a bowling. V pátek jsme měli oddechový den, kdy jsme si mohli svých nových přátel užít. Aby si neřekli, že jsme nějací suchaři, připravili jsme jim menší pařbu. Většina z nich však odpadla už kolem půlnoci. No, zřejmě nejsou na takové akce zvyklí. Sobota byla v režii každého z nás a v neděli se naši hosté balili, aby s dalšími osmi českými odvážlivci, kteří jeli na třítýdenní stáž, mohli následující den odcestovat.

Tak takhle přibližně vypadá taková normální výměna, respektive její první část. My jsme se totiž taky chtěli podívat, jak to vypadá tam u nich, tak jsme se za 6 týdnů nasáčkovali do autobusu a vyrazili směr Korbach, západní Německo. Sešla se dobrá parta, tak nám cesta pěkně utekla. Sice jsme dorazili o pár hodin déle než bylo naplánované, ale stížnosti od druhé strany se nedostavily. Rozebrali si nás do rodin jak sirotky. Až na jeden nešťastný případ jsme skončili tam, kde jsme předpokládali. V posteli, hezky umytí, napapaní a obletovaní hostitelskou rodinou. Němci si pro nás připravili taky program, takže jsme se nenudili. Byli jsme u nich ve škole. Teda upřímně řečeno, byli jsme dost šokovaní. Takovou disciplínu a respekt z učitele u nás nemají snad ani prvňáčci. No jiná země, jiný mrav. Byli jsme v okolních velkých městech, nakupovat, na rozhledně, bruslit, plavat a tak dále. Bylo to dost nabité a podobné tomu, co jsme připravili my jim v Čechách. Nemůžu mluvit za svých 8 spolužáků, ale mě se výměna líbila náramně.

Já jsem měla na svoji Němku neskonalé štěstí. Nejenže byla strašně fajn, ale její tatínek je Angličan, takže jsme celou naši německou výměnu prokecali anglicky. Mně to sice moc nepomohlo, protože jsem se potřebovala připravit na následující stáž v Německu, na druhou stranu jsme si tak mohli alespoň pořádně popovídat. Teď jsme ve stálém kontaktu a můžu říct, že jsme se staly dobrými kamarádkami.

Kristýna Schejbalová, P3
 

Studenti hodnotí: Němci pracují déle než my, ale užívají si to

říjen 2008

vloženo: 21. X . 2008

VYSOKÉ MÝTO/ Němci pracují déle než my, ale práci si umí lépe zorganizovat a jsou více v klidu. Mají méně úřadů, zato však s koncentrovanou rozhodovací mocí, a tak nemusíte strávit vyřizováním formalit celé dny. To je pouze několik postřehů nasbíraných studenty Střední školy podnikání z Vysokého Mýta v průběhu třítýdenní praxe v německém Korbachu. Celkem pět dívek a tři chlapci využili nabídky projektu Leonardo da Vinci – programu Mobility dotovaného deseti tisíci euro a zprostředkovaného právě tímto německým městem. Pracovali v nemocnici, v bance, na radnici, v energetickém podniku nebo třeba v továrně na výrobu pneumatik. “Všem těmto žákům bude vydán europas – potvrzení o vykonané praxi v zahraničí s platností ve všech zemích Evropské unie,” pochvaluje si ředitel školy Radek Slavík.

Němci se o české studenty starali velmi pozorně, a to bez ohledu na dlouholeté partnerství obou měst. Výjimkou nebyly jazykové kurzy či zvláštní finanční odměny. “Nejtěžší byl pro mne první den. Němčině se učím teprve prvním rokem, a tak jsem se docela bála, abych všemu správně porozuměla. Němečtí přátelé se ale snažili – když jsem něco neřekla správně, opravili mě a vysvětlili mi správnou mluvnici,” chválí přístup hostitelů šestnáctiletá studentka druhého ročníku Dominika Zientková z Letohradu, která pracovala na okresním úřadu pro oblast Waldeck – Frankenberg. “Vykonávala jsem kancelářské práce na finančním a personálním oddělení, kde jsem mohla nahlížet také do personálních smluv s jednotlivými pracovníky. S praxí v Čechách se to nedá srovnat. V Německu od člověka vyžadují samostatnost, ale zároveň vám kolegové vždy rádi se vším poradí,” říká Dominika. Praxi si nemohl vynachválit ani zkušenější Petr Matějka z Lanškrouna, student čtvrtého ročníku, který před tím strávil celé prázdniny v Anglii, a tak se musel zprvu rychle přeorientovat na němčinu. Zaměstnán byl ve sdružení cechů Kreishandwerkerschaft, jehož součástí je učňovská škola, v níž organizoval rekvalifikační kurzy. “V Německu s úspěchem uplatňují systém Aus zu Bilder, kdy každý mladý absolvent školy prochází pod dohledem patrona tříletým působením v praxi. Tato zkušební doba je povinná. Stejně tak jsou náročná i výběrová řízení, která zaručují vysokou kvalitu pracovníků,” říká Petr. Spolu s Dominikou se shodují v názoru, že by se po dokončení studií v Česku nebáli hledat uplatnění v cizině. “Práce v zahraničí přináší obrovskou zkušenost, rozhodně si ji dokážeme dobře představit,” říkají sebejistě.

