Erasmus+ Dánsko

V listopadu 2021 se náš student Tim Pospíšil zúčastnil projektu Erasmus +, který se konal v Dánsku. Můžete si přečíst jeho postřehy z této zajímavé akce a podívat se i na pár fotografií.

V listopadu 2021 jsem se zúčastnil svého prvního projektu Erasmus+, a to velmi nečekaně. O možnosti zúčastnit se tohoto tréninkového kurzu v Dánsku jsem se dozvěděl pouze 10 dní předem, ale díky nalezení cenově přijatelných letenek a uvolnění od školy jsem mohl jet.

Tréninkový kurz s názvem 4. průmyslová revoluce se konal ve volnočasovém centru poblíž městečka Sletterstrand na severozápadě Dánska. Jeho tématem bylo rozvíjení dovedností, které jsou atraktivní pro zaměstnavatele, a jak předávat tyto dovednosti mladým lidem. Sešlo se nás 24 účastníků z Turecka, Rumunska, Itálie, Řecka, Maďarska, Chorvatska a Česka. Bazén a sauna v areálu i společné volné večery zajistily, že jsme se všichni poznali a stmelili. Když jsme se poté po deseti dnech loučili, připadalo nám to, jako kdybychom se znali celý život.

Náš program byl zaměřený každý den na jinou dovednost. Postupně jsme se věnovali tématům jako adaptabilita a flexibilita, kreativita, vůdcovství, emoční inteligence a dalším. Celým programem nás prováděl lektor Alex, který měl dokonale připravenou spoustu aktivit, takže jsme si u poznávání a dalším rozvíjení těchto témat užili i spoustu legrace.

Jeden celý den jsme měli na návštěvu Aalborgu, což je hlavní město regionu, ve kterém jsme měli projekt. Nejprve jsme měli přednášku v místním Start-up café, kde jsme se dozvěděli, jak město Aalborg podporuje začínající podniky. Pak už jsme měli volný rozchod. Nejprve jsme si prohlédli centrum města, jeho barevné domečky i typické domy z cihel. Odpoledne jsme navštívili staré vikingské pohřebiště, a nakonec jsme si ještě v centru města zabruslili.

Krásný pobyt v Dánsku byl zakončen trochu napínavým posledním dnem, kdy přestaly kvůli sněhové bouři jezdit autobusy i vlaky a rušily se lety z Aalborgu. Většina účastníků si tak musela kupovat nové letenky, či jinak měnit své plány. Já jsem měl naštěstí naplánovaný let až na odpoledne, takže jsem se dostal domů přesně podle plánu.

Chtěl bych poděkovat InterCollege za bezvadně připravený projekt, Evropskému centru mládeže Břeclav, že bylo mou vysílací organizací a v neposlední řadě i Střední škole podnikání, že mi tuto úžasnou zkušenost umožnila uvolněním z výuky.

Timoteus Pospíšil