Vlakem po Evropě

Podnikatelka cestuje vlakem po Evropě

Naše škola je zapojena do nového projektu Erasmus+, ve kterém v letošním roce plánujeme navštívit s žáky Německo, Nizozemí, Belgii, Francii, Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Itálii.

První skupina našich studentů byla v červnu na cestách v rámci projektu Discover EU – Moje cesta do Evropy, který umožňuje cestování po Evropě a poznávání historie, kultury a obyvatel. Projekt má vzdělávací a poznávací obsah, kdy jsme během sedmi dnů navštívili evropská města a instituce Evropské unie. Cestovali jsme výhradně vlakem a městskou hromadnou dopravou. Věřili byste, že se dá během sedmi dnů projet sedm evropských měst a mít najeto vlakem přes 3000 km?

Měli jsme možnost si prohlédnout kromě jiného budovu opery Elbphilharmonie v Hamburku, projet se na lodi a navštívit Van Goghovo muzeum v Amsterdamu, dozvědět se více o historii Evropy a Evropské unie v Domě evropských dějin v Bruselu, vystoupat 330 schodů katedrály Panny Marie ve Štrasburku a za odměnu si užít neopakovatelné pohledy na toto historické město. Zpestřením byla návštěva belgického lázeňského a přístavního města Ostende na pobřeží Severního moře.

Po cestě jsme se zastavili na krátkou prohlídku centra Lucemburku a navštívili jednu z nejvýznamnějších památek – katedrálu Notre Dame ze 17. století, v níž se nalézá krypta českého krále Jana Lucemburského. V Regensburgu jsme se ocitli přímo ve víru oslav městských slavností Bϋrgerfest, kterých se zúčastnilo kolem 250 000 návštěvníků. Měli jsme možnost se projít centrem města a nechali jsme se unášet davem přes nejstarší most v Německu z 12. století. Obdivovali jsme také nejstarší dochovanou památku celého města, kterou je brána téměř 2000 let stará. V den odjezdu jsme si naplánovali prohlídku památníku Walhalla, jenž je připomínkou významných osobností spojených s německou historií.

Stojí za to zmínit, že všechna námi navštívená města kromě Ostende jsou právem zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO.

Druhá skupina našich studentů se vydá na šest dní po stopách Rakousko-Uherska v druhé polovině září. Již teď se všichni těšíme na vzájemné sdílení zkušeností a zážitků.

Gabriela Spilková