Ivan Hudeček, šéfredaktor Trs
 

Praxe Korbach 2008

říjen 2008

vloženo: 21. X . 2008

Po absolvovaném přípravném kurzu v loňském roce se v tom letošním, přesněji v době do 7. 9. do 26. 9. 2008 zúčastnilo 8 vybraných žáků z naší školy odborné praxe v Německu v partnerském městě Vysokého Mýta, v Korbachu. Praxe se konala pod záštitou EU a byla financována z grantu LEONARDO.

Jelikož tato akce byla v naší škole první akcí tohoto typu, při odjezdu ani při docházce na přípravný kurz nikdo z účastníků nevěděl, co ho čeká a co si má představit. O to větší bylo potěšení, radost a milé překvapení ze všeho, co nás tam potkalo. Těžko bych v paměti hledala nějaký nepříjemný okamžik či zážitek. Za to všechno jsme vděční všem, kdo se na přípravě tohoto projektu podíleli a kdo se samotné praxe účastnili. Zvláště paní učitelce Svatošové, které ještě jednou za všechny moc děkuji. Důležitou skutečností pro všechny účastníky byl fakt, že se vytvořila skvělá parta lidí. Díky tomu jsme si užili spoustu legrace, zábavy a komických okamžiků. Měli jsme příležitost okusit pracovní atmosféru, morálku a kolektiv v německých firmách a státních institucích. Zlepšila se obrovským způsobem naše schopnost komunikace v německém jazyce a odbouraly se některé předsudky, které jsou vlivem historických událostí zakořeněny ve většině Čechů. Naučili jsme se reagovat v situacích, ne moc běžných v životě obyčejných studentů. Od všech německých občanů jsme zažili skvělý přístup a snahu co nejvíce nás v Německu pohostit.

Myslím, že za všechny účastníky, tedy Péťu, Marťu, Kikču, Tádu, Verču, Vojtu, Květu i za sebe, můžu říct, že to byla nejvydařenější školní akce, kterou jsme kdy zažili. Všem studentům takovou zkušenost vřele doporučuji a přeji skvělé zážitky a spoustu nového poznání.

Na závěr mi nezbývá než konstatovat že „risk je někdy i zisk“:=).

Dominika Zientková, P2
 

Kde jsme všude byli ve školním roce 2007/2008

vloženo: 7.XI.2007

Vloňském roce jsme pro naše studenty připravili celou řadu mimoškolních aktivit, jejichž cílem je doplnění a rozšíření celoročního vzdělávání ve školních škamnách.

Zde naleznete stručný přehled akcí, přednášek a exkurzí, kterých se zúčastnili naši žáci. Jak akce probíhaly a co všechno se na nich událo, to naleznete v níže publikovaných článcích.

I pro letošní rok připravujeme celou pestrou přehršel, doufáme že zajímavých a záživných, aktivit mimo školní prostředí. Některé jsou v kalendáři našeho školního roku již tradiční, jiné snad budou vítaným zpestřením.

zahajovací kemp P1 září
přednáška o problematice AIDS P1 září
přednáška o problematice drog P1 září
zájezd do Anglie výběr školy září
projekt Vektor P1 říjen
sbírka Šance výběr říjen
sbírka Bílá pastelka výběr říjen
přednáška o matrice Městský úřad VM P2 listopad
exkurze ČNB Praha P2 listopad
zájezd do divadla ABC výběr školy listopad
beseda s děkanem FIM HK P4 prosinec
sociální odbor MÚ VM přednáška P3 prosinec
Policie ČR P4 prosinec
sportovní den základních škol VM výběr školy prosinec
Adventní zájezd do Vídně výběr školy prosinec
Beseda s poslankyní Evropského parlamentu Ing. Janou Bobošíkovou celá škola prosinec
vánoční turnaj ve volejbale celá škola prosinec
vánoční besídka celá škola prosinec
lyžařský zájezd do Říček výběr školy leden
lyžařský kurz 2. ročníku P2 únor
Úřad práce ÚO přednáška P4 leden
exkurze Irisbus Vysoké Mýto P2 březen
sportovní dopoledne pro školu Svítání výběr školy listopad
přednáška o bankovnictví KB P4 duben
středisko ekologické výchovy exkurze P2 duben
Klicperovo divadlo HK Revizor výběr školy duben
Beseda s pracovníky organizace Narovinu o adopci dětí v Africe P1, P2 duben
přednáška Microsoft HK výběr duben
exkurze Auto Škoda Mladá Boleslav P3 duben
zájezd do Itálie P1 květen
vodácký zájezd Ohře výběr školy červen
filmové představení Na vlastní nebezpečí celá škola červen

Mgr. Radek Slavík, ředitel školy

 

Seznamovací kemp – MLADOČOV 2008

září 2008

vloženo: 3.X.2008

Osmnáct žáků prvního ročníku se ve dnech 15.–19. září zúčastnilo „SURIVALU“ vedeného oficiálně pod názvem Seznamovací kemp. Cílem kurzu bylo nezmrznout a nerozpustit se. Teploty dosahovaly 10 stupňů (zpočátku i  v ubytovacím zařízení) a pro mlhu a déšť nebylo vidět krásné okolí mladočovské základny.

Nijak to však neodradilo podnikatelské prváčky, kteří se statečně vyrovnávali s nepřízní počasí. Aktivně se zapojili do všech her denních i nočních, bez problémů slanili ze skály, uvařili si pod širým nebem guláš a při výměnném obchodu přivedli živou kozu.

Týden utekl velice rychle, žáci odjeli domů nejen s mnohými akčními zážitky, ale také s nově vytvořenými přátelskými vztahy.

Seznamovací kemp se uskutečnil za podpory Města Vysoké Mýto.

Na kempu přednášel o partnerských vztazích a problematice AIDS Tomáš Řehák, ředitel ACET ČR.

O protidrogové problematice přednášel Roman Povala z Nového Města pod Radhoštěm.

Mgr. Radek Slavík, ředitel školy
 

Ohře viděná háčkem

červen 2008

vloženo: 25.IX.2008

Na vodu už jezdím jenom se Šlézou se Šlézou
do kánoje nevlezu už s Ráďou s Ráďou.
Ráďa Ráďa nemožný je zadák
nemá vlohy a je laj laj lajdák
on ví že šumí les
že kvete bílý bez
že v dáli hárapes
a že mostem cloumá rez
že říčka skrz ves
ale nevšimne si že se blíží jez jez jez!

Jel jsem takhle Ohři Ráďou Ráďou
proč já houska nejel rači se Šlézou se Šlézou
Ráďa Ráďa vjel na vodu mělkou
spáchal v lodi díru vel vel velkou
já měl náladu zlou
on zničil kéni pučenou
už nikdy houpy houp
s ní nepopluji hloup hloub
a tak šetřím na novou
na laminátovou
už se těším za rok na dovolenou nou nou!

PS: Four YOU …

Viki, Kiki, Klárka, Verča, Renča, Marťa, Roman, Mladej.

Všem kteří se odhlásili nebo přemýšleli o tom, že by jeli a nakonec to vzdali vzkazuju za všechny, že velice prohoupili!

Voda (obzvláště ta letošní) byla opravdu jednou z nejlepších školních akcí jakou jsem já osobně zažila a určitě nejsem sama.

Počasí jsme chytli opravdu dokonalé … až na předposlední den, ale zvládly jsme vše bravůrně všichni dojeli celý jen Renča s Marťou to nemohly vydržet tak se třikrát udělaly, ale ztráty jsou minimální: 2x brýle, 1x tričko, 1x šátek a 1x boty což je celkem úspěch.

Hlavně nebyla žádná trudomyslnost, parta dobrá, počasí pěkný!!!

Viki, P